ter.gen.tr https://www.ter.gen.tr Ter, Terleme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ter.gen.tr Fri, 10 Jun 2016 00:00:00 +0000 Tue, 18 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Burun Terlemesi https://www.ter.gen.tr/burun-terlemesi.html Thu, 25 Oct 2018 14:28:15 +0000 Burun Terlemesi, Öncelikle terleme vücudun kendisini korumak için yapmış olduğu bir reaksiyondur. Bu amaçla burun terlemesi, vücudun ter bezlerinden dışarıya atan tuzlu bir sıvının salgılanmasıdır. Ancak terleme v Burun Terlemesi, Öncelikle terleme vücudun kendisini korumak için yapmış olduğu bir reaksiyondur. Bu amaçla burun terlemesi, vücudun ter bezlerinden dışarıya atan tuzlu bir sıvının salgılanmasıdır. Ancak terleme vücudun soğutma sistemidir. Çünkü dışarıdan gelen sıcağa göre ter yoluyla vücut ısısının yükselmemesi için belli bir dengede kalması sağlanmış olur. Üstelik vücuttan bazı toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Burun terlemesinin amacı vücudun sinir sistemine bağlı yoğun çalışmasından dolayı burun terlemesi gereğinden fazla ter üretmesi ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Çünkü her insan günde belli ölçülerde terlemek zorundadır. Şayet terleme olmaz ise, yaşamla beraber bağdaşmayan olaylar meydana gelir. Ancak yüz bölgesinde olan ve uzun zamandır devam eden terleme başka bir hastalığa bağlı değildir. Bu nedenle ter bezlerinin yapısı, sayısı ve ölçüsü normal seyreder. Çoğunlukla hormonal bir gelişme olmayabilir. Fakat ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan yüz terlemesi bir hastalık belirtisi olabilir. Yoğun terleme genelde bir ortamın fazla sıcak olması veya yüksek aktivite yapılmasından olabilir. Bu tür terleme olayında beyinde bulunan ısı düzenleyici merkezini ve beyinden ter bezlerine uyarı ileten birçok hastalık sebep olabilir. Ayrıca insan vücudunda yüksek miktarda bulunan ekrin ter bezleri buharlaşma yolu ile ısı kaybını sağlayan ve vücudun kendi ısısını kontrol eden kokusuz, berrak bir sıvı olan ter bezleridir. Diğer bir ter bezi ise, apokrin bezleridir. Bu sıvı deri yüzeyindeki bakterilerle temas ettiği zaman güçlü bir koku üretmeye başlar. Genellikle koyu bir sıvı olarak üretirler. Hem ekrin hem de apokrin ter bezleri sinirler tarafından uyarılma sağlanır.

Burun Terlemesi ve Nedenleri

Anemi; Dolaşım halindeki kanda yeteri kadar hemoglobin olmadığından dolayı anemi olarak bilinir. Bu durumda oksijen miktarının az olması nedeniyle nefes darlığı meydana gelir. Bunun için daha fazla oksijen ihtiyacı nedeniyle soğuk terlemeye neden olur.

Düşük Kan Şekeri; Hipoglisemi, diyabet hastalarında veya yeterli beslenmeyen kişilerde meydana gelen bir durumdur. Bu amaçla kandaki glukoz seviyesinin düşmesi nedeniyle baş dönmesi, titreme, bulanık görme ve soğuk terleme gibi durumlar oluşur.

Düşük Tansiyon; Normal seyreden kan basıncı değeri 120-180 mm olarak kabul edilir. Oysa 90-60 arasında aşağıya düştüğü durumlarda buna düşük tansiyon denir. Bu da kan kaybı, yetersiz beslenme, baş dönmesi ve soğuk terleme gibi belirtiler gösterir.

Stres ve Korku; Herkes stres yaşayabilir. Genellikle finansal durum, iş ve ilişkiler gibi durumlar meydana gelebilir. Gün içerisinde yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle birçok sebep, vücudun savaş mekanizmasını etkileyerek soğuk terlemeye neden olabilir.

Kaygı ve Şok; Beyine ve diğer hayati organlara giden kan akımı, düşük olduğu durumlarda vücut kaygılanır ve şoka girer. Kaygı ve şok halinde aşırı yaralanma veya ciddi rahatsızlık belirtileri gösteren hayati bir durumdur. Soğuk terleme bunların bir gelişimi olabilir.

İlaç Tedavisi; Terlemeye yönelik ilaçların katkısı sınırlıdır. Ancak burun terlemesini önleyebilmek için bazı kullanılan ilaçlar vardır.   Bunlar antikolinerjik denilen sinir sistemi üzerinde etkili ilaçlardır. Bu amaçla en çok kullanılan ve ağız yoluyla alınan iki ilacın isimleri, oksibutinin üropan-ditropan ve glikopirolat robinul-avert ilaçlarıdır. Bu ilaçlar terlemeyi kısmen de olsa azaltıcı bir etkisi vardır.

Burun TerlemesiCerrahi Tedavisi; El ve yüz terlemesi için tercih edilen cerrahi yöntemdir. Bu tedavide, hastanın koltuk altından başlanır. Sonrasında el ve yüz kısmına giden sinirlerin başlangıcı kesilir. Eller için oldukça etkili bir uygulamadır. Koltuk altı terlemesi için bölgedeki ter bezleri alınır. Cerrahi tedavinin tercih edilmesi için diğer yöntemlerin]]> Terleme https://www.ter.gen.tr/terleme.html Fri, 26 Oct 2018 02:48:02 +0000 Terleme, Her insanda ter bezlerinin bulunduğu yerlerde oluşan ve vücuttaki fazla ürik asit ve toksitlerin atılımında yardımcı olan bir mekanizmadır. Terleme, havanın sıcaklığına, aşırı giyinmek, alkol almak, aşırı mi Terleme, Her insanda ter bezlerinin bulunduğu yerlerde oluşan ve vücuttaki fazla ürik asit ve toksitlerin atılımında yardımcı olan bir mekanizmadır. Terleme, havanın sıcaklığına, aşırı giyinmek, alkol almak, aşırı miktarda neme, spor yapmaya, bedenen çalışmaya, çay, kahve gibi sıcak içecekler, çok sıcak ve acılı yemekler, heyecan ve stresten kaynaklanabilir. Terlemenin özellikle oluştuğu yerler koltuk altı yüz ve çevresi, ense ve boyun, ayaklar, eller, yada vücut geneli olarak değişkenlik gösterebilir. Başka bir hastalık sebebi değildir. Genelde yaz aylarında daha çok insan vücudu terleme gösterir. Sebebi de yüksek güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Serinlemek için ve vücudun kaybettiği suyu yeniden alabilmek için içilen sıvılarda yeniden terlemelere neden olur.


Terleme, her insanda genç yaşlı demeden olur. Sağlıklı her insanın ter bezleri düzenli çalışır ve bu sayede vücut fazla olan toksinleri bu sayede dışarı atabilir. Ter bezleri ikiye ayrılır. Bunlar ekrin ve apokrindir. Ekrin vücudun genelinde bulunan ter bezleridir ve düzenli çalıştığı sürece vücudun rahatlamasına ve dengeli olmasına yardım eder. Diğer taraftan apokrin ise sadece ense koltuk, genital bölge ve ayaklarda bulunur. Bu bölümlerde kapalı vaziyette terleme gerçekleştiğinde derimizde bulunan bakteriler ortam sebebi ile hemen çoğalmaya ve üremeye başlarlar, bu yüzdende apokrin ter bezlerinin bulunduğu yerlerde kötü kokular oluşmasına sebep olur. Terleme ile vücuttan atılan ter aslında kokusuz ve renksizdir. Daha çok oluştuğu bölgedeki bakterilerin oluşturduğu bir durum söz konusu olur. 

TerlemeTerlemenin nedenleri
 • Aşırı kilolu olma,
 • Ter bezlerinin çok fazla yada normal çalışması,
 • Tiroit hastalığı, yani tiroit bezlerinin çok hızlı çalışması,
 • Yüksek ateş,
 • Enfeksiyonlu hastalıklar,
 • Aşırı sıcak bu etkenlerden bazılarıdır. 
Terleme, her insanda olması gereken bir durumdur. Olmadığı takdirde bir sağlık sorunu var demektir. Bu durumda insan vücudundaki ter bezleri işlevini yapamadığından vücut içerisindeki ürik asitler ve toksinlerin atılmasında azalma olacağından kişide böbrek yetmezliğinden idrar yolu hastalıklarına kadar bir sürü sindirim sistemi rahatsızlıkları görülebilir. Bu durumda terleme her insan için gerekli ve önemli bir olaydır. Terleme, bizim istediğimizde olan yada olmayan bir mekanizma değildir. Vücut ihtiyaç duyduğu sürece otomatik olarak ter bezleri devreye girerek terleme işlemini gerçekleştirir. Erişkin bir kişide ortalama terbezi iki ile beş milyon civarındadır. Bunlardan üç milyon kadarı ekrin ter bezleridir ve kokusuzdur. 

Ter bezlerinin, salgıladığı renksiz ve kokusuz ter terleme ile vücuttan atılımı sağlandıktan sonra hava ile temasında buharlaşarak serinlemeyi sağlar. Böylelikle vücudun ısı dengesini kontrol altında tutar. Ayrıca düzenli terle işlemi olan kişilerde kan akımı da bir denge içerisinde gerçekleşir. 

Terleme işlemi belki oluşumu esnasında rahatsız edici olabilir. Ancak faydaları bilindiğinde vücudun dengesini koruyan özellikleri açısından terlemeyen kişilerin beden sağlığı ile ilgilenmesi gerekir. 

Tedavisi: Terlemenin tedavisi için özellikle sıcak havalardan, aşırı kilodan uzak durmalı yada çeşitli kozmetik ürünlerini kullanmak gerekir. Rolon, deodorant, parfüm gibi ürünleri kullanabilirsiniz. Ter bezlerinin hızlı çalışmasından ötürü oluşan terlemede günlük bakımları aksatmadan yapmak çok önemlidir. Ayrıca guatr gibi bir hastalıktan kaynaklanan terleme için ise öncelikle doktora başvurmalısınız, sonrasında ise doktorun vermiş olduğu ilaçları kullanarak terlemelerinizde azalma sağlayabilirsiniz. Tamamen terlemeyi tedavi etmek mümkün değil ama azaltmak mümkündür. 
]]>
Burun Üstü Terlemesi https://www.ter.gen.tr/burun-ustu-terlemesi.html Fri, 26 Oct 2018 14:51:34 +0000 Burun üstü terlemesi, burun beş duyu organımızdan bir tanesidir ve solum yolu organımızdır. Burun üzerinde bulunan ter bezleri ekrin ter bezleridir ve vücudumuzun çoğu yerinde bu ter bezleri vardır. Ter normalde renksiz ve kokusuz Burun üstü terlemesi, burun beş duyu organımızdan bir tanesidir ve solum yolu organımızdır. Burun üzerinde bulunan ter bezleri ekrin ter bezleridir ve vücudumuzun çoğu yerinde bu ter bezleri vardır. Ter normalde renksiz ve kokusuzdur. Burun üzeri terlemesi, özellikle baharatlı ve acılı yiyecekler yendiğinde veya sıcak içecekler tüketildiğinde terleme oluşur. Bu tür terleme sempatik sinirleri uyaran bir nedenle de olabilir. 

Burun üstü terlemesi, burun üzerindeki gözenekler, ciltte biriken yağ ve doku artıkları belli bir süre sonra gözeneklerin genişlemesine neden olur. Yaş ilerleyip de deri elastiği azalınca gözenekler dahada genişler ve terleme nedeniyle yağ salgı arttıkça ciltteki gözenekler genişleyebilir. Kişilerdeki cilt tipide bu konuda etkileyici bir unsurdur. Mesela yağlı ciltlerde kuru ciltler nazaran daha fazla genişlemeler ciltte gözlemlenir. 

Burun üstü terlemenin tedavisi;

Yaz aylarında vücudun terleme olayında yaşanan artış burun üstü ter bezlerini fazla çalışması ile deri gözeneklerini iyice genişletebilir. Aynı şekilde kullanılan yüz ve burun üzeri kozmetik kremleri, çeşitli ilaçları,makyaj ürünleri ve yoğun kıvamlı kapatıcılar da bu kısımda bulunan gözenekleri genişletebilir. Burada özellikle burun üstü terlemeler çok efor sarf etme durumlarında da gözlemlenir. Burun üstü terlemesinin bunun dışında hiç bir ekstra faktörü yoktur. Tamamen doğal nedenlerden oluşan burun üstü terlemesi çok aşırı sıcak havalarda veya yüksek performanslı işlerde görülebilir. Burun üzerinde terlemeden dolayı oluşan aşırı yağ birikimleri deride gözenekleri genişlettiğinden ileride bu gözenekleri küçültmek isterseniz. Lokal olarak A vitamini içeren ürünler, glikolik asit ve salisilik asit içeren soyucular kullanılabilir. Ayrıca dermotologların muayenelerinde kullanılan özel kimyasal içerikli soyucular, peeling ajanları da bu gözenekleri küçültmede kullanılabilir. Bu bahsettiğimiz ürünlerin etki mekanizması, keratin hücrelerinin oluşumunu azaltarak, gözeneklerin derinliğini azaltır. Bu arada kalojen yapımını uyararak gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur. Bunun dışında kremlerin tedavi edemediği burun üstü terlemenin ve yağlanmanın neden olduğu deri gözenek genişlemesi lazer tedavisi uygulayarak da iyileştirebilir. 

Burun Üstü TerlemesiBurun üzeri terlemeler, genelde nadir görülen terlemelerdendir. Çoğu kişilerde çok yoğun performans ile görülen bu terleme,bazı kişilerde de burun bölgesinde yoğun terleme şeklinde görülür. Genelde acı yiyen kişilerde daha sık görülen burun üstü terlemeleri çok ufak detaylar ile engellenebilir. Unutmayın terlemek iyidir. Tabii ki her şeyde olduğu gibi terlemelerde de aşırısı hem görüntü kirliliği hemde rahatsız edicidir. her ne kadar iyi bir şey olsa da bu tür terlemeler olan kişiyi çok rahatsız ettiğinden burada dikkat edilip azaltma yolları temiz bir cilt üzerine sürülecek solüsyonlar ve az içerikli makyaj ürünleri kullanılabilir. Her ne kadar yoğun bir burun  üstü terlemesi yaşıyorsanız da gözenekleri çok kapatmadan normal düzeyde makyajla kamufle edilebilir. Ayrıca ter bezlerini yavaşlatıcı kremlerde kullanılabilir.
]]>
Çocuklarda Baş Terlemesi https://www.ter.gen.tr/cocuklarda-bas-terlemesi.html Sat, 27 Oct 2018 07:07:49 +0000 Çocuklarda baş terlemesi, çok sık görülmektedir ama genellikle çok olumsuz bir manası yoktur. Genellikle minik çocuklar uyurken vücutlarının çok hararetli olmasından kaynaklanır. Fakat, çocuklarda bazı durumlarda başı Çocuklarda baş terlemesi, çok sık görülmektedir ama genellikle çok olumsuz bir manası yoktur. Genellikle minik çocuklar uyurken vücutlarının çok hararetli olmasından kaynaklanır. Fakat, çocuklarda bazı durumlarda başın terlemesi önemli bir sağlık sorununun belirtisi olabilmektedir. Vücudun sıcaklık değerlerinin dengeli olması ve zarar veren maddelerin dışarı atılabilmesi amaçlı terleme, beden amaçlı olması gereken olan bir durumdur. Yetişkinlerde görülen terleme durumu bebek ve çocuklarda da sık sık rastlanmaktadır. Bebek ve çocuklarda yüzey alanının birimi başına düşen ter bezi sayısı yetişkinlere oranla fazla olduğundan terleme fazladan oluşmaktadır. Eğer gece yatarken çocukların üstünde çok örtü ve giysi varsa ve yatağın her yönü kapalıysa bundan da olabilmektedir. Kış mevsiminde bile bu tür uygulamalar çok terlemeye sebep olabilmektedir. Bilhassa ayakları kapalı pijamalardan. Aşırı beden hararetinden meydana gelen başın terlemesini esasen çocuğunuzu yatağa yatırdıktan daha sonra vücudun sıcaklığı ve vücudun nemli olması durumundan anlaşılabilir.  Eğer yatağa yatırmanın öncesinde bu şekilde bir hali yoksa ve uyku esnasında çok terleme meydana geliyorsa çocuğunuzda uyku apnesi veya başka sağlık sıkıntıları olabilmektedir.

Çocuklarda çok terlemenin altında yatan birçok etken olabilmektedir. Şayet terlemenin çevre faktörleri ile alakalı olmadığını düşünüyorsanız, kesinlikle doktora danışmanız önerilir. D vitamini eksikliği çocuk ve bebeklerde terlemeye neden verebilmektedir. Türlü metabolik rahatsızlıklar alerjik vaziyetler terlemeyi tetikleyebilir. Bademcik iltihaplanması, zatürre ve ortada kulak irini benzeri rahatsızlıklar. Bebeklerde ve çocuklarda çok terleme hali ortam sıcaklığıyla veya burun tıkanıklığıyla alakalı olabileceği benzeri türlü rahatsızlıklardan kaynaklı da meydana gelebilmektedir. Bu vaziyette huzursuzluk sadece terleme bulgusu ile kendini belli etmez. Beraberindeki başka belirtilerin de analiz edilmesi gerekmektedir. Bebekte baş terlemesi devamlı bir daha ediyorsa veya eşliğinde yabancı sıkıntılar da söz konusuysa, en kısa zamanda gereken tanı-tedavi amaçlı profesyonel doktora başvurulması gerekmektedir.  
 
Çocuklarda Baş TerlemesiÇocuklarda başın fazla terlemesinin nedenleri
 • Çocuklarda başın terlemesi bazı sağlık sorunlarında görülebilir: Bronşit, sinüs enfeksiyonu, zatürre benzeri.
 • Çocuklarda türlü sebeplerle başın terlemesi görebilirsiniz. Evlatlarınız bu çok terleme nihayetinde sabahları kalktıklarında sırılsıklam olduklarından susuz olacaklardır. 
 • Eğer ki çocukta anormal biçimde başın terlemesi görüyorsanız kesinlikle bir hekim takviyesi almalısınız. 
 • Çocuklarda çok tiroid hormonu (tiroksin) salgılanması, hipertiroidi de çok terleme yapacaktır. 
 • Hipertiroidi rahatsızlığında çocuğun vücudu yorgun olabilir, çok kilo kaybı ve karındaki ağrıları olabilir. 
 • Başın terlemesi Hodgkin hastalığının da işareti olabilmektedir. 
 • Çocuklarda başın terlemeleri karaciğerde bir ur bulunuyorsa olabilmektedir. 
 • Çocuklarda deri kanseri gelişmişse başın terlemesi olabilmektedir. 
 • Tüberküloz çocuklarda başın terlemesinin tıbbi nedenidir. 
 • Normalde çocukların AIDS virüsü bulundurduğunu düşünmeyiz fakat onlara ilaç, kan benzeri birtakım sebeplerle AIDS virüsü bulaşmışsa başın terlemesini eşliğinde getirebilir. 
 • Beyin hastalıkları çocuklarda geceleyin başın terlemesine neden olabilir. 
 • Örneğin serebral palsili (bir tür beyin hasarı) çocuklarda başın terlemesi nedeni olabilmektedir.  
 • Reflünün de çocuklarda başın terlemesine sebep olduğu bilinmektedir. 
 • Daha pek çok türde otoimmün hastalıkları çocuklarda başın terlemesinin nedeni olabilmektedir. 
 • Çocuğunuzda başın terlemesi olabilir bahsi geçen hastalıklar varsa bunların tedavisi mümkündür. Tedbirini almak gerekmektedir.
]]>
Terlemenin Faydaları https://www.ter.gen.tr/terlemenin-faydalari.html Sat, 27 Oct 2018 17:27:24 +0000 Terlemenin faydaları, oldukça çok fazla olması ile birlikte sağlığa çok faydası bulunmaktadır. Buna eşdeğer olarak yüzyıllar boyu çeşitli kültüre bağlı toplumlar şifa içi saunlarda ve buhar odalarında olabildiğince terl Terlemenin faydaları, oldukça çok fazla olması ile birlikte sağlığa çok faydası bulunmaktadır. Buna eşdeğer olarak yüzyıllar boyu çeşitli kültüre bağlı toplumlar şifa içi saunlarda ve buhar odalarında olabildiğince terleme yoluyla çoğu hastalıklardan kurtulmak amacıyla bu yöntemleri tercih etmişlerdir. Çoğu  insan vucut derecesini belirli bir oranda terleme merkezinde artırmasının oldukça sağlık için yaralı olabileceğini düşünmüşlerdir. Farklı bir araştırmalara göre ise aslında terlemenin sadece sağlıya yararlı olmakla birlikte kalmayıp aynı zamanda güzellik ve kilo vermeye de oldukça  yardımcı olduğu bilinmektedir.

Genel olarak terlemenin faydalarını yorumlaya bilmek için ilk olarak terlemenin neden vücut için gerekli olduğunu düşünmek ve araştırmak gerekir. Çünkü geniş çaplı araştırmalar sonucu olarak ter, vücudun aslında en önemli soğutma sistemi olarak bilinir ve örnek olarak verecek olursak bir kişinin oldukça yüksek ateşi çıktığında veya farklı olarak egzersiz yaptığında vücut ısısının düzeyini ayarlamak için oldukça çok ter dökmesi gerekir. Ter vücut içerisinden etkileşim göstererek vücut dışarıya doğru hareket halinde iken sıvı halinde olarak derinin gözeneklerinden farklı bir olay ile çıkar ve bu sıvı tuz aslında çok az miktarda atık su içermiş olur. Bu sıvı derinin içinden üzerine çıktığı zaman buharlaşma yoluyla vücudu oldukça serinletme işlemi yapmış olur.

Terlemenin sağlık açısından faydaları

Günlük olarak yapılan spor ve bunun sonucunda çıkmış olan terin vücut ve sağlık açısından oldukça önemi çok fazladır. Normal düzeyde yaşayan bir insan ter atarken vücudundan zararlı toksinleri ve hastalıkları da birlikte dışarı atmış olur. İnsan vücudu içerisindeki böbrekler civa ve kurşun gibi farklı olarak zararlı toksini atması ile birlikte 24 saat kadar sürebildiği gözlemlenmiştir fakat terlemek bu işlemi oldukça hızlı hale getirmesine oldukça yardımcı olmuştur. Ayrıca aynı zamanda bir diğer alkol, kolestrol ve sodyum gibi farklı bazı zaralı olan maddelerin vücuttan dışarıya atılmasına oldukça yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir diğer en önemli araştırmaya göre ise aslında vücut zaralı olan maddelerin genel olarak ortalama %25′ini terleme yoluyla attığı bilinmektedir. Aynı zamanda terlemenin kardiyo vasküler denilen kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa da iyi geldigi biliniyor. İnsan vücut ısısı oldukça farklı bir şekilde artırdıkca ve terleme yoluyla kalp daha hızlı ve düzenli olarak çalışıp vücudun dolaşım sistemini oldukça hızlandırmaya etki ederek fayda sağlamaktadır. Düzenli bir şekilde normal olarak terlemek sağlık açısından oldukça uzun olarak vadeli ve yarar sağladığı bilinmektedir.

Terlemenin güzellik açısından faydaları

İnsanoğlu var olduğundan buyana sürekli olarak daha güzel ve bakımlı gözükmek için oldukça çaba göstermiştir. Özellikle bayanlar bu konuda erkeklere göre daha dikkatli ve özetili olmuşlardır. Cilt bakımı oldukça önem taşıyan bir bakım olduğundan dolayı iyi beslenmekle ve doğru yapılan egsersiz hareketleri ile başlangıç göstermektedir. Fakat normal olarak terlekmek de cilt sağlığı için oldukça fayda sağlamış olduğu bilinmektedir. Ter, kendi içeriğinde bir miktar kadar antibiyotik bulundurduğu için  böylece doğal olarak cildin üzerinde bulunan bakterilere karşı oldukça dirençli bir yapı göstererek savaşır. Ayrıca terlemek kişi üzerinde derinin alt kısmındaki gözeneklerini oldukça açarak cildin yapısını ve tonunu düzelterek pürüzsüz olarak bir cilde sahip olmaya oldukça yardımcı olmaktadır. Çok miktarda ter atmak aynı zamanda oldukça erken yaşlanma gibi belirtileride hızlıca yavaşlatıp cildin normal olarak zaman içinde gördüğü çoğu zararların azaltılmasına yardımcı olur. Fakat aslında terin bir miktar olarak toksin içermiş olduğunu göz önünde tutacak olursak terledikden hemen sonra cildi oldukça güzelce temizlemeye dikkat etmek gerekir. Başka bir araştırmaya göre ise, egsersiz yapan kişi vücut ısısını yükseltmiş olacağından dolayı yağ sıvı olarak çözülür ve ter şeklind]]> El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm https://www.ter.gen.tr/el-ayak-terlemesi-bitkisel-cozum.html Sun, 28 Oct 2018 15:26:40 +0000 El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm, Kişiyi oldukça mutsuz eden ve toplumun % 2 sinde görülen bir rahatsızlık olan el ayak terlemesi, erken çocukluk döneminde başlar ve kontrol altına alınmadığı takdirde ömür boyu devam edecek El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm, Kişiyi oldukça mutsuz eden ve toplumun % 2 sinde görülen bir rahatsızlık olan el ayak terlemesi, erken çocukluk döneminde başlar ve kontrol altına alınmadığı takdirde ömür boyu devam edecek olan bir sorundur. Kişinin iş ve sosyal hayatını olumsuz etkileyecek duruma geldiğinde hastalık haline dönüşen ve ter bezlerinin aşırı olarak çalışmasından kaynaklanan el ayak terlemesi, aşırı egzersiz yapmak, heyecan,stres ve kalın çorap giymek gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi aşırı şişmanlık, menopoz, tüberküloz, tiroid bozuklukları birtakım kronik hastalıklar ve kanser gibi hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle el ve ayak terlemelerinin altında yatan sebebin bulunması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. El ayak terlemelerinde öncelikle endokrinoloji uzmanına giderek muayene olunmalı el ayak terlemelerinin sistemik hastalıklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır. 
Doktorun yapacağı muayene ve tetkikler sonucunda el ayak terlemelerine altında yatan herhangi bir hastalık söz konusu değil ise el ve ayak terlemeleri birtakım bitkisel çözüm uygulanarak kontrol altına alınabilir. Aşağıda önerilen yöntemleri düzenli bir şekilde uygulayarak bu çözümler sayesinde el ve ayak terlemelerin giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

El Ayak Terlemesi Bitkisel ÇözümEl ve ayak terlemeleri için yapılacak olan bitkisel yöntemler,
 • 5 su bardağı suyu bir demliğin içerisine koyup suyun içine bir çay bardağı kadar ufalanmış meşe kabuğu ilave ederek yaklaşık 20 dakika kadar kaynatıp su soğuduktan sonra el ya da ayaklarınızı 15 dakika kadar suyun içerisinde bekletmek el ve ayak terlemelerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Geniş bir kabın içerisine bol miktarda su doldurup içine bir su bardağı kadar ada çayı ilave edip bir gün beklettikten sonra bu su ile ellerinizi yıkayabilir ve ayak banyosu yapabilirsiniz.
 • Bir tatlı kaşığı kekik yağını aynı oranda pudra ile karıştırıp krem haline getirerek geceleri yatmadan el ve ayaklarınızı ovmak el ve ayak terlemelerine iyi gelir.
 • Bir tane limon suyu ile terleme olan bölgeyi iyice ovabilirsiniz.
 • Kaynatılmış suyun içerisine yeşil ceviz kabuğu ve kuru söğüt yaprağı ilave edip biraz beklettikten sonra içerisine bir yemek kaşığı kadar sirke ilave edip karıştırdıktan sonra bu karışım ile el ve ayaklarınızı yıkayarak terleme sorunu çözebilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı tuzlu suyun içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edip karıştırdıktan sonra bu karışımı el ve ayaklarınıza iyice sürüp 5 dakika beklettikten sonra el ve ayaklarınızı soğuk su ile yıkayabilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı gül suyu içerisine bir yemek kaşığı beyaz sandal ağacı tozu ilave edip karıştırın bir jel haline getirdikten sonra içine birkaç damla da limon suyu damlatıp elde ettiğiniz karışımı el ve ayaklarınıza sürüp biraz beklettikten sonra  soğuk su ile yıkamak ve tavsiye edilen bu bitkisel tedavi yöntemlerini haftada iki defa uygulamak el ve ayak terlemelerin önüne geçecektir.
]]>
Bebeklerde Avuç İçi Terlemesi https://www.ter.gen.tr/bebeklerde-avuc-ici-terlemesi.html Mon, 29 Oct 2018 04:29:07 +0000 Bebeklerde avuç içi terlemesi, Terleme genelikle bebeklerde çok sık görülen  bir sorun değildir. Genel olarak bebeklerin ilk aylarında ter bezleri gelişmediği yada gelişimlerini tamamlayamadıkları için ellerde a Bebeklerde avuç içi terlemesi, Terleme genelikle bebeklerde çok sık görülen  bir sorun değildir. Genel olarak bebeklerin ilk aylarında ter bezleri gelişmediği yada gelişimlerini tamamlayamadıkları için ellerde avuç içinde, ayaklarda, kafada terlemeler oluşur. Bebeklere bir ayını geçtikten sonra eldiven giydirmemekte gerekir. Bunun yanı sıra bebeğin kan şekeri düştüğü zamanda kaynaklanır ve terleme yapabilir. Bebekte ellerde ve ayaklarda titreme, dalgınlık, bakışlarda kayma varsa bu kan şekerin düşmesinden de kaynaklanır. Bu durumda bir sağlık ocağına götürülerek kontrol edilmelidir. Bebekteki avuç içi telemesinde genelde bir hastalık bulgusu olarak görülmez ve bebeğin aşırı giydirilmesi sonucun da ellerde terleme olur. Bebeklerdeki terlemesi kurulanmaz ise buda bebeklerde enfeksiyon oluşumuna neden olur. Buda mantar, pişik, egzama gibi sorunlar çıkabilir.bebekteki terlemeler genelde genetik olarakta oluşabilir. Eğer yapılan muayenelerde altında bir problem yok ise, dermatolojik ya da göğüs cerrahisi uzmanına da danışmakta fayda vardır. Bebeklerdeki terleme en basit olarak pudra, pudralı krem ve deoderant alınarak tedavi edilmeye başlanabilir. bebeklerdeki terlemenin gelişim süresinden dolayı gözlenen bir fizyolojik olaydır.

Bebeklerde Avuç İçi TerlemesiBebeklerde avuç içi terlemesi belirtileri,

 • bebeklerde şeker hastalığı diyabet
 • kalp rahatsızlıkları
 • bebeklerde aşırı terleme tiroid büyümesi  
 • Gaz sancısı
 • Midede basınç olduğu zaman 
 • Bebekler de terleme kakasını yapacağız zaman 
 • Annesini emerken verdiği enerjiden 
 • Havanın sıcak olmasından 
 • Çok kalın giydirmekten terler 
]]>
Gripte Terleme https://www.ter.gen.tr/gripte-terleme.html Mon, 29 Oct 2018 05:01:42 +0000 Gripte terleme, influenza adı verilen virüs yolu ile bulaşan grip, hastalanan bireylerde genellikle 38 derece ve üzerinde ateş ile seyreden ve çeşitli hastalıklara yol açan bir hastalık türüdür. Grip hastalığının görül Gripte terleme, influenza adı verilen virüs yolu ile bulaşan grip, hastalanan bireylerde genellikle 38 derece ve üzerinde ateş ile seyreden ve çeşitli hastalıklara yol açan bir hastalık türüdür. Grip hastalığının görülmesiyle birlikte oldukça şiddetli bir şeklide görülen eklem ve kas ağrıları meydana gelmektedir. Hastalarda görülen gripte terleme, halsizlik ve bitkinlik gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Griple birlikte meydana gelen bu ağrılar aynı zamanda bağ ağrılarına da neden olmaktadır. Hasta gribe yakalandıktan sonra kuru öksürük oluşumu meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra hastanın başından geçen gripte terleme gibi beden salgılarında meydana gelen yükselişlerin görülmesi de mümkündür. Bu durumda korkulacak bir durum söz konusu değildir. Çünkü doktorlar bu durumu iyiye yormaktadırlar. Grip ile gelen terleme hastanın iyileşmesini sağlayacaktır.

Gripte terlemenin önemi

Terleme olayı doğal bir etki olması sebebiyle daha yararlı olduğu bilinmektedir. Terleme sayesinde bedeni etkisin altına almış olan virüslerin dışarı atılma durumu çok daha kolay olacaktır. Terlemeyle birlikte grip hastalığının ortaya çıkan belirtileri kendisini yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde kırdığını ve yok ettiğini söyleyebiliriz. Bu durumu grip olan her hasta yaşamıştır. Gayet doğal bir durum olan terlemeye olayı sayesinde gribin ortadan kalktığını hepimiz yaşamışızdır. Zira hepimizin başından bu grip hastalığı vakası geçmiştir.

Grip hastalığının yaşanmasıyla birlikte meydana gelen bitkinlik ve halsizlik gibi problemlerin ortadan kalkması grip tam anlamıyla terleme yoluyla ortadan kalksa bilene etkisi devam edebilir. Bu durum korkulacak bir şeyin olmadığı ve gayet normal bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü rahatsızlığın etkileri olan virüs çok dirençli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de uzun bir süre boyunca bedende kalabilir. Bu virüsün dışarı atılması konusunda terlemenin oldukça çok önemi vardır. Toplumda kalabalık bir kitlenin kolayca etkilenebileceği bir biçimde bulaşıcı özelliği bulunmaktadır. Bu bulaşıcı etkiyi yok etmek adına grip rahatsızlığından korunmanın en etkili yolu bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yolunda atılacak adımlardır. Zira zayıf halde bulunan bir bağışıklık sistemi yapısına sahip olan bireylerde gribe yakalanma ihmali daha yüksek olacaktır. Bu grupta yer alan kişilerin çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu bireyler kendilerini mümkün oldukça gripten korumaları amacıyla bir takım önlemler almaları gerekmektedir.

Gripte Terleme

Gribin terleme etkisi yapması

Genellikle kış mevsiminde daha yaygın bir biçimde kendini gösteren grip, aynı zamanda insanların kapalı yerlerde daha çok zaman geçirmesinden ötürü hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu durumda ilerleyen süreçlerde toplumda salgın bir hastalık biçimde kendini göstermektedir. Bu sebepten ötürü hekimler kapalı alanlarda bile sıklıkla havalandırmaların yapılması ve ortamda yer alan havanın sürekli olarak yenilenmesini tavsiye etmektedirler. Hapşırma ve öksürme etkisi yarattığından, genellikle hastanın maske kullanması sayesinde bu virüsün yayılması ortadan kalkmış olur. Zira grip hastalığı havada yer alan damlacıklar neticesinde insanlara bulaşır. Göstermiş olduğu etkileri burun akıntıları ile geniz akıntılarının başlamasıdır. Böyle bir durumda hemen hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

Hasta mümkün mertebe dinlenmelidir. Hasta gerekirse yataktan çıkmaması ve sürekli olarak terlemesi gerekmektedir. Gribin etkisini azaltmak adına yapılacak olan bu terleme faaliyeti hastaya büyük yarar sağlayacaktır. Aynı zamanda hasta terleme yoluyla daha da rahatlayıp kendisini iyi hissedecektir.

Gripte terleme etsisi meydana getiren, beden direncini düşüren oldukça etkili bir virüsün sebep olduğu bir enfeksiyon rahatsızlığı olması sebebiyle, henüz bireye bulaşmamış iken korunma yolları için tedbirlerin alınması gerekir. Özellikle sa]]> D Vitamini Eksikliği Terleme https://www.ter.gen.tr/d-vitamini-eksikligi-terleme.html Tue, 30 Oct 2018 01:03:50 +0000 D vitamini eksikliği terleme, D vitamini eksikliği özellikle çocuklarda ve yaşlılarda görülür. Kalsiyumun bağırsaklarda emilimini ve kan dolaşımına geçmesini sağlayan d vitamini kalsiyumun kemikle birleşmesini sağlar. D vita D vitamini eksikliği terleme, D vitamini eksikliği özellikle çocuklarda ve yaşlılarda görülür. Kalsiyumun bağırsaklarda emilimini ve kan dolaşımına geçmesini sağlayan d vitamini kalsiyumun kemikle birleşmesini sağlar. D vitaminini de en çok güneş ışınlarından alırız. Ayrıca d vitamini kemiklerin güçlenmesini, düşme sırasında zarar görmemesini, meme ve kolon kanseri riskini azaltır. Güneş en büyük d vitamini kaynağıdır diyebiliriz. Bunun dışında d vitamini yumurta sarısı, yağlı balık, tereyağı, süt, yoğurt, peynir gibi besinlerde bol miktarda bulunur.


D vitamini eksikliğinde sıkça terlemeler meydana gelir. D vitaminini güneşten direk olarak almak istiyorsak hergün saat 10 ile 15 saatleri arasında güneşlenmeliyiz. Ancak güneş ışınları camdan ve giyisilerden geçmez. 

D Vitamini Eksikliği TerlemeD vitamini eksikliğinin belirtileri; kemik erimesi başta olmak üzere, depresyon, vücut ağrıları, yorgunluk, dengede bozulma, kas gücü azalır, kırık oluşma riski artar, çocuklarda d vitamini eksikliğinde  ise gece huzursuzlukları, aşırı terleme, iştahsızlık, bronşit ve zatüre hastalıkların da artış, kafatasında şekil bozukluğu, yürümede gecikme ve boy kısalığına sebep olur.

D vitamini aşırı alındığında da zararlı bir viitamine dönüşür. Örneğin, ishal, kusma, halsizlik, kabızlık, ağız kuruluğu, iştahsızlık görülmektedir.

D vitamini eksikliğinde özellikle kafa arkasında terleme meydana gelir, başın normalden fazla terlemesi hem çocuklarda hemde yetişkinlerde d vitamini eksikliğinin belirtilerindendir. Vücudumuzda d vitamini eksikliğinin olup olmadığını anlamanın en iyi yolu kan testidir. Ayrıca insanların yaşı ilerledikçe güneş ışınlarına maruz kalmak git gide daha az etkili olduğu d vitamini üretimide azalır. D vitamini yağda çözünebilir bir vitamindir. Bu özelliğinde dolayı kilolu kişilerin zayıf insanlardan daha fazla d vitaminine ihtiyaçları vardır. Ayrıca terleme oldukça sağlıklı bir kavramdır, ancak d vitamini eksikliğinde görülmesi muhtemel belirtilerden biride aşırı terlemedir, çünkü d vitamini eksikliğinde vücut sıcaklığı artar ancak vücut aktivitesi sabit kaldığı için gerçekleşmeye başlar. D vitamini eksikliğinin sebepleri iyi araştırılmalı ve ona uygun önlem ve tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.
]]>
Karın Ağrısı Ve Terleme https://www.ter.gen.tr/karin-agrisi-ve-terleme.html Tue, 30 Oct 2018 22:59:35 +0000 Karın Ağrısı Ve Terleme, Karın bölgesi Arapça kökenli bir kelime olan batın olarakta adlandırılır. Karın ağrısı ile birlikte gelişen terleme başlıca bir hastalık değildir. Karında meydana gelen ağrılar mide sorun Karın Ağrısı Ve Terleme, Karın bölgesi Arapça kökenli bir kelime olan batın olarakta adlandırılır. Karın ağrısı ile birlikte gelişen terleme başlıca bir hastalık değildir. Karında meydana gelen ağrılar mide sorunu ile ilgili olabileceğinden teşhis konulmadan ilaç alınmaması gerekir. Aksi durumda zaten hasarlı olan mideye daha fazla zarar verilebilir. Ülkemiz insanlarında oldukça fazla görülen karın ağrısı özellikle bebekler, çocuklar ve kadınlar da daha yaygın görülür. Ağrı ile birlikte gelişen terleme savunma mekanizmasının bir sonucudur. 

Terleme, karın ağrısının devamında oluyor ise karın ağrısına bağlı bir durumdur. Bu iki sorunun ortadan kalkması için karın ağrısı tedavisinin yapılması yeterlidir. İnsan vücudunda ortaya çıkan bir çok sorun karın ağrısına neden olabilir. Fakat bağışıklık sisteminin gelişmediği bünyeler de; aksiyon dolu hareketler, daha önce hiç tadılmamış yiyecekler, gaz sıkışması ve enfeksiyonlar karın ağrısı ve terlemenin aniden ortaya çıkaran genel durumlardır. 

Karın ağrısı ve terleme nedenleri nelerdir

Enfeksiyonlar, safra kesesi sorunları, idrar yolu hastalıkları, toksinler, böbrek sorunları, kadınların özel günleri, kadınlarda ovülasyon (yumurta atma dönemi), mide, pankreas, ve çeşitli kanser türleri, karaciğer, bağırsak ve çevresini saran yumuşak dokular yaraları ve ülserler karın ağrısı ve terlemeye neden olabilir. Bunlardan başka fıtık, besin alerjisi, safra kesesi taşları, besin zehirlenmesi, hazımsızlık, bebekler de meydana gelen gaz sıkışmaları, parazitler ve reflü de karın ağrısı ve terlemeye neden olur.

Bir çok hastalık batın bölgesinde bulunan organlardan kaynaklanmasa bile batın bölgesinde ağrıya sebep olur.  Üşütme derecesine göre akciğerler de meydana gelen bronş iltihaplanmaları tedavi edilmediği zaman şiddetli bir akciğer hastalığı olan zatürre ( pnömoni) gelişir ki bu hasta için hayati tehlike riski oluşturur. Bu durumda kuru öksürük ile birlikte karın bölgesinde şiddetli bağırsak kasılmaları, şiddetli karın ağrıları ve terlemeler görülür. 

Karın ağrıması ve terlemeye yol açan bir başka durum ise; yine karın bölgesinde bulunmayan kalpte meydana gelen kalp krizi (miyokard enfarktüsü) durumunda da seyrek olarak karın ağrısı ve terleme görülür.  Kalp krizinin başlagıç bulgusu olan sol kola vuran ağrı, göğüste sıkışıklık gibi durumlar ile birlikte soğuk terleme ve mide bulantısı ve karın ağrısı görülür.

Karın ağrısına neden olan hastalık ile ağrının şiddeti aynı ve dengeli seyretmeyebilir. Bağırsaklar da ortaya çıkan gaz sıkışması ve kısa dalgalanmalar şiddetli ve kısa süreli fakat kıvrandırıcı türdedir. Bunlar kendiliğinden geçer. Bunun yanında sindirilmesi zor bir besin yenildiğinde karın ağrısı ve terleme görülebilir. Sindirim işlemi bittikten sonra sorun çözülmüş olur. 

Ağrıya neden olan kalın bağırsak kanseri, mide kanaması ve iltihaplanan veya patlayan apandist ölümcül riskin yanında ve sürekli ağrıyı beraberinde getirir. Acil tıbbi müdahale gerekir.

Karın Ağrısı Ve TerlemeKarın ağrısının tedavisi nasıl yapılır

Hafif seyreden karın ağrısının geçmesinde bitkisel çayların önemi büyüktür. Biberiye, lavanta, fesleğen, rezene, papatya ve mürver çiçeği ayrı ayrı yada karıştırılarak çay yapılıp içildiğinde faydası görülür. Bunun yanında bal ile çörek otunun karıştırılıp yenilmesi ile de ağrı hafiflemektedir. Bir başka doğal ilaç portakal kabuğu ve rezene çayı, bir diğeri ise nane ve limon çayıdır.

Ağır seyreden karın ağrısı ve terleme şiddetli, yoğun ve devamlı nefes alırken zorlanma, karın ağrısının çeneye kadar çıkması ve kola yayılması, kanıda şişlik ve sertlik ile dışkıda kan gibi durumlar da gecikmeksizin doktora başvurulmalıdır. Ağrının hafif olduğu durumlarda yarım saat bir yürüyüş son]]> Baş Ve Boyun Terlemesi https://www.ter.gen.tr/bas-ve-boyun-terlemesi.html Wed, 31 Oct 2018 15:39:39 +0000 Baş Ve Boyun Terlemesi, günümüzde insanların yaşadığı büyük bir problemdir. İnsanlar bunu çok önemsemezler. Ancak bu terlemeler normal düzeyi geçerse bazı hastalıkların habercisidir. Vücudumuzda yaklaşık dört milyon adet Baş Ve Boyun Terlemesi, günümüzde insanların yaşadığı büyük bir problemdir. İnsanlar bunu çok önemsemezler. Ancak bu terlemeler normal düzeyi geçerse bazı hastalıkların habercisidir. Vücudumuzda yaklaşık dört milyon adet tez bezi vardır. Büyük bir kısmı ise boyun ve baş kısmındadır.  Baş ve boyun bölgesinin çok terlemesi risklidir. Çünkü vücudun ani ısınması beyinde hasarlara neden olabilir. Terlemek her zaman sorun değildir. Çok değil ise yada normal düzeyde terleme vücut için iyidir. Çünkü vücudun ter atması kan akışının düzenlenmesini sağlar.

Boyun Ve Baş Terlemesinin Sebepleri:
 • Vücut ısısının bir anda artması
 • Stres
 • Heyecan
 • Kaygı
 • Sinirlenme
 • Saçların uzun olması
Bu nedenlere bağlı olarak beyindeki mekanizmanın daha hızlı çalışmasına neden olur. Özellikle sıcak havalarda saçları açık bırakarak enseyi havasız bırakmak boyun ve baş bölgesinin daha çok terlemesine neden olur. Terlemeniz çok fazla ise troid bezleri çok fazla çalışıyor olabilir, Bu durum kilo almanıza veya çok zayıflamanıza neden olur. Böbrek üstü bezlerinde problem olabilir. Şeker hastalığı, kalp krizi, kanser ve bir çok hastalığa yol açabilir. Boyun ve baş terlemeleri geceleri uykunuzdan uyandırabilir veya sabah kalktığınızda boynunuz tutulmuş olabilir veya şiddetli baş ağrıları ile uyanabilirsiniz. Kullanılan antidepresan ilaçlar, tansiyon ilaçları, kanser ilaçları özellikle meme kanseri ilaçları ve kortizon ilaçları gibi ilaçlar boyun ve baş terlemelerine neden olur. Demek istediğim şu ki Baş Ve Boyun Terlemesi kendi başına da olabilir, bir hastalığın yan etkisi de olabilir yada ilaçların etkisi de olabilir. 

Baş Ve Boyun TerlemesiBaş Ve Boyun Terlemesini normal bir şey gibi görmeyiniz. Önemli rahatsızlıklara yol açar. Çok terlediğinizi fark eder etmez doktora gitmelisiniz.
]]>
Aşırı Terleme Ve Halsizlik https://www.ter.gen.tr/asiri-terleme-ve-halsizlik.html Thu, 01 Nov 2018 05:07:33 +0000 Aşırı Terleme ve Halsizlik, durumu vücutta yer alan sempatik sistemin içinde bulunan sinirlerin ileri derecede çalışması neticesinde aşırı terleme olayı gerçekleşmektedir. Aşırı terlemeyle beraberinde oluşan halsizlik Aşırı Terleme ve Halsizlik, durumu vücutta yer alan sempatik sistemin içinde bulunan sinirlerin ileri derecede çalışması neticesinde aşırı terleme olayı gerçekleşmektedir. Aşırı terlemeyle beraberinde oluşan halsizlik durumu aynı zamanda mide bulantılarına, üşümeleri, baş dönmesinin yaşanmasına, nefes darlığının olması ya da göğüste bir takım ağrılara neden olmaktadır. Böyle bir durumda mutlaka uzman bir doktora gitmek gerekmektedir. Terlemeyle birlikte bedenimizde yer alan ter bezlerinde tuzlu halde olan bir sıvı salgılanmaktadır. Bu faktör özellikle de yaz aylarına doğru bireyin vücudunda soğutma etkisi yapmak amacıyla ortaya çıkmaktadır. Havanın sıcaklığının artmasına rağmen ter bezlerini işlevi sayesinde vücut ısısının dengede tutulması sağlanmaktadır. Ergenliğin olduğu dönemle birlikte oluşan ter bezleri özellikle erkeklerde oldukça aktif bir biçimde çalışmaktadır. Buna rağmen kadınlarda daha çok ter bezleri bulunduğu bilinmektedir.

Sinir sisteminde yer alan otonom bölümüyle kontrolü sağlanan terlemenin birey üzerinde bir bilinçli kontrol edilmesi bulunmamaktadır. Özellikle sıcaklarda, korkmalar da, çok fazla efor sarf edildiği zaman, heyecanlanıldığı zaman ya da sinirli olma halinde ter oluşumu çok daha fazladır. Kadınlarda menopoz dönemiyle birlikte aşırı terleme ve halsizlik oluşmaktadır. Ancak saymış olduğumuz bu sebepler ortada yok iken kişi kendisini halsiz hissediyor ve aşırı bir şekilde terliyorsa eğer tıp literatüründe hiperhidroz diye bilinen aşırı terleme hastalığı görülüyor demektir. Aşırı terleme hali çevre etkilerine bağlı olarak bedenimizin ısının yükselmiş olmasına karşı bir tepki vermesi halindedir. Bedenimiz kendi ısısını muhafaza etmek zorundadır.Fakat aşırı terlemeye eşlik eden halsizlik ve benzeri durumlarda olduğu zaman bu durumun altında yatan nedenleri araştırmak gerekmektedir.

Aşırı Terleme Ve Halsizlik

Aniden meydana gelen aşırı terleme durumu ve halsizlik

Böbrek üstünde yer olan bezlerin ani bir biçimde uyarılması neticesinde sempatik sinir sistemlerinin aktifleşmiş olması üzerine aşırı derecede bir terleme etkisi söz konusu olabilir. Bu yaratacak etkenler arasında doğum ve böbrek taşları gibi ileri derecede ağrılara ve sancılara neden olabilecek durumlar, tansiyonun giderek düşmesi, kan şekeri değerinin azalması, mide ile bağırsaklarda görülen kanamalar, böbrek üstü bezinde yer alan tümörler ile psikiyatrik bir takım hastalıklar yer almaktadır. Bu rahatsızlıklardan ötürü de hasta kendisini halsiz ve aşırı derecede yorgun hissetmesi mümkündür. Böyle bir durumda hastanın bir an önce tetkik edilmesi ve hastalığın altında yatan sorunun tespit edilmesi gerekir. Bireyde oluşan aşırı terlemeyle beraber oluşan halsizlik haline karşı çok dikkatli olması gerekir ve zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Aşırı terlemenin görülmesiyle birlikte oluşan halsizlik hali hasta için tehlikeli bir boyutlara gelebilir. Bu sebepten ötürü erken tanının konulmuş olması oldukça önemlidir. Bu yüzden de aşırı terlemeye sebep olan etkenler araştırılması gerekmektedir. Aşırı terleme ve beraberinde yaşanan halsizlik durumu sorunu çok farklı türde hastalıkların belirtisi olabilir. Aşırı terleme türlerinden bir tanesi genetik faktörlerden etkilenerek oluştuğu düşünülmektedir. Bu durumda ter bezlerinde çok daha fazla aktif olma durumu söz konusu olmaktadır. Yani normal zamanda çalışması gereken durumdan 4 ile 5 kat daha fazla bir şekilde çalışarak aşırı terlemeye sebep olur. Bununla birlikte vücutta yorgunluk belirtileri oluşur. Akabinde de kişi kendisini oldukça halsiz hissedebilir.

Aşırı terlemeyle oluşan halsizliğe karşı alınacak önlemler

Genç yaşlardan itibaren görülebilen aşarı terleme rahatsızlığına karşı bir an önce tedbir almamız gerekmektedir. Özellikle de aşırı terlemeyle beraber kan değerlerinin]]> El Terlemesi İçin Krem https://www.ter.gen.tr/el-terlemesi-icin-krem.html Thu, 01 Nov 2018 07:28:37 +0000 El terlemesi için krem, sağlığımız hayatımızda en önemli nedenlerden biridir. İnsanların vücudu ile yaşadığı sağlık sorunları oldukça sıkıcı ve üzücü durumlardır. Bir insanın kendisinde öz güveni bula El terlemesi için krem, sağlığımız hayatımızda en önemli nedenlerden biridir. İnsanların vücudu ile yaşadığı sağlık sorunları oldukça sıkıcı ve üzücü durumlardır. Bir insanın kendisinde öz güveni bulabilme adına en ufak bir sağlık sorunu ile karşılaşması sanırım o güveni eksiltiyor. Bunların yanı sıra insanlarda oluşan el terlemesi ayrı bir sorunken altında yatan nedeni araştırmak gerekir. El terlemesi yaşayan kişilerde oldukça sıkıntı yaşar ve ne yapacağını bilmez iken çok ciddi el terlemesi durumunda gerek görülür ise doktordan destek alınmalıdır. Bazı kişilerce kendi çapında alınan önlemler alınarak birçok kişininde uygulayacağı basit pratik olan el terlemesi kremi kullanmalıdır. El kremi ellerin çok terlemesi durumunda etkili bir yöntemdir. Kişi öncelikle krem öncesi ellerini güzelce yıkayıp kurutmalıdır. Kuru ellere sahip olmak isteyen kişilerin aslında çok zor bir sorunla karşılaşmadıklarını düşünüyorum. El terlemesi için olan kremler oldukça fayda gösteren kremlerdir. 


Yani kullanılan el terlemesi kremini çantanızın içinde bulunduracağınız el terlemesi için olan kremin kimseye bir zararı olmaz. Kullanılan kremin kişi tarafından gündüz eller suya girmiyor ise kullanabilir. Fakat el terlemesi için kremin akşam yatarken kullanılmasını tercih edenler olabilir. El terlemesi nedenlerinin altında yatan faktöre bakılırsa bir çok sebep ile karşılaşmak mümkündür. El terlemesi için, doktorunuzun vereceği krem ve losyon oldukça etkili bir yöntemdir. El terlemesi için kullanılan krem  kişi ve kişilerin bir nevi sorunu çözülmüş olur. Günümüzde el terlemesine karşı bitkisel çözümlerde oldukça etkilidir.

Günümüzde kullanılan çeşitli el kremi terlemeyi önlemektedir. Günlük hayatımızda insanlarla sürekli temas halinde iseniz yapacağınız şeyin eğer ki sağlık açısından kaynaklı bir sorun değilse buda işinizi dahada kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ilaç değilde kullanılması gereken el terlemesi için elleri koruma karşın kremlerdir.

El Terlemesi İçin KremEl terlemesinde tedavi yöntemi nelerdir, günümüzde bulunan ter önleyici ilaçlar oldukça etkili ve  doktor tarafından önerilen ilaçları alıp düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Terlemeyi önleyici vücudun belli bölgeleri olarak başta görülen el terlemesi kremleri akşam yatmadan önce ellere uygulanır. Bu sorun karşısında oluşan kişi farkı bitkisel ilaçların fayda gösterdiği bilinmektedir. 

El terlemesinde iyi gelen kekik kürü: ellerinize 6-7 damla kekik yağı damlatarak iyice ovuşturun. Ellerinize yavaşça masaj yaparak uygulanan. Elinizdeki yağın geçmemesi için elinize eldiven takarsanız sürülen yağ ellerinizde kalır. Birer gün ara ile bu işlemi yaparsanız ellerinizdeki ter oluşması kesinlikle ortadan kalkacaktır. Basit ve yorucu olmayan bu bitki kürü herkese tavsiye edilerek çok kolay uygulanılabilir. Sağlık açısından yapılan bu kürün hiç bir yan etkisi yoktur. Ayrıca bakımsız olan ellerde sürekli olarak deri rahatsızlıkları oluşmaktadır. Hasta olan kişilerin de ellerinde terleme oluşabilir. Bu nedenle psikolojik sorunlara bağlı olan kişilerin ellerinde terleme olur. Böylelikle el terlemesi için yapılan kürün yararını göreceksiniz.
]]>
Çocuklarda Aşırı Terleme https://www.ter.gen.tr/cocuklarda-asiri-terleme.html Thu, 01 Nov 2018 17:45:36 +0000 Çocuklarda aşırı terleme, çocuk metabolizmasının olması gereken düzeni sağlayamayıp normal ısıyı aşmasıyla aşmasıyla oluşur. Bu çocuğunuzun sadece yası veya hiperaktifliğiyle alakalı bir durum olmayabilir. Örneği Çocuklarda aşırı terleme, çocuk metabolizmasının olması gereken düzeni sağlayamayıp normal ısıyı aşmasıyla aşmasıyla oluşur. Bu çocuğunuzun sadece yası veya hiperaktifliğiyle alakalı bir durum olmayabilir. Örneğin en yaygın olarak D vitamini eksikliği çocuklarda aşırı terlemenin yaygın sebeplerindendir ve nefes darlığı çeken çocuklarda bu soruna artı olarak aşırı derecede terleyebilirler. Aynı zamanda horultu ve alerjik astımı olan çocuklarda genellikle çok terleyenler  arasındadırlar.  Tabii ki fazla terleme her daim bir hastalık belirtisi değildir.  Çocukların bedeni küçüktür ve derilerinin kapladığı alan da bildiğimiz üzere  gayet azdır. Bu  alan darlığı terin ancak küçük bir kısımda  birikmesine olanak sağlamaktadır ve çocuklar terleyince de sanki gereğinden fazla terlemiş  gibi görünebilir. Ter  hücrelerinin dağılımı  yetişkinlerinkinden çok daha sık olan çocuklar büyümeye başladıkça bu durum düzelmelidir ancak tüm çocuk sadece  ter hücresi dağılımı  yüzünden terleyecek kadar şanslı değildir. Tedbiri elden bırakılmamalıdır ve en kısa süre içerisinde bir doktora başvurulmalıdır.

 Aşırı terlemeye hiperhidroz adı verilir. Hiperhidrozun iki farklı türü vardır ve nedenleri de türlerine göre değişir. 
 • Bölgesel hiperhidroz: El, ayak, koltuk altı ve yüzde görülen terleme şeklidir. Büyük bir çoğunlukla ailevi özelliktedir ve de hastalık belirtisi değildir. duygusal strese bağlı olabilir. 
 • Genel hiperhidroz: vücudun genelinde görülür ve belirli bir nedeni yoktur fakat tetikleyicileri olduğu düşünülüyor. 
Çocuklard aşırı terlemenin altında yatabilecek bazı nedenler:
 • Akciğer rahatsızlıkları
 • Ateş ve enfeksiyonlar
 • Tüberküloz
 • Baharatlı yiyecekler
 • C ve D vitamini eksikliği
 • Kaygı gibi duygusal ve de stresli durumlar
 • Hipertroid 
 • Kalp hastalığı 
 • Bazı kanser türleri
 • Kompleks bölgesel ağrı sendromu
 • Obezite veya fazla kilolar
 • Ağrı kesici ve ateş düşürücü gibi bazı ilaç türleri
 • Yüksek hava sıcaklığı
 Görüldüğü üzere çocuğunuzun aşırı terliyor oluşunun altında bu tarz durumlar yatıyor olabilir. Belki de yalnızca ter hücrelerinin dağılımıyla  ilgili bir  rahatsızlık oluşmuştur ve yaşı ilerledikçe düzelecektir. Hangi durumlarda doktora görünmeniz gerektiği konusunda kafanız karışmış  olabilir. Şimdi bir de  onun hakkında bilgilenin.
 
Çocuklarda Aşırı TerlemeÇocuklarda aşırı terleme nedeniyle doktora gidilmesi gereken durumlar
 • Göğüs ağrısı
 • Ateş
 • Hızlı nabız 
 • Nefes darlığı
 • Kilo kaybı
 Bu tür durumlarda aşırı terleme yaşayan çocuğunuzu doktora götürmelisiniz. Böylece eğer bir rahatsızlığı varsa önleminizi alabilir, yoksa da gönül  rahatlığı yaşayabilirsiniz.
]]>
Çok Terlemek Zayıflatırmı https://www.ter.gen.tr/cok-terlemek-zayiflatirmi.html Fri, 02 Nov 2018 08:49:24 +0000 Çok terlemek zayıflatır mı, oldukça merak edilen bir konudur. Bu konuda çok fazla ürünler de bulunmaktadır. Terleme eşofmanları, terleme şortları bunun bir kaç örneğidir. Terlemek vücudun ihtiyacı olan bir durumdur. Vücut te Çok terlemek zayıflatır mı, oldukça merak edilen bir konudur. Bu konuda çok fazla ürünler de bulunmaktadır. Terleme eşofmanları, terleme şortları bunun bir kaç örneğidir. Terlemek vücudun ihtiyacı olan bir durumdur. Vücut terleyerek kandaki toksinleri atar ve yükselen vücut ısısı terlemeyle dengelenir. Terlemeyle vücut ısısını dengelemiş olmasaydık eğer en ufak bir egzersizde veye sıcak havada yaşam faaliyetlerini sürdürmekte zorlanırdık. Aslında terlemeyle zayıflama arasında doğrudan bir ilişki yoktur. En doğru şekilde yani diyet ve egzersizle zayıflamayı tercih ettiysek eğer bol bol suya ihtiyaç duyarız. Terlediğimizde vücudumuz toksin attığı gibi suyla minarel de kaybeder. Bu minarel kaybını engellemek için özellikle yaz aylarında maden suyu tüketmemiz gerekmektedir. Bu esnada gerektiğinden fazla su kaybedersek yağ yakma işlemi durur ve kaslardan yakmaya başlarız. Kas yakımı sonucunda ise derimiz sarkmaya başlar. Bu durumu da zayıflama için yapacağımız diyet ve egzersizler sayesinde vücut şekillenir ve vücudumuzda oluşan sarkmalar toparlanmış olur. 

Çok Terlemek ZayıflatırmıTerlemede sauna etkisi,

Terlemeyle vücudun toksinleri attığını söylemiştik, bu zararlı toksinler doğal yollardan terlediğimizde kan yoluyla böbreklerden atılmak yerine vücudun en dış yüzeyinden ter yoluyla atılır. Bu toksinleri ter yoluyla atmak en doğrusudur. Günümüzde terlemeyle zayıflamak için oluşturulmuş terleme eşofmanları, plastik ve polikarbon materyallerden yapılmıştır. Bu durumda vücudun terleme esnasında dış ortamla ilişkisi kesilmiş olur. Bundan dolayı da terlemeyle vücut ısısı düşmemekte ve vücut ısıyı düşürebilmek için daha fazla terlemektedir. Yükselen vücut ısısı daha fazla kalori harcamaktadır. Bu kaloriler hem ter bezlerinin daha fazla çalıştırmasına hemde toksinleri cilt yüzeyiyle değil kan dolaşımını hızlandırarak böbrek aracılığıyla atmaya çalışması demektir. Bu arada kan dolaşımına yüklenileceği için kalbe aşırı yük binmektedir. Diğer taraftan da vücut aşırı ısıyla mücadele edeceği için bağışıklık sistemini yormaktadır. Vücut otuz dakikalık bir sauna terleme seansında on kilo metre koşuya eşdeğer bir terleme performansı sergilemektedir. Vücutta kaydebilen sıvı ve kas nedeniyle ani kilo kaybı yaşanmaktadır. Ancak bu durumda verilen kiloların önemli bir kısmı geçici olduğu için vücut ilk fırsatta verdiği kiloları geri almaktadır. 
Terlemenin belli bir düzeye kadarı sağlık açısından kesinlikle faydalıdır. Ancak aşırı terleme zararlı olabilmektedir. Özellikle terlemeyle zayıflamaya yönelik eşofmanlar kullanılırsa bu terleme eşofmanı faydasından çok zarar verebilir. Terlemeyle zayıflama yolunu seçtiyseniz vücudun ısısını yapay yollardan yükselten eşofmanlar yerine teri kolayca emen, hava alabilen pamuklu doğal kumaştan yapılmış ürünler tercih etmenizde fayda var. Aynı zaman da spor ve egzersiz yapmalı yaparken de protein bakımından zengin beslenmelisiniz. Vücudun kas kaybetmemesi için doğru beslenmek oldukça önemlidir. Terleme ile vücut mineral de kaybedeceği için maden suyu da tüketmelisiniz. Zayıflama eşofmanları ile zayıflamak istiyorsanız eğer bu durumda da zayıflama eşofmanını kısa süreli kullanmanızda fayda var. 
]]>
Ayak Terlemesi Ve Kokusu https://www.ter.gen.tr/ayak-terlemesi-ve-kokusu.html Fri, 02 Nov 2018 23:59:07 +0000 Ayak terlemesi ve kokusu, ayak terlemesi bir çok kişinin yaşadığı sorunlar başında gelmektedir. Özellikle yaz aylarının gelip havaların daha da sıcaklaşması ile beraber ayaklarda terlemeler ve terlemelere bağlı kokular da artm Ayak terlemesi ve kokusu, ayak terlemesi bir çok kişinin yaşadığı sorunlar başında gelmektedir. Özellikle yaz aylarının gelip havaların daha da sıcaklaşması ile beraber ayaklarda terlemeler ve terlemelere bağlı kokular da artmaya başlamaktadır. Ayak kokusunu önlemek için ilaç tedavilerinin yanında, aynı zamanda doğal yöntemler ve evde çok pratik bir şekilde yapılabilecek bir kaç ayak koku önleyici durumlar bulunmaktadır. 

Ayaklar hangi durumlarda terler ve kokusu neden oluşur, ayaklar havların sıcaklaştığı günlerde daha da fazla kokmaya başlamaktadır. Atak kokusuna sebep olan en büyük neden sıcaklıktır. Sıcaklıkla beraber seçilen ayakkabılar da çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında daha çok içi havalanabilen, ince bezden ayakkabılar seçilmelidir. Gün içerisinde yaşanılan sorunlar, ev hayatı, iş hayatı, okul hayatı bazen kişileri bunalıma sürükleyebilir ve stres yaşamını artırmaktadır. Yaşanılan fazla streste ayakların terleyip kokmasına sebep olmaktadır. Ayrıca spor yapmanın eksikliği de ayak terlemelerine sebep olarak koku yayılımını artırmaktadır. Çünkü vücuttan sporla çıkması gereken sıvı çıkamamakta ve bu sebeple spor yapmanın eksikliği ayakların terlemesine sebep olmaktadır. Vücudun diğer bölümlerinde de terlemeler yaşanmaktadır ancak buharlaşıp kuruması çok çabuk olurken, ayaklar çorap ve ayakkabı içerisinde bulunduğundan terin kuruması zorlaşarak ayak kokularına sebep olmaktadır. 

Ayak Terlemesi Ve KokusuAyak kokusunu nasıl önleyebiliriz 
 • Ayak tırnakları bakımı sürekli olarak yapılarak, tırnakların uzun bırakılmamasına özen gösterilmelidir. 
 • Çoraplar her gün sürekli olarak değiştirilmelidir. Aynı çorabı iki gün üst üste giyilmemelidir. 
 • Seçilen çorapların pamuklu olmasına özen gösterin. 
 • Ayaklar her gün sabunla yıkanılmalı ve parmak araları pamuk yardımı ile temizlenmelidir. 
 • Ayaklardaki ölü deriler sürekli olarak temizlenmelidir. 
 • Yaz aylarında açık ayakkabılar özellikle seçilip giyinilmelidir. 
 • Olanak varsa her gün aynı ayakkabı giyilmemeli, farklı ayakkabılar da giyilmelidir. 
 • Orijinal deri ayakkabılar tercih edilebilir. 
 • Ayak hastalığı olduğunu düşünen kişiler bir hekime görünmelidir. 
 • Ayaklardakı terleme ve kokuların giderilmesi için kullanılan kremler ve spreyler kullanılabilir. 
Ayaklardaki terlemeleri önlemek için neler yapılmalı
 • Sıcaklarla özellikle kendini göstermeye başlayan ter, ayaklarda da kendini göstermektedir. Bu yüzden ayaklar sürekli olarak yıkanmalıdır.
 • Çorap seçimlerinde pamuklu çoraplar seçilerek terlemeler engellenebilir. 
 • Çoraplar günde bir kere kesin olarak değiştirilmelidir. 
 • Deri veya açık ayakkabılar seçilmelidir. 
 • Koku giderici tabanlıklar kullanılarak terlemeler hafifletilebilir. 
 • Sabun ile temizlik sürekli yapılmalıdır. 
]]>
Bebeklerde El Ayak Terlemesi https://www.ter.gen.tr/bebeklerde-el-ayak-terlemesi.html Sat, 03 Nov 2018 22:03:01 +0000 Bebeklerde el ve ayak terlemesi, çok sık görülen bir durum olmasa da, annelerin şikayetçi olduğu bir durum. İlk aylarda bu durumla sık karşılanmaz. Çünkü ter bezleri henüz gelişmemiştir. Dördüncü aydan sonra belirtiler baş Bebeklerde el ve ayak terlemesi, çok sık görülen bir durum olmasa da, annelerin şikayetçi olduğu bir durum. İlk aylarda bu durumla sık karşılanmaz. Çünkü ter bezleri henüz gelişmemiştir. Dördüncü aydan sonra belirtiler başlar. Bunu göze alarak ele veya ayağa fazla kalın giydirilmemeli.Bunun yanı sıra kan şekerinde düşme varsa buda bebeklerin el ve ayaklarında terleme yapabilir. Bu terleme sonucunda çocukta titreme, dalgınlık ve bakışlarda kaymalar görülebilir. Bu durumda çocuğun kontrollerinin yapılması gerekir. Çünkü kan şekerinde bir problem olmuş olabilir. Hatta bir hastalığın başlangıcı olabilir. Her terleme hastalık değildir.Aşırı terlemesi sadece sıcaktan veya kalın giydirmekten olabilir. Sadece terleme, bebeğin üzerinde kuruması sonucu, bebekte bölgesel enfeksiyonlar oluşabilir. Yani mantar pişik... vb rahatsızlıklara neden olabilir. Bu tür durumlarda bebeğin aşırı terlemesini önlemek onun rahatı için ve sağlığı açısından faydalı olacaktır. Bu durum da yine muayene edilebilir ama korkulacak bir şey olmadığını söylemek gerekir.  Yapılan muayeneler sonucunda altta yatan problem yok ise, bir dermatoloji ya da göğüs uzmanına danışılmalı. Pudra, pudralı krem deodorant alınarak tedavi edilmeye başlanmalı. 

Bebeklerde El Ayak TerlemesiBebeklerde el ve ayak terlemesi için bitkisel kür,
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı deniz tuzu  
 Elma sirkesi ile deniz tuzu karıştırılarak el ve ayaklara sürülür. Beş dakika bekletilir. Bu uygulamayı iki güne bir yaparsanız, terlemenin azaldığını göreceksiniz. Bebeğinizin banyosunda son durulama suyuna ada çayı ekleyin. Bununda faydasını göreceksiniz. 
]]>
Kafa Terlemesi https://www.ter.gen.tr/kafa-terlemesi.html Sun, 04 Nov 2018 05:00:08 +0000 Kafa Terlemesi, Kafada terleme çeşitli birçok sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni ise belirtilen sağlık probleminin bir tek sebebe bağlı kalmadan görülmesidir. Kafa kısmında ortaya çıkan kokulu olmayan soğuk terlemen Kafa Terlemesi, Kafada terleme çeşitli birçok sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni ise belirtilen sağlık probleminin bir tek sebebe bağlı kalmadan görülmesidir. Kafa kısmında ortaya çıkan kokulu olmayan soğuk terlemenin ana sebebi ise tiroit işlev bozukluğudur. Eğer ter kokusunda şikayetçi iseniz böyle bir durumda bazı yöntemler kullanarak koku oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Örneğin koku oluşumunun ana nedeni olan salgının bazı bakterilerle bir araya gelmesi olabilir. Bun yüzden sık, sık banyo yapmak kokuya sebep olan bakterilerin temizlenmesini sağlar. Kafa terlemesi problemi tek başına bir sağlık sorunu belirtisi olabildiği gibi diğer sorunlarında habercisi olmaktadır. Kafada oluşan terleme vücudun verdiği doğal bir tepki olabilir. Mesela spor yapılarak ısınan vücut cildin soğumasını sağlamak için terler. Aşırı ve kontrolsüz terleme primer hidroz olarak adlandırılmaktadır. Bu konuda uzmanlar priemer hidroz olarak adlandırılan problemin genetik kaynaklı olarak meydana geldiğini belirtmektedir. Vücuttaki bir işlevsel bozukluk sonrasında kafa terlemesi durumu sosyal yaşam bakımından sıkıntı vermemektedir. Hormon seviyesinde oluşan farklılıklar bu problemi ortaya çıkarabilir. 

Hamilelik dönemlerinde veya menopoza girme durumu var ise kafada terleme sorunu oluşabilir. Ayrıca kalp problemlerinin olması kafada terlemeye neden olmaktadır. Ani bir şekilde kafasında terleme olan kişilerde kalp hastalığı veya felç olma gibi oldukça ciddi sorunlar söz konusudur. Tiroit hormonlarında görülen anormallikler kişilerde diğer sorunlara da sebep olmaktadır. Örneğin; tiroit hormonları düzensiz bir biçimde salgılandığı zaman veya yeterli oranlarda salgılanmadığı zaman kafa terlemesi, halsizlik ve cilt kuruluğu görülür. Bu sebep ile kafa terlemesi olduğunda yapılması gereken ilk şey tiroit salgılanmasında bir bozukluk olup olmadığını araştırmaktır. Böyle bir durumda farklı olarak oldukça fazla tiroit salgılandığı takdirde göz bebeklerinde büyüme ve kalpte çarpıntı gibi sorunlar ortaya çıkar.

Kafa TerlemesiKafa Terlemesi Tedavisi

İlk önce yapılması gereken şey terlemeye neden olan sorunun belirlenmesidir. Her kafa terlemesi şikayeti tedavi gerektiren bir durum değildir. Bir tedavi uygulaması gerekir veya gerekmez diye bireyin kendisi değil bir doktor tarafından karar verilmesi gerekmektedir. Normalde oluşan aşırı terleme probleminin cerrahi bir operasyon ile tedavi yapılmaktadır. Fakat burada söz edilen terleme sorununun değişik sebepler ile ortaya çıktığını tekrar belirtmek yerinde olur. Bu uygulamada amaç aşırı kilo sorunu olan kişilerden bazı ter bezlerinin alınmasını gerçekleştirmektir.

]]>
Ayak Altı Terlemesi https://www.ter.gen.tr/ayak-alti-terlemesi.html Sun, 04 Nov 2018 14:05:45 +0000 Ayak altı terlemesi, sağlıklı insanlarda çok sık karşılaşılmayan bir durumdur. Fakat farklı sağlık problemlerine yada farklı durumlara bağlı olarak insanlarda ayak altı terlemesi yaygın bir şekilde görülmektedir. İnsanla Ayak altı terlemesi, sağlıklı insanlarda çok sık karşılaşılmayan bir durumdur. Fakat farklı sağlık problemlerine yada farklı durumlara bağlı olarak insanlarda ayak altı terlemesi yaygın bir şekilde görülmektedir. İnsanlarda vücut ısısının korunması açısından terleme büyük önem taşımaktadır. Bu terleme kimi zaman bölgesel kimi zaman da genel olarak görülebilir. Ayak altı terlemesi ise daha çok bölgesel olarak görülen terleme çeşitlerindendir. Ayak altı terlemesi, vücudun diğer bölgelerine göre çok daha büyük problemlere neden olan bir durumdur. Çünkü insanların ayakları ve ayak altları, sürekli olarak ayakkabı içerisinde bulunur. Bu nedenle terleme ayakkabı içerisinde ıslanmaya neden olur.. Bunların yanı sıra ayak altı terlemesi, müdahale edilmediğinde belli bir süre sonra insanlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Özellikle ayak mantarı, egzama ve diğer bakteriyel hastalıklar kişilerde yaygın bir şekilde görülür. Genel olarak bakıldığında ayak altı terlemesi ayaklarda enfeksiyonların birikmesi ve aynı zamanda kötü kokulara neden olur. Bu nedenle en kısa zamanda yapılan tedaviler, kişinin zor durumlara düşmesine neden olur. Bu sorunlarla karşılaşmamak için ayak altı terlemesinin kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Ayak Altı TerlemesiAyak terlemesinin nedenleri nelerdir
 • Ayaklarda fazla miktarda terleme olması, aslında hangi nedenden olursa olsun insanlarda ter bezlerinin oldukça hızlı çalıştığının göstergesidir. Bilindiği gibi insanlarda  koltuk altı, avuç içleri, yüz bölgesi, bacak araları ve ayaklarda çok yüksek sayıda ter bezleri bulunur. Bu nedenle ter bezlerinin en küçük hızlı çalışmasında bile ayak altı terlemesi meydana gelmektedir.
 • Ayak altı terlemesi sorunu yaşayan insanların kullandıkları ayakkabı ve terlikler bu konuda çok büyük etken olmaktadır. Eğer sizlerde de ayak altı terlemesi sorunu varsa öncelikle kullandığınız ayakkabı ve terliklerinizin kalitesine bakın. Kalitesiz ayakkabılar direk olarak ayak ısısının çok artmasına ve terlemenin oluşmasına neden olur. 
 • Bu durumun nedenlerinden biri de sistematik olarak meydana gelen sağlık problemleridir. Özellikle diyabet, obezite, tiroid bezi hastalıkları, gibi durumlar direk olarak sistematik sorunların belirtisi olarak karşımıza çıkar. Ayak altı terlemesi de bunlardan kaynaklanır. 
Ayak altı terlemesi nasıl önlenir

Ayak altı terlemesi probleminin önlenebilmesi için yapılabilecek en önemli şey, tabi ki uygun ayakkabı ve uygun çorap seçimidir. Yaz aylarında kış ayları için üretilmiş ayakkabıların kullanılmaması ayak altı terlemesi sorununun azaltılmasında önemli rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra ayakların ısısının normal bir seviyede tutulması, ayak altı terlemesini önleyecektir. Bunun için ara ara ayaklarınızı havalandırın. Bunların yanında aşırı terlemeye neden olan fazla kilolar ortadan kaldırılmalıdır. Aşırı kilolar verildikten sonra ve aynı zamanda diğer sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra ayak altı terlemesi hala devam ediyorsa bu durumda yapılması gereken en önemli şey tıbbi destek almaktır. Tıbbi olarak destek alarak bu gibi sorunların nedenlerini ortadan kaldırabilirsiniz. 
]]>
Hamilelikte Gece Terlemesi https://www.ter.gen.tr/hamilelikte-gece-terlemesi.html Mon, 05 Nov 2018 08:56:28 +0000 Hamilelikte gece terlemesi, Hamilelikte terleme genelde vücudun değişmesi ve kilo almasıyla kaynaklıdır. Hamilelikte ateş basması ve terleme en çok ikinci ve üçüncü aylarda oluşur. Hamilelikte terleme ve ateş basma Hamilelikte gece terlemesi, Hamilelikte terleme genelde vücudun değişmesi ve kilo almasıyla kaynaklıdır. Hamilelikte ateş basması ve terleme en çok ikinci ve üçüncü aylarda oluşur. Hamilelikte terleme ve ateş basması hormonları değişmesiyle meydana gelir. Hamilelikte vücudumuzun her alanın da değişiklik olduğu gibi terlemelerde sık sık oluşur.  Bebek her ay büyüdüğünde  anneler sürekli farklılık ve vücudunda değişiklik olmaya başlar. Hamilelikten bu değişiklikler gün geçtikçe bizi her yer değiştiği gibi hormonlarda değişir. Bu değişimler anne adayı için ne kadar zor olsa da annelik duygusuyla bunun daha sevimli hissederiz. 

Hamilelikte gece terleme

Hamilelikte terleme en çok üçüncü ve ikinci aylarında daha sık görülür. Hamilelikte terleme hormonlarımızın oynamasıyla ve özellikle öströjen hormonundaki azalmadan da kanlanmaktadır. Hormon düzeylerinin değişimi cildimize giden kan akımının artırıp ve kendi sıcaklığımız ve ateş basmamız gibi hisler meydana gelerek terleme oluşur.

Hamilelikte Gece TerlemesiHamilelikte gece terlemesinin belirtileri 

 • terleme ve ateş basması göğüste, boyunda, ve yüz bölgesinde sıcaklık basmasıyla başlar
 • gece terlemesinde beraberinde çarpıntı, baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı, yorgunluk hissedilebilir
 • terlemenin çok olduğu zaman su içerek sıvı kaybını durdurmak gerekir
 • terleme vücudumuzdaki hormon değişiminden de oluşur
 • ateş ve terleme fazlalaşıyor ise ateşi ölçmek gerekir
 • havanın aşırı sıcak olmasından dolayı da terleme çok olur
 • telemenin gece basmasında kalkıp duşa girmek gerekir
 • terleme son aylarda daha çok görülür
]]>
Bacak Arası Terleme https://www.ter.gen.tr/bacak-arasi-terleme.html Mon, 05 Nov 2018 15:12:50 +0000 Bacak Arasında Terleme, genellikle yaz aylarında kilolu insanların karşılaştığı bir sorun olarak göze çarpar. Terleme metabolizmanın aşırı sıcak havalarda kendi kendini savunmaya alması durumunda yani sıcağa karşı beden ı Bacak Arasında Terleme, genellikle yaz aylarında kilolu insanların karşılaştığı bir sorun olarak göze çarpar. Terleme metabolizmanın aşırı sıcak havalarda kendi kendini savunmaya alması durumunda yani sıcağa karşı beden ısısını ayarlamaya çalışması durumunda gerçekleşen normal bir olaydır. Ter bezleri vücudun bir çok bölgesinde bulunur. Bunların başında da el, ayaklar, koltuk altı ve genital bölgeler gelir.

Bacak Arasında Terlemenin Nedenleri:

Kişinin kilo durumuna göre artış göstermekle beraber bazen normal kiloda olan insanlarda da aşırı terleme özellikle genital bölgede olunca rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Terleme, sinir, heyecan, hava sıcaklığı, spor, adrenalin yükselmesi, gebelik vb. durumlarda artış gösterebilir. Bacak arasındaki terleme de genellikle vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi bu sebeplerden kaynaklanır. Vücudun diğer bölgelerinin aksine bacak arasında yaşanan terleme günlük hayatta kişiyi daha fazla rahatsız edebilir ve sosyal hayatının aksamasına sebep olabilir. Kişinin seçtiği iç çamaşırında kullanılan kumaş türü de bacak arasında terlemeye sebep olan bir başka sebeptir. Naylon katkılı veya polyester kumaştan imal edilen iç çamaşırları terlemeyi hızlandırıp buna birde kötü koku oluşumunu ekleyebilirler. Özellikle bayanlarda kilo fazlalığı ile bacak arasında oluşan terleme yaz aylarında pişik ve isilik oluşmasına sebep olur ve bu da kişinin rahat hareket etmesini engelleyen bir diğer unsurdur.

Bacak Arası TerlemeBacak Arasında Terlemeyi Önleme Yöntemleri:

Öncelikle kişide kilo fazlalığı varsa bu durum kontrol altına alınabilir. Bacak arasında terleme şikayetini sık yaşayan kişiler mümkün olduğu kadar günlük olarak banyo yapmalı ve genital bölge temizliğine özellikle dikkat etmelidirler. Gerek görülmesi halinde bacak arası bölgesine antiseptik pudra uygulanarak terleme geciktirilebilir. Bacak arasında terleme şikayeti yaşayan kişiler çoğunlukla pamuklu kumaştan iç çamaşırı tercih etmelidirler. Naylon katkılı polyester kumaşlardan kaçınmalıdırlar. Özellikle kadınlarda genital bölge temizleme jelleri tercih edilerek bölgenin ph ına dikkat etmek önemlidir. Yaz aylarında günün sıcak saatlerinde ev dışında olmamak ve yapılacak spor, alışveriş gibi faaliyetleri günün görece daha serin saatlerinde yapmak da terlemeyi önlemenin bir diğer yoludur. Bütün bunlara rağmen terleme eğer geçmiyorsa bir hekime başvurmakta fayda vardır. Bacak arasındaki ısrarlı terlemenin fizyolojik veya patolojik başka bir sebebi olabilir.
]]>
Ayak Terlemesi Ameliyatı https://www.ter.gen.tr/ayak-terlemesi-ameliyati.html Tue, 06 Nov 2018 12:57:05 +0000 Ayak Terlemesi Ameliyatı, kişide gündelik hayatı etkileyen aşırı ayak terlemesi durumunda başvurulan bir yöntemdir. Ayak terlemesi çok yaygın olmamakla birlikte özellikle gün boyunca ayakta kalan insanlarda karşılaşılan bir so Ayak Terlemesi Ameliyatı, kişide gündelik hayatı etkileyen aşırı ayak terlemesi durumunda başvurulan bir yöntemdir. Ayak terlemesi çok yaygın olmamakla birlikte özellikle gün boyunca ayakta kalan insanlarda karşılaşılan bir sorundur. Beraberinde ayak kokusu da yaşanan durumlarda ayak terlemesi kişinin günlük hayatını etkiler ve bulunduğu ortamda rahatsız olmasını sağlar.

Ayak terlemesi kişilerde genellikle ergenlik çağı ile başlar ve bazen çorap giyilmesi ile birlikte ortadan kalkabilen bir durumdur. Yanlış ayakkabı ya da çorap seçilmesi de ayak terlemesine sebep olabilen bir başka durumdur. Bazı insanlarda ise ayak terlemesi genetik olabilir. Uzun süre ayakta kalan insanlarda, gün boyu ayakkabı ile çalışmak zorunda kalan insanlarda, sıcak havalarda kapalı ayakkabı giymek zorunda olan insanlarda ayak terlemesi sık rastlanan bir durumdur. Ayak terlemesi bir hastalığın belirtisi değildir ve bilinen hormonal ya da fizyolojik bir rahatsızlığa bağlı gelişmez. 

Ayak Terlemesi AmeliyatıAyak Terlemesi Ameliyatı Nasıl Yapılır

Ayak terlemesi genellikle sık çorap değiştirme, günlük duş alma ve ayak bakımına özen gösterme ile tam olarak engellenmese de önüne geçilebilen bir durumdur. Buna rağmen bazı kişilerde tüm yöntemler denenmiş olsa da ayak terlemesinin önüne geçilemez ve bu durumda küçük cerrahi müdahaleler ile ayak terlemesine engel olmak mümkündür.

Ayak Terlemesi Ameliyatı Yöntemleri:
 • İyonoferoz: Bu yöntemde hastanın ayağı küçük miktarda elektrik akımı verilen distile su dolu bir kaba daldırılır. Kalıcı bir çözüm değildir ve zaman zaman tekrarlanması gerekebilir. Kişide çok fazla acıya veya rahatsızlığa sebep olmayan bir yöntemdir.
 • Botox: Bu yöntemde hastanın ayak tabanında bulunan sinir uçlarına toksin enjekte edilerek sinirlerde harabiyete yol açılarak terleme engellenir. Kalıcı bir yöntem değildir. Belirli periyodlarla tekrar edilmesi gereken bir yöntemdir. Maliyetli ve ağrılı bir yöntemdir.
 • Lomber Sempatik Blokaj: Sempatik lomber sinirlerine uygulanan cerrahi bir müdahaledir. Ayak terlemesini kalıcı olarak durduran bir yöntemdir. Bu yöntem ile lomber sinirin tamamına etki edileceği için en son tercih olarak kullanılmalıdır.
]]>
Gece Terlemesi Ve Öksürük https://www.ter.gen.tr/gece-terlemesi-ve-oksuruk.html Tue, 06 Nov 2018 23:56:34 +0000 Gece Terlemesi ve Öksürük, genellikle kişileri rahatsız eden fizyolojik yada patolojik bir hastalığın belirtisi olabilmekle beraber metabolik rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Gece terlemesi vücutta bulunan  yin esansı denen m Gece Terlemesi ve Öksürük, genellikle kişileri rahatsız eden fizyolojik yada patolojik bir hastalığın belirtisi olabilmekle beraber metabolik rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Gece terlemesi vücutta bulunan  yin esansı denen maddenin azalması ile ortaya çıkan bir durumdur ve genelde çocuklarda ve kadınlarda görülür. Terleme rahatsız edici boyutlara ulaşabilir ve bu durum üşümeye ve öksürüğe sebep olabilir veya öksürükle devam eden enfeksiyona bağlı bir rahatsızlık varsa bu terlemeye sebep olmuş olabilir fakat gece terlemesinin öksürüğü tetiklediği daha sık rastlanan bir durumdur. Gece terlemesi uyku düzenini bozabilmekte ve kişiye ciddi sorun yaratmaktadır. Kış ayları ile birlikte belirli oranda azalma gösterse de tamamı ile ortadan kaybolmaz. 

Gece Terlemesi ve Öksürük Sebepleri:
 • Menopoz; bu dönemdeki kadınlarda gece terlemeleri ve ateş basmaları en sık rastlanan durumdur.
 • Geçirilen veya geçmekte olan enfeksiyona bağlı ateşli bir hastalık,
 • Bazı kanser türleri,
 • Sürekli kullanılan bazı ilaçların yan etkileri,
 • Şeker hastalığı,
 • Aşırı alkol tüketimi gece terlemesi ve öksürüğe sebep olan başlıca unsurlardan sayılabilir.

Gece Terlemesi Ve ÖksürükGece Terlemesi ve Öksürüğü Önleme Yolları:

Gece terlemesi ve öksürük eğer bir enfeksiyona bağlı olarak gelişmiyorsa veya kişide süregelen patolojik kronik bir rahatsızlık yoksa veya bir ilaç kullanımına bağlı olarak terleme ve öksürük yaşanmıyorsa tamamen olmasa da terlemeyi kontrol atına almak kolaydır. Terleme kontrol altına alınınca öksürük de belli oranda azalacak hatta bitecektir. Gece uyunan odanın havalanmış olması, oda ısısının çok yüksek olmaması, uyku için seçilen kıyafetlerin pamuklu ve hafif giysiler olması, uykuya dalınacak odanın hijyenik olması ve özellikle yastık ve çarşafların sık sık değiştirilmesi, sigara veya alkol tüketimine dikkat edilmesi gece terlemesi ve öksürüğü belirli oranda azaltacaktır. Bütün bunlara rağmen gece terlemesi ve öksürük yaşanıyorsa bir hekim görüşü almakta fayda vardır.
]]>
Aşırı Terleme Ve Mide Bulantısı https://www.ter.gen.tr/asiri-terleme-ve-mide-bulantisi.html Wed, 07 Nov 2018 01:52:47 +0000 Aşırı Terleme ve Mide Bulantısı, bu rahatsızlık daha çok kendisini kaygı ya da stresin yaşandığı durumlarda göstermektedir. Aşırı terleme durumu vücutta herhangi bir ısı artışı olmadan ve bir ağrı durumu oluşmad Aşırı Terleme ve Mide Bulantısı, bu rahatsızlık daha çok kendisini kaygı ya da stresin yaşandığı durumlarda göstermektedir. Aşırı terleme durumu vücutta herhangi bir ısı artışı olmadan ve bir ağrı durumu oluşmadan ani terleme halinde oluşur. Vücudun dış etkilere karşı vermiş olduğu tepkiden doğan aşırı terleme bu sayede bireyin üstünde bulunan psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Aniden meydana gelen duygu karmaşası hali ile stresin olmasına karşı meydana gelen tepki biçiminde ortaya çıkmaktadır. Yapılan fiziksel etkinliklerin yanı sıra psikolojik sebeplere bağlı olarak da aşırı terleme oluşabilir. Mide bulantısı ile aşırı terleme stresin dışında, tehlikeli hastalıklarında göstergesi ya da yaraların oluşmasını da belirtisi olarak düşünülebilir.

Yaşanan mide bulantıları alınan gıdaların, aşırı yorgunluk hali ile stresin ve alerjik problemlerin birer belirtisi olabilir. Hasta bireyde görülen mide bulantıları genellikle kusma ile neticelenmektedir. Mide bulantılarının ardında ise aşırı terleme durumu sık sık görülen bir durumdur. Eğer mide bulantısıyla beraber aşırı terleme durumu dagörülüyor ise bu durumun birden fazla sebebi olabilmektedir. Böyle bir durumda hastanın ilk yapması gereken şey uzman bir hekiminin tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmektir.

Aşırı Terleme Ve Mide Bulantısı

Aşırı terleme ile mide bulantılarının sebepleri ve alınacak tedbirler

Ağrı ve acı yaşanması durumu: bedenimizde meydana gelebilecek çatlaklar, kırıklar ya da migren gibi sancılara sebep olan rahatsızlıklar neticesinden aşırı terlemeyle birlikte mide bulantıları yaşamak mümkündür. Bu sebepten ötürü beden sağlığımıza dikkat etmeli ve dış tehlikelere karşı kendimizi korumalıyız. Bunun yanı sıra migren ağrıların karşı da sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı izlememiz gerekmektedir.

Yaşanan şok durumları: İnsan bedeninde beyin ile diğer organlara kanın akışını sağlayan yollar kapandığında yahut da durduğu zaman ani şok etkileri yaşamak mümkündür. Genellikle aşırı şekilde görülen yaralanmalar ile beraber tehlikeli ve ciddi hastalıklardan sonra meydana gelen şok sonucunda bireyde aşırı derecede terlemeler ile mide bulantısı rahatsızlığı görülebilmektedir. Bu durumun psikolojik etkileri de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Aksi halde şok etkisiyle beraber çeşitli mide rahatsızlıkları sonucu tehlike hastalıklar yaşanma olasılığı oldukça yüksektir.

Psikolojik anlamda yaşanan korku ve stres durumları: günümüz yüzyılının en tehlikeli hastalıklarının başında stres gelmektedir. Stres ile mücadele edebilmek adına oldukça önemli adımlar atmamız gerekmektedir. Aksi halde aşırı terlemeler, mide bulantıları, yorgunluk ve halsizlik hali yaşanabilmektedir. Korku, kaygı ve stres gibi psikolojik faktörlerine neticesinde sık sık görülen aşırı terlemeler ve mide bulantılarıyla baş edebilmek adına stres ve kaygıyla ilgili psikolojik destek almak gerekmektedir. Fiziksel anlamda görülen bu rahatsızlıklar aynı zamanda psikolojik ruh dengemizi de bozabilir. Bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

Sağlıksız beslenme durumu: Yetersiz bir şekilde ve sağlıksız olarak tüketilen besinler neticesinde kanda yer alan şeker oranı oldukça düşebilmektedir. Kandaki şeker oranının düşmesi ise bireyde aşırı terleme durumu, bulantı, halsizlik ve yorgunlukla beraber mide bulantılarına da neden olacaktır. Öğünleri atlamadan, dengeli ve sağlıklı bir biçimde yapılan beslenmeler bu rahatsızlıkların yaşanmamasında önemli bir husustur.

Anemi Rahatsızlığı: Dolaşım esnasında yaşanan kandaki yeterli miktarda hemoglobin maddesinin alınamaması neticesinde anemi hastalığının görülme riski oldukça yüksektir. Bu sebepten ötürü de tüketilen oksijen miktarında aşırı derecede azalmaların görülmesi muhtemeldir. Tüketilen oksijen oranının bedenimiz için yeterli olmaması halinde bi]]> Hamilelikte Ayak Terlemesi https://www.ter.gen.tr/hamilelikte-ayak-terlemesi.html Wed, 07 Nov 2018 15:52:50 +0000 Hamilelikte ayak yanması, hamilelik bir çok kadın için çok zorlu ve sancılı geçen bir dönemdir. Bu dönemde hormonal dengenin de bozulmasıyla birlikte anne adaylarında duygu değişimleri de yaşanmaktadır. Bunun yanında bedensel Hamilelikte ayak yanması, hamilelik bir çok kadın için çok zorlu ve sancılı geçen bir dönemdir. Bu dönemde hormonal dengenin de bozulmasıyla birlikte anne adaylarında duygu değişimleri de yaşanmaktadır. Bunun yanında bedensel değişiklikler özellikle kilo alımı anne adaylarını ruhen çok olumsuz etkilemektedir. Bunların yanında hamilelik sürecinde anne adaylarının yaşadığı bir diğer sorun ise ayaklarda yaşadıkları yanmalardır. Ayak yanması hamilelik dönemindeki bir çok anne adayında yaşanan başlıca sorunlardan birisidir. Ayaklarda yanma hissi her anne adayında kendisini farklı gösterebilmektedir ve bir çok farklı sebebi bulunmaktadır. Hemen hemen herkesin bildiği üzere anne adaylarının hamilelikleri boyunca yaşadığı bir durum olan hormonal değişimler bir çok fiziki ve ruhsal soruna sebebiyet vermektedir. Hamilelik dönemi öncesinde bu hormonların seviyesi çok altlardayken, hamilelik sürecinde oran çok çok yükseklere çıkmaktadır. Hamilelik döneminde oluşan ayak yanmalarının en büyük sebebi ise anne adaylarında yaşanan hormonal değişimlerdir.Hamilelikte Ayak Terlemesi
Hormonlar hamilelik süreci boyunca sürekli değişiklik göstermekte bu durum ise anne adaylarını ruhi ve fiziki olmak üzere iki şekilde de yormaktadır. Anne adaylarının hormonal değişimler ile yaşadığı tek sorun ayak yanmaları değildir. Bu dönemde anne adayları bacaklarında uyuşmalar ve kramplar da hissedebilmektedir. Bu sağlık sorunlarının sebebi de yine aynı şekilde anne adayındaki hormonal değişimlerdir. Hamilelik dönemi süresince ayaklarda yanma, bacaklarda uyuşukluk, kramp ve kasılmalar yaşayan anne adaylarının yapması gereken, ılık su ile duş almaktır. Aynı zamanda anne adayının yapacağı yürüyüşte ona çok iyi gelecektir. Anne adayı kendisini ve karnındaki bebeği yormayacak şekilde egzersizler de yaparak yaşadığı sağlık sorunlarını en aza indirebilir. ]]>
Tiroid Terleme https://www.ter.gen.tr/tiroid-terleme.html Wed, 07 Nov 2018 20:20:41 +0000 Tiroit terleme, tiroit bezlerinin hızlı çalışması sonucu terlemeler meydana gelir. Kandaki aşırı miktarda olan tiroit hormonu metabolizmayı arttırdığı için, ter bezleri aşırı derecede çalışmaya başlar. Bu durum sonucu ki Tiroit terleme, tiroit bezlerinin hızlı çalışması sonucu terlemeler meydana gelir. Kandaki aşırı miktarda olan tiroit hormonu metabolizmayı arttırdığı için, ter bezleri aşırı derecede çalışmaya başlar. Bu durum sonucu kişide ileri derece tiroit terleme meydana gelir. Vücudumuzda koltuk altı, eller ve ayaklarda oluşan aşırı terleme tiroit hastalığının habercisi olabilir. Bu durumun anlaşılması için tiroit hormonu testlerinin yapılması gerekir.  Bu testlerde T3 ve T4 veya THS hormon ölçümü yapılır. Bunun sonucunda da kişide bir tiroit hastalığı olup olmadığı anlaşılmış olur.


Diğer taraftan kişilerde testler sonucunda herhangi bir tiroit rahatsızlığı çıkmaz ise bu aşırı terlemenin sebebinin araştırılması gerekir. Bazen ne kadar araştırılma yapılırsa yapılsın hiçbir nedeni çıkmaz. Bunun dışında bazı metabolizma hastalıkları ve yüksek ateşte aşırı terleme yapar.  

Tiroid TerlemeTerleme kişilerde üç farklı şekilde kendini gösterir.
 • Bölgesel terleme,
 • Strese dayalı terleme,
 • Yaygın terleme,  
 • Tiroit terleme, şeklindedir. Tiroit terleme ter bezlerinin aşırı çalışarak hastada belirli bölgelerde aşırı derecede terlemeye neden olur. 
Zehirli guatr,

Tiroit terleme, dediğimiz terleme için tıp dilinde zehirli guatr olarak geçmektedir. Zehirli guatr hastalarında kan içerisinde tiroit hormonları fazla olarak salgılanır ve hastada terleme şeklinde kendisini gösterir. Özellikle çarpıntı, sinirlilik terleme, aşırı heyecan, duyarlıklık,cinsel güçte zayıflama, kilo kaybı, adetlerde azalma, bazı psikolojik bozukluklar, uyku bozukluğu, sıcaktan haz etmeme, soğuk havayı sevme, ishal, aşırı terleme, nefes darlığı gibi bir çok belirtisi vardır. Zehirli tiroitin en belirgin özelliği iştah artmasına karşın hastada sürekli kilo kaybı yaşanmasıdır. Bu hastalık metabolizmayı hızlandırdığı için aşırı kilo kaybına neden olmaktadır. Ayrıca hastada sıcağa hassasiyet oluştuğu için hastada sürekli bir sıcaksama ve terleme durumu söz konusudur.

Bu hastalığın ayrıca diğer etkileri içerisinde kalp çarpıntısı ve nabız atışı ile ilgili sorunlar yaşattığı da görülmüştür. Saç kılları incelir ve hatta dökülmeye başlar. Bu hastalığa yakalanan kişilerde aşırı asabiyet, sinir ve yerinde duramama durumları kendisini gösterir. Bu durumlar sonucunda yine hasta aşırı tiroit terlemesi yaşar. ;Bununda sebebi bu hissettiği durumların dışa vurumudur. Hastanın böyle bir rahatsızlığı var ise mutlaka bir endokrin uzmanına gözükmesi gerekir. 

Yaygın terleme dediğimiz terleme çeşidinde vücudun neredeyse her yerinde bir terleme durumu oluşur. Bu terleme çeşidinde bir çok hastalık dikkate alınmalı ve ona göre tahlilleri yapılmalıdır. Bunlardan bir tanesi de hipertiroit hastalığıdır. Yani zehirli guatr hastalığıdır. Özellikle tiroit bezi hastalıkları içerisinde en önemlisi olan zehirli guatr oluştuğu hastalarda en çok kendisini sıcak havalarda gösterir. Hastada sıcağa katlanamama ve aşırı tiroit terlemeleri gözlemlenir. Bu açıdan oluşan terlemenin kesinlikle sebebinin testlerle netleştirilmesinde fayda vardır. Sağlıklı günler dilerim.
]]>
Terleme İlacı https://www.ter.gen.tr/terleme-ilaci.html Thu, 08 Nov 2018 01:19:34 +0000 Terleme ilacı, Terlemek doğumdan bir kaç ay sonra oluşmaya başlar ve sağlıklı bir vücudun normal fonksiyonlarındandır. Vücudumuz aslında ısımızı dengelemek için terler beynimiz vücudumuzdaki terin serbest bırakmak için sal Terleme ilacı, Terlemek doğumdan bir kaç ay sonra oluşmaya başlar ve sağlıklı bir vücudun normal fonksiyonlarındandır. Vücudumuz aslında ısımızı dengelemek için terler beynimiz vücudumuzdaki terin serbest bırakmak için salgı bezlerini sinyal gönderir. Ter derimizden buharlaşır gibi çıkarken aslında bizim vücut ısımızı düşürür. Aslında terlemenize neden olacak birçok sebep vardır. Örneğin:Sıcak ortamlar, fiziksel hareketler duygu değişikliği, baharatlı veya sıcak yemek yeme, hastalık vücudumuzun mikroplarla veya ateşlenme gibi hastalık sürecinde ilaç anestezi geçirilen ameliyatların yan etkileri menopoz, gebelik, adet ve ergenlik gibi hormonsal değişikliklerde terlemeyi etkileyen sebeplerdendir.  

Terleme İlacıTerleme tedavisinde kullanılan ilaçlar: 
 • Anti-kolinerjikler (Robinul); Sistemik yan etkileri vardır. Ağız kuruluğu, idrar birikmesi, göz bebeklerde genişleme ve çarpıntı.
 • Beta bloker ilaçlar (İnderal); Vücudun sistemik sempatik aktivetesini azaltırlar.
 • Antidepresan ve kaygı ilaçları; Depresyondan sonra aşırı terleme olmaz ancak aşırı terleme depresyona sebep olabilmektedir.
 • Propantelin bromid (Probantin); Vücuttaki sempatik cevabını azaltır, ritm bozukluğu ve yüksek tansiyon içinde kullanılır.
 • Botoks tedavisi botulizm denilen toksin kullanılır. Ter bezlerine gelen sempatik sinirleri felç eder. Pahalı bir yöntem olmakla birlikte 6 ayda bir tekrar gerektirir geçici bir tedavidir sıklıkla koltuk altı terlemesinde kullanılan bir yöntemdir. 
 • Psikoterapi tedavisi: Psikiyatri sorunlar yüz terlemesi ve kızarması sonucu meydana gelmektedir. Yüz terlemesinde belli bir oranda etkilik olur. 
 • Liposuction (lipoşakşın) tedavisi: Deri altından ter bezlerinin bulunduğu yağ dokularının kateder vasıtasıyla emilerek dışarı atılmasını sağlar. Genellikle koltuk altı terlemesinde kullanılan yöntemlerden biridir. 
]]>
Bebeklerde Aşırı Terleme https://www.ter.gen.tr/bebeklerde-asiri-terleme.html Thu, 08 Nov 2018 16:31:21 +0000 Bebeklerde Aşırı Terleme, genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Bebeklerin metabolizması yetişkin insanlara göre daha faklı çalışmaktadır. Bebeklerin özellikle ilk altı aylık süreçte yeni geldikleri dünyaya alışmak b Bebeklerde Aşırı Terleme, genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Bebeklerin metabolizması yetişkin insanlara göre daha faklı çalışmaktadır. Bebeklerin özellikle ilk altı aylık süreçte yeni geldikleri dünyaya alışmak büyümek ve gelişmek için kalp atışları yetişkin insanlardan daha fazladır ve bu yüzden terlemeleri normaldir.

Bebeklerde Aşırı Terlemenin Sebepleri:

Bebeklerin terlemesi normal kabul edilse de, aşırı terlemeleri sağlık açısından iyi değildir. Aşırı terleyen bebek soğuk alğınlığına yakalanabilir veya su kaybı yaşayabilir. Bebeklerin aşırı terlemesi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi sadece ebeveynlerin yanlış davranışları sonucunda da ortaya çıkabilir. Yeni anne olmuş kadınlar genellikle bebeklerini korumak isterken onlara çok fazla giysi giydirerek ya da oda ısısını çok yüksek tutarak bebeğin terlemesine sebep olabilirler. Bu durum bazen de bebeğe şirin görünmesi için giydirilen süslü kıyafetlerde kullanılan yanlış materyal seçiminden de kaynaklanabilir. Bebeğin çok sık emzirilmesi de bebeğin aşırı terlemesine sebep olabilir. Bütün bunların dışında bebeklerin aşırı terlemesi yüksek ateş içeren bir hastalığın belirtisi olabilir. Böyle durumlarda bebeğin ateşi kontrol edilmeli ve gerekiyorsa bir hekime başvurulmalıdır.

Bebeklerde Aşırı TerlemeBebeklerde Aşırı Terlemeyi Önleme Yolları:

Bebeklerde aşırı terleme, metabolizmadan kaynaklanabileceği gibi, annelerin yanlış tutumundan da kaynaklanabilir. Bebeğin bulunduğu ortam çok sıcak olmamalıdır. Bebeğin bulunduğu oda sık sık havalandırılmalı ve sıcaklık en fazla 18-24 derece arasında olmalıdır. Bebek beslenirken veya emzirilirken rahat hareket etmesi sağlanmalı ve çok sıkı sarılmamalıdır. Bebeğin giyeceği kıyafetler naylon içeren polyester kumaşlardan seçilmemeli rahat hafif pamuklu kıyafetler seçilmelidir. Bebeklere ellerini ve ayaklarını kısıtlayan tulumlar giydirilmemelidir. Bedeni rahat hareket edemeyen bebek sinirlenip ağlar ve bu da aşırı terlemesine sebep olur. Bebeğin yatırıldığı yatak için seçilen kumaşlar da hafif ve pamuklu materyalden tercih edilmelidir. Bütün bu durumlarda bebek hala aşırı terliyor, su kaybediyor ve sık sık ağlıyorsa bir hekime başvurmakta fayda vardır. Tüm şartlar yerine getirildikten sonra hala aşırı terleyen bebekde fizyolojik bir hastalık oluşmuş olabilir. 
]]>
İshal Ve Soğuk Terleme https://www.ter.gen.tr/ishal-ve-soguk-terleme.html Fri, 09 Nov 2018 00:21:05 +0000 İshal ve soğuk terleme, İshal; normal katılıktaki dışkının sulu veya yumuşak; sümüklü, kanlı veya yağlı bir şekil alıp, sık sık tuvalete çıkmak ihtiyacını doğmasıdır. Tuvalet ihtiyacı sancılı bir şekilde gelir. İshal ve soğuk terleme, İshal; normal katılıktaki dışkının sulu veya yumuşak; sümüklü, kanlı veya yağlı bir şekil alıp, sık sık tuvalete çıkmak ihtiyacını doğmasıdır. Tuvalet ihtiyacı sancılı bir şekilde gelir. Eğer kişide İshal ve soğuk soğuk terleme bir arada görülüyorsa sindirim bozukluğu, besin zehirlenmesi ve bağırsak enfeksiyonu en sık karşılaşılan rahatsızlıktır. Aslında İshak için evde yapılacak bir kaç tane tedavi şekli var ama rahatsızlığın belirtisi Bir tane olmayınca yanındaki belirtilerde göz önünde bulundurunca en iyi tedavi şekli vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmek olacaktır. Bu durum kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. İshale halk arasında amel ve sürgün; tıp dilinde ise diare denir. 

İshalin nedenleri 

Tüketilen yiyeceklerin bozuk olması, veya sürekli aldığın markanın dışında başka bir marka yiyecek almak ve tüketmek, üşütme, isteri, bağırsak hastalıkları özellikle ince ve kalın bağırmasın iltihaplanması, nefret, kolera, dizanteri, tifo, kalp, karaciğer veya akciğer hastalıkları sayılabilir. İshale beraber soğuk terleme durumlarında bağırsak enfeksiyonu ve besin zehirlenmesi çok sık karşılaşılan rahatsızlıktır. Bazen çok önemsemeyiz rahatsızlıkları kendimiz çözmeye çalışırız. Ancak Bu iki belirtinin birlikte görülmesi durumunda kişi kalp krizi geçiriyor olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora başvurmak gerekir. 

Soğuk Terlemenin Nedenleri Nelerdir

Soğuk terleme genellikle tek başına görülmez beraberinde mutlaka isal, kusma, ateş vb. Belirtiler gösterir. Genellikle hastalıkların beraberinde olur. Bu nedenle önemle üstünde durulacak bir olaydır ve doktor kontrolü gerekir.
 • Düşük kan basıncı (hipotansiyon):  kişinin kan basıncı 90/60 mm Hgnın altına düşerse olur. Hipotansiyonda soğuk terlemenin yanında baş dönmesi, ıslak ten, sersemlik hissi, görmede zorluk, nefes alışlarda düzensizleşme gibi nedenler vardır.
 • Toksik şok sendromu: Genellikle tampon kullanan bayanlarda  streptokok ve stafilokok gibi mikroorganizmaların yol açtığı bir enfeksiyondur. Soğuk terleme dışındaki belirtileri kan basıncı düşmesi, denge kaybı başın dönmesi gibi, halsizlik, deride döküntü ve nefes alıp vermede güçlük. 
 • Sıcak çarpması: Kişi uzun süre sıcağa maruz kalındığında yaşanan bir durumdur.  Vücut yeteri kadar soğuma yapamazsa vücut soğumayıp daha da ısınır. Ve bazı sıkıntılar ortaya çıkar bunlar, hızlı kalp atışı başlar, susuzluk artar, kusma ve kas kramplarına yol açar.

Eğer soğuk terlemenin beraberinde kusma, mide bulantısı, solunum güçlüğü varsa vakit kaybetmeden doktora görünmelidir. 

İshal Ve Soğuk TerlemeTedavi önerileri

İsal için konuşursak, neden ne olursa olsun tedavinin başı sıkı bir perhiz yapmaktan geçer. Kşşi açık çay yada maden suyu içmelidir, yoğurt yedirilir. Sütlü ve yağlı yiyecekler ishali dahada arttıracağından verilmemelidir, peynir yedirilmez. Bol limonlu pirinç çorbası ve patates püresi ishal için mutlaka yedirilmelidir. Her saat başı bir elmayı yemesi tavsiye edilir. Ancak soğuk terleme için evde yapılacak pek bir şey yoktur. Bu terlemenin altındaki neden araştırılıp, ona göre bir tedavi şekli önerilmelidir. Bunun için mutlaka doktora gitmelisiniz. Örneğin bu soğuk terleme gribal enfeksiyona bağlıysa grip ilacı yada İsal ve ateşe bağlı bir terlemeyse, ateş düşürücülerle giderilecektir. 
]]>
Baş Ağrısı Terleme https://www.ter.gen.tr/bas-agrisi-terleme.html Fri, 09 Nov 2018 17:27:25 +0000 Baş Ağrısı Terleme, Baş ağrısı kronik olabileceği gibi sonradan geçirilen çeşitli hastalıklar ile birlikte çevresel etkilere de bağlı olabilir. Bu durum beraberinde terlemelere de sebep olmaktadır. Baş ağrısının ço Baş Ağrısı Terleme, Baş ağrısı kronik olabileceği gibi sonradan geçirilen çeşitli hastalıklar ile birlikte çevresel etkilere de bağlı olabilir. Bu durum beraberinde terlemelere de sebep olmaktadır. Baş ağrısının çok sayıda türü vardır. En yaygın görüleni ise gelirim tipi baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı kaslardaki gerilmelerin kaynaklanmaktadır. Stresten kaynaklandığıyla ilgili yaygın olan kanının aksine aslında bu baş ağrısı tipi stresi arttıracak bir faktörtür. Bu baş ağrısı insanı günlük hayatını pek fazla etkilemeyen tüm başı kapsayan bir ağrıdır. Terleme, halsizlik gibi belirtileri olsa da bu baş ağrısı tipinde bulantı, ışıktan rahatsız olma, kusma olma gibi migrene has özellikler taşımaz. Genellikle doktora gitmeye gerek duyulmadan ufak ağrı kesiciler ile gevşeme teknikleri sayesinde baş ağrısını engellemeye yardımcı olur. 

Baş ağrısının ortadan kaldırılması için bir takım ilaçların kullanılmasının yanı sıra psikolojik terapiler, kasların gevşemesine yönelik çeşitli egzersizler ilaç kullanılmadan bu rahatsızlığın giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Baş ağrısının iyileştirilmesinde özellikle stres faktörü oldukça etkilidir. Stresli bir yaşam süren insanların hayatında sıkça karşılaştıkları bu sorun beraberinde aşırı terleme rahatsızlığına da sebep olmaktadır. Sürekli olarak terleme yaşayan bireylerin bu duruma dikkat etmesi gerekir. Özellikle de gece terlemeleri sonucunda meydana gelen baş ağrıları oldukça tehlikeli boyutlar alabilmektedir.

Baş Ağrısı Terleme

Baş ağrılarıyla beraber oluşan terlemelerin erken tanısı

Genellikle gece geç vakitlerde bireylerin uyanmasına sebep olan aşırı terleme rahatsızlığı bireyde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bununla birlikte birey kendini halsiz hissedebilir. Baş ağrılarının yanı sıra mide bulantıları ve baş dönmeleri yaşaması mümkündür. Böyle durumlarda dikkat etmesi gereken en önemli konu bu durumunun ilerisi için sağlığını tehdit edebilecek bir durum teşkil etmesi sebebiyle ihmal edilmeden bir an önce doktora görünmesi gerektiğidir.

Aşırı terleme ile meydana gelen baş ağrılarının erken tespit edilmesi ve tanısının konulması ilerde yaşanacak hastalıklar için bu hastalıkları önleyici nitelik taşımaktadır. Bunun yanı sıra erken tanının konulmasıyla birlikte hastalığın ilerlemesi de engellemiş olur. Hastanın kendi sağlığını tehlikeye atacak bir davranışta bulunmaması gerekmektedir.

Baş ağrısı ile beraber oluşan terlemelerin tedavisi

Aşırı derecede terleme rahatsızlığı bulunan bireylerin terleme sebebinin araştırılması oldukça önem taşımaktadır. Aşırı terlemeyle beraber meydana gelen baş ağrıları için uzman bir doktora danışmak uygun bir davranış olacaktır. Bu sayede doktorun bize tavsiye ettiği öneriler doğrultusunda hareket etmemiz rahatsızlığımız tedavi edilmesi sürecinde en önemli yapı taşlarından birisidir.

Uzman doktor tarafından önerilen ilaçları düzenli bir biçimde kullanmak gerekmektedir. Bu sayede baş ağrılarında büyük bir ihtimalle kurtulmuş olacağız. Böylelikle aşırı terleme rahatsızlığının da önüne geçmiş oluruz. Bu ilaçların yanı sıra alınması gereken bir takım önlemler de bulunmaktadır.

Bu önlemlerde birisi de düzenli ve dengeli beslenmektir. Sağlımızı tetikleyen her türlü tehlikeye karşı (baş ağrısı ile terleme de bu duruma dahil) düzenli beslenmek oldukça önemli bir durumdur. Ancak bunu yapacağımız sırada unutulmaması gereken bir husus ise beslenmemizi kontrol altına almaktadır. Ne tür yiyecekler tüketip tüketmeyeceğimize karar verirken uzman bir diyetisyenin fikirlerinden yararlanmak da önemli bir husustur.

Alınması gereken bir diğer önlem türü ise spor yapmaktır. Yapılacak olan bir takım sportif faaliyetler kişinin baş ağrılarından kurtulmasını sağlayacaktır. Sürekli hareketsiz halde bir iş hayatı bulunan bireyde sıklıkla yaşanan aşırı terleme durumu ile baş ağrılarını giderilmesi konusunda spor ve]]> Çocuklarda Gece Terlemesi https://www.ter.gen.tr/cocuklarda-gece-terlemesi.html Sat, 10 Nov 2018 03:21:48 +0000 Çocuklarda gece terlemesi, Bu terleme çok doğal olan bir durumdur. Genelde geceleri çocukların uyku durumlarında vücut aşırı derecede hararetli olduğundan giysileri hatta çarşafları bile terden sırılsıklam olur. Bu durum Çocuklarda gece terlemesi, Bu terleme çok doğal olan bir durumdur. Genelde geceleri çocukların uyku durumlarında vücut aşırı derecede hararetli olduğundan giysileri hatta çarşafları bile terden sırılsıklam olur. Bu durum çocuklarda gayet normal bir durumdur. Kışın bile çocuğunuzu kapalı kıyafetler giydirerek yatırdığınızda veya çok kalın örtüler kullandığınızda aşırı hararetli vücudu yine her şeyi sırılsıklam edecek kadar terler. Eğer ki bu durumların hiçbiri söz konusu değil ve yinede yatakta terliyor ise bu durum çocuklarda uyku apnesi olabileceğini gösterir. Uyku apnesi olup olmadığını anlamanın en kolay yolu çocuk uyku halindeyken nefes alıp vermesinde kesilmeler oluyor mu, olmuyor mu ona bakılmalıdır. Olmuyor ise uyku apnesi riski çok düşüktür. Böyle bir durumda başka bir hastalığın habercisi olabilir. Mutlaka hekime götürülmelidir. 

Aşırı terleme hastalığının diğer ismi hiperhidrozdur. Hiperhidroz iki şekilde görülür. birincisi bölgesel hiperhidrozdur. Ellerde, ayaklarda, koltuk altlarında ve yüzde sık sık görülen bir durumdur. herhangi bir hastalık işareti değildir. Alesel olma olasılığı vardır. İkinci durum ise, genel hiperhidrozdur. Vücudun tümünde oluşan bir terlemedir.  

Aşırı vücut hararetinden ötürü çocuklarda gece terlemeleri sürekli olur. Siz bile yatağa yatırırken bu terlemeyi hissedebilirsiniz. Eğer ki yatağa yatırmadan böyle bir durum yok ise uyku apnesi var mı, yok mu kontrol edildikten sonra başka hastalıklar olma olasılığı araştırılmalıdır. Çünkü çok ciddi hastalıklardan kanser olma olasılığı bile vardır. Asla önemsenmeyerek baştan savılacak bir durum değildir. 

Çocuklarda Gece TerlemesiÇocuklarda gece terlemeleri uyku apnesi dışında da olabilir. bunlara sebep olabilecek hastalıklar;
 • Zatürre,
 • Bronşit, 
 • Karaciğerde tümör olma olasılığı,
 • Maling deri kanseri,
 • Tüberküloz,
 • Aıdes virüsü,
 • Beyin hastalıkları,
 • Reflü,
 • Otoimmüm hastalığı,
 • Hodgkin hastalığı,(iyi huylu kanser)
 • Aşırı tiroit hormonu salgılama (guatr)
 • Sinüs enfeksiyonu çocuklarda gece terlemesi olarak görülebilir. 
Çocukların gece terlemesi, olayları ayrıca aşırı derecede tiroit bezi salgılama durumlarında da görülebilir. Hipertiroid rahatsızlığında çocuğun bedeni yorgun olur,aşırı kilo kaybı yaşamasına neden olur ve geceleri karın ağrıları olarak kendisini gösterir. Ayrıca çocuklarda terlemenin tedavisi için öncelikle neden olduğunun belirlenmesi gerekir. Bu belirlemeleri de ancak çocuk doktorları tarafından gereken tahliller ve analizler yaptırılarak anlaşılabilir. Uykuda terleme olayı özellikle uyku esnasında solunum yolunu etkiler. Oda sıcaklığının yüksek seviyede tutulması çocuklarda ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Normal uyku düzeni çocuklarda bozulur ve hastalıklar kendilerini göstermeye başlar. 

Bunun dışında herhangi bir ciddi rahatsızlık söz konusu değil ise;
 • Terlemeye neden olacak besinler yedirilmemelidir.(fıstık,çikolata gibi)
 • Uyurken hafif ve pamuklu giysiler giydirilmelidir.
 • Battaniye kullanılmamalıdır.
 • Ortam sıcaklığı düşürülmelidir. 
Sağlıklı nesiller için sağlıklı çocuklar yetiştirmek gerekir. Bilinçli anne babalar olmaya özen göstermemiz gerekir. Sağlıklı her çocuğun gece terlemesi yaşayacağını unutmayınız. Bu doğrultuda çocuklarınızın gece terlemelerini engelleyebilir ve rahat bir uyku geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Sağlıkla kalın. 
]]>
Aşırı Terleme Neden Olur https://www.ter.gen.tr/asiri-terleme-neden-olur.html Sat, 10 Nov 2018 13:12:19 +0000 Aşırı terleme neden olur, genellikle çok sıcak aylara bağlı olarak veya herhangi bir rahatsızlık sebebiyle aşırı terleme olabilmektedir. Terleme, aslında vücudun diğer bir dengesini sağlayan farklı şeklidir. İnsan vücudunun Aşırı terleme neden olur, genellikle çok sıcak aylara bağlı olarak veya herhangi bir rahatsızlık sebebiyle aşırı terleme olabilmektedir. Terleme, aslında vücudun diğer bir dengesini sağlayan farklı şeklidir. İnsan vücudunun ter bezleri yardımıyla dışarı farklı olarak tuzlu bir sıvının salgılanması olayı olarakta bilinmektedir. Özellikle yazın çok sıcak olduğu dönemlerle birlikte çok sık şikayet haline gelen terlemenin asıl olarak vücut için oldukça önemli bir işlevi bulunmamaktadır. Aslında terleme vücudun asıl soğutma mekanizmasını çalıştıran bölüm olarak bilinmektedir. Dışarıdaki aşırı sıcağa rağmen ter yardımıyla vücut ısısının dahada oldukça artmaması ve belli bir düzeyde bulunması oldukça faydalıdır. Üstelik vücuttan çeşitli toksinlerin atılmasını da sağlar. Ter insan vücudunun herhangi bir yerinde olabildiğince daha fazla oluşabilir ve bu durum oldukça rahatsız edici bir hal almaya başlar. Farklı durumlara göre terleme olabileceği gibi hiçbir neden ve sebep yokken de terleme olabilir. Aşırı olacak terlemeye hiperhidroz denilen rahatsızlık sebep olabilmektedir. Genetik olarak düşünülen ve büyük ölçüde farklı olarak sadece ter bezlerinin fazla olarak aşırı aktif olmasından kaynaklanan bir durumdur. Bu durum hiperhidrozda ter bezlerinin normal orandan 5 kat daha fazla çalışıyo olabildiğinin bir göstergesi olarak bilinmektedir. Diğer bir terleme ise farklı olarak altta yatan bir hastalığa işaret ettiği anlamına gelmektedir. Bu tip terleme genel olarak koltuk altlarını ve tum vücudu etkileyen terleme olarak bilinmektedir.

Aşırı Terleme Neden OlurAşırı terlemeye neden olan faktörler

 • Alkol,uyuşturucu kullanımı veya bu maddelerin yoksunluğu
 • Vücut içerisinde akciğerlerde rahatsızlığa bağlı olarak
 • Aşırı ateşlenme ve enfeksiyonlar ile birlikte tüberküloz rahatsızlığı
 • Sebze içerikli sağlıklı yiyecekler yerine daha çok bol baharatlı yemekler tercih edildiğinden dolayı aşırı terleme oluşması
 • Gelişme çağındaki çocuklara bulunması gereken C ve D vitamini eksikliği oluşması.
 • Diyabet hastalığı olanlar
 • Etraftaki olaylara bağlı olarak aşırı duygusal veya strese bağlı bir yaşamın olması
 • Kan değerlerinin olduğundan daha düşük olması
 • Birincil hiperhidroz olarak bilinen kalıtsal hastalıklara bağlı olarak aşırı terleme gerçekleşmesi
 • Çok yoğun tempoda egzersiz hareketlerinde bulunarak çok fazla miktarda efor kaybetmeye dayalı olarak fazla terleme oluşması
 • Kişilerde bulunan troid bezinin normalden çok daha fazla çalışması ile birlikte aşırı terlemeye yol açması
 • Kahve, kola veya alkol gibi kafein içeren içeceklerin oldukça çok tüketilmesi ile birlikte çok fazla terlemeye yol açması
 • Uzun zamandan beri kalp hastalığı olan kişiler ve tedavi sürecinde olan kişilerin çok fazla ter bezlerinin çalışması
 • Bazı kanser türlerine bağlı olarak rahatsız olan kişiler
 • Kompleks olarak bölgesel yerlerde oldukça fazla ağrı sendromu bulunması
 • Belki bir yaştan sonra bayanların menopoza girmiş olmasına bağlı olarak aşırı terleme olması
 • Çok fazla yemek yiyen kişilerde veya aşırı kilolu insanlarda obezite ile birlikte gerçekleşmesi
 • Tiroid hormonu gibi morfin, ağrı kesmeye etkili olan ilaç, ateş düşürücü veya antidepresan hapları gibi bazı ilaç türlerinin oldukça uzun zamandan beri kullanılıyor olması
 • Çok fazla sıcak ortamda bulunan kişilerin terlemeye maruz kalmaları.
Bazı durumlarda oldukça şiddetli farklı olayların yaşanması ciddi bir problem olduğu anlamına gelmektedir. Göğüs ağrısı, ateş, hızlı nabız, nefes darlığı ve kilo kaybı yaşanıyor ise hemen uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Buna benzer olarak farklı durumlarda da doktor gözetimi altında olmak gerekir. Kişi eğer olduğundan çok aşırı terliyorsa veya terleme gün boyunca hiç durmadan devam ediyorsa, terlemeye bağlı olarak veya terleme ile birlikte göğüs hizasında çok şiddetli bir basınç]]> Erkeklerde Gece Terlemesi https://www.ter.gen.tr/erkeklerde-gece-terlemesi.html Sun, 11 Nov 2018 04:43:24 +0000 Erkekler Gece Terlemesi, durumunun ana sebebi andropoz adı verilen ve erkek menopozu olarak bilinen sendromdur. Bayanlarda menopoz dönemi süresince hormon üretim olayı durmaktadır. Bu durumun aynısı erkeklerde de andropoz döneminde g Erkekler Gece Terlemesi, durumunun ana sebebi andropoz adı verilen ve erkek menopozu olarak bilinen sendromdur. Bayanlarda menopoz dönemi süresince hormon üretim olayı durmaktadır. Bu durumun aynısı erkeklerde de andropoz döneminde gerçekleşmektedir. Andropoz dönemi süresinde testosteronun yanı sıra birde dehidroepiandrosteron üretiminin de azaldığı yapılan araştırmalar sayesinde test edilmiştir. Erkeklerde gece terlemesi durumun çoğunlukla andropoz ile ilgilidir. Tıp alanında andropozun yapısı ve andropozun sadece erkeklerde görülen gece terlemesi durumu ile ilişkin bir takım anlaşmazlıklar vardır. Bazı alanında uzmanlaşmış doktorlar andropozu sadece bir süreç veya durum olarak kabul eder iken bazıları ise, andropozu potansiyel bir bozukluk olarak görmektedirler. Basit bir şekilde ifade edecek olursak günümüzde andropozun ne olduğuna ilişkin net bir yanıt ile tanım yoktur. 

Erkeklerde Gece TerlemesiAndropozun belirtileri şunlardır:
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Aşırı terleme durumu
 • Depresyon hali
 • Vücudu birden ateş basması
 • Hafıza bozukluğu
 • Libido kaybı
 • Bitkinlik
 • Cinsel isteksizlik
 • Uykusuzluk
 • Anksiyete
Yukarıda sıralanmış olan belirtilerin tümünüde taşımakta olan kişiler elbette vardır. Bazısında yalnızca birden ateş basması ile aşırı terleme görülmektedir. Asıl önemli nokta ise bu belirtilerin vücuttaki hormon farklılığından kaynaklanmakta olduğunu ve bu hormon farklılıklarının vücut ısısını ayarla bilen hipotalamusunun etkilediğini bilmektir. Andropoz dönemi süresince kalıcı ve etkili hormon al farklılıklar gelişir iken hormonlarında bozulma ile değişim olduğunu hissetmeleri gayet doğaldır. Böyle bir durum zaman, zaman soğuk gece terlemelerine veya soğuk terlemelere yol açmaktadır. 
]]>
Menopozda Terleme https://www.ter.gen.tr/menopozda-terleme.html Sun, 11 Nov 2018 08:37:52 +0000 Menopozda terleme, menopoz döneminin karakteristik belirtisi olarak görülür. Ateş basması, terleme gibi belirtiler genellikle duygu durumu dalgalanmalarıyla birlikte ortaya çıkar. Menopozda terleme kadındaki hormonal dengesizlik nede Menopozda terleme, menopoz döneminin karakteristik belirtisi olarak görülür. Ateş basması, terleme gibi belirtiler genellikle duygu durumu dalgalanmalarıyla birlikte ortaya çıkar. Menopozda terleme kadındaki hormonal dengesizlik nedeniyle ortaya çıkar. Kişinin yapısal özelliklerine göre süresi birkaç ay olabileceği gibi, yıllarca da etkili olabilir. Göğüs bölgesinde başlayan ateş basması, baş bölgesine doğru ilerler. Yüz kızarıklığı ve terleme nöbetleriyle kişiyi etkisi altına alır. Terlemenin hangi sıklıkla ortaya çıktığı ve süresi herkeste farklı olabilir. Menopozda terleme kadınların yaklaşık % 70 kadarını etkiler.

Menopozda terleme nasıl olur

Kadınlarda menopozda ortaya çıkan ateş basması, terleme gibi etkilerin ülke bazında, kültür ve ırk açısından farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Buna sebep olan etkenin beslenme alışkanlıkları olduğu hakkında uzmanlarda görüş birliği bulunmaktadır. Her kadının yaşadıkları tedavi edilecek kadar şiddetli derecede olmayabilir. Bazılarında kısa süreli devam eder, bazılarında gün içinde sıkça tekrarlar. Bu tamamen kadının kendi biyolojik yapısıyla alakalıdır. Menopozda terleme geceleri daha etkili olabilir. Gündüzleri de bunu yoğun olarak yaşayan kadınlar vardır. Etki süresi ortalama 3-5 dakika sürebilir. Ancak bu konuda bir genelleme yapılamaz. Vücudun üstünden göğüsten başa doğru yayılan sıcaklıkla birlikte yüzü kızartır, daha sonra kollara yayılarak terlemeyle birlikte, üşüme, titreme, nabız hızlanması, çarpıntı gibi etkilere de neden olabilir.

Menopozda TerlemeMenopozda terlemeyi arttıran etkenler nelerdir

Bu sorun menopozda özellikle batıdaki ülkelerde daha fazla yaşanır. Daha çok fazla kilolu obez denilecek kadınlarda terleme sorunu daha fazla sıkıntı yaratır. Çünkü vücuttaki yağ dokusu fazla olduğundan, androstenediondan östrojen üretimi artar.  Vücutta artan östrojen ihtiyaçtan fazla olduğundan, ateş basmasıyla birlikte terleme etkisi ortaya çıkar. Menopozda terleme sanılanın aksine fiziksel aktivitesi az olan kadınları daha fazla etkiler. Terleme oldukça rahatsız edici bir sorun haline gelir. Bu sorunun menopozda neden ortaya çıktığının sebebi hala açığa kavuşturulamamıştır. Vücudun ısıyı düzenlemekteki sisteminin neden bozulduğu, kadınlara göre neden farklılık gösterdiği hakkında bağışıklık sisteminin verdiği bir tepki olduğu konusunda görüşlerde bulunmaktadır.

Menopozda terleme nasıl önlenebilir
 • Bu dönemde kadınların sıcak ortamlarda bulunmaktan kaçınması, bir nebze olsun faydalı olacaktır.
 • Giysilerin kalın, tek katlı olması yerine çok katlı ve ince olarak tercih edilmesi gerekir. Bu ortamın sıcaklığına göre vücuda yardımcı olacaktır. Giysiler sıcak ortamda çıkarılarak, ortamdaki sıcaklıkla uyum içinde olunabilir. Terleme etkisi sıcak alanlarda kendini daha fazla gösterir. Bu yüzden vücuttaki ısı dengesini kolay kurabileceğiniz önlemler almalısınız.
 • Gün içinde mutlaka ılık duş alınarak, vücudun ısısı sabit tutulmalıdır.
 • Düzenli egzersiz yapılması, gerekirse vücudu rahatlatacak yoga gibi aktivitelere ağırlık verilmelidir.
 • Kafein içeren çay, kahve gibi içecekler azaltılmalı, sigar ve alkol kullanılmamalıdır.
 • Menopozda terleme etkisini tetikleyen faktörler tespit edilmeli ve bunlardan uzak kalınmalıdır. Bu açıdan kadınların kendilerini iyi tanıması faydalı olacaktır.
 • Gün içinde içilen su miktarı arttırılmalıdır.
 • Dış kıyafetlerin yanında, pijamalar, iç çamaşırlarda pamuklu türden olanlarda seçilmelidir. Terleme sorunu yaşandığında, nemi çeken giysilerle daha rahat olabilirsiniz.
 • Menopozda terleme gerektiği gibi önlenemiyorsa, doktordan destek alarak önerileri uygulanmalıdır.
 • En önemlisi menopozda stresten uzak durulması gerekir. Stres vücuttaki dengeleri bozacağından, terleme daha fazla etkili olmaya başlar.
]]>
Çok Aşırı Terleme https://www.ter.gen.tr/cok-asiri-terleme.html Sun, 11 Nov 2018 12:28:54 +0000 Çok aşırı terleme, terleme olayı bedenin ter bezleri yardımıyla salgılamış olduğu tuzlu sıvının dışarı salınması sonucu meydana gelmektedir. Genellikle yaz mevsiminde sık sık yaşanan ve şikayetçi olduğumuz bu duru Çok aşırı terleme, terleme olayı bedenin ter bezleri yardımıyla salgılamış olduğu tuzlu sıvının dışarı salınması sonucu meydana gelmektedir. Genellikle yaz mevsiminde sık sık yaşanan ve şikayetçi olduğumuz bu durum aslında beden için oldukça önemli bir işlevi olduğu söylememiz gerekmektedir. Terleme bedenimizin soğumasında yardımcı olan önemli bir olaydır. Dış çevreden gelen sıcak havaya rağmen terleme yapma sonucunda beden ısısının yükselmemesi ile belli bir bölümde kalması ve dengelenmesi sağlanmış olur. Ayrıca bedenden birtakım toksinlerin atılmasını da sağlamaktadır. Aşırı terleme durumu genellikle koltuk altında, avuç ve ayaklarda iç kısımlarında meydana gelmektedir.

Bir birey dünyaya gözünü yaklaşık olarak 3 milyon sayıda ter beziyle doğarak açmaktadır. Çocukluk döneminde bu durum kendini pek fazla belli etmese de ergenlik dönemi geldiğinde bu ter bezlerinin aktifleşme aşaması hat safhaya ulaşmaktadır. Cinsiyet yönünden ise kadınlarda daha fazla ter bezi bulunmasına rağmen erkeklerde ter bezleri kullanımı daha aktif bir biçimde gerçekleşmektedir.

Sinir sistemimizde yer alan otonom adlı bölüm terlemenin kontrol edildiği kısımdır ve hiçbir şekilde bu durum üzerinde bizim bilinçli olarak kontrol edebileceğimiz bir durum söz konusu değildir. Terleme olayı bizim bedenimizin doğal yollardan farklı bir biçimde ısı ayarını düzenlediği bir yöntem olması sebebiyle özellikle de havaların sıcak olmasıyla birlikte ister istemez daha çok terlemeye başlarız. Bunun yanı sıra sportif faaliyetlerde bulunduğumuz esnada oldukça fazla efor sarf ettiğimiz için ya da heyecan, korku ile sinirlenme gibi durumlarda da terleriz. Aşırı derecede terlemeye neden olan bir diğer sebep ise kadınlarda menopoz döneminin görülmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu dönemlerde oldukça hassas olan kadınların ter bezi çalışması oldukça yüksek olması sebebiyle çok fazla ter salgılanması meydana gelmektedir.

Fakat yukarıda söylemiş olduğumuz bütün bu durumların hiçbiri söz konusu değil iken, ortada hiçbir sebep bulunmaz iken çok aşırı derece ve sürekli olarak ter döküyorsanız, aşırı terlemeniz sebebiyle de diğer insanlardan temas konusunda özgüven kaybı yaşıyorsanız ve de ter kokusunun önüne geçemiyorsanız eğer tıp literatüründe Hiperhidroz adıyla anılan çok aşırı terleme sorunu rahatsızlığı bulunabilir. Bu hastalık türünün birçok farklı tipleri bulunmaktadır. Bunlar;

Çok Aşırı Terleme

Birinci tür hiperhidroz oluşumunda genellikle kalıtsal yapılı ve genetik faktörlerin etkili olduğu hastalık tipidir. Bu hastalığın oluşmasında en etkili durum ter bezlerinin durumudur. Bu tür sorunlarda genellikle olması gereken terleme durumundan çok daha aşırı terlemeler meydana gelmektedir. Bu tip rahatsızlıklarda ter bezleri için normal zamanlarda salgılaması gereken ter salgılarının normalden yaklaşık olarak 4 ile 5 kat daha da çok çalışmasına neden olmaktadır.

İkinci tür hiperhidroz rahatsızlığı durumu ise terleme olayının altında yatan bir hastalığının var olduğunu bize göstermektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasındaki nedenleri birazdan aşağıda belirteceğiz. İkinci tür hiperhidroz durumu sıklıkla koltuk altlarında ya da tüm vücutta oluşan aşırı terleme durumu söz konusudur.

Çok aşırı terlemenin altında yatan nedenler

Hiperhidroz rahatsızlığı ya da diğer hastalıklarda dahil olmak üzere aşırı terlemenin altında yatabilecek birçok neden bulunabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Alkol gibi zararlı maddelerin tüketilmesi sonucundan
 • Uyuşturucu maddelerin yoksunluğu durumunda
 • Bir takım akciğer rahatsızlıkları yaşamanız durumunda
 • Aşırı ateş yükselmeleri yaşamanız durumunda ya da enfeksiyon kaptığınızı düşünüyorsanız
 • Baharatlı yiyeceklerin sürekli olarak çokça tüketilmesi durumunda
 • Diyabet rahatsızlığı bulunduğunda
 • Stresli ya da duygusal durumlar yaşadığı]]> Aşırı Terleme Bitkisel Çözüm https://www.ter.gen.tr/asiri-terleme-bitkisel-cozum.html Sun, 11 Nov 2018 19:09:37 +0000 Aşırı terleme bitkisel çözüm, Terleme vücut sıcaklığının dengelenmesi için vücudun gösterdiği doğal bir tepkidir. Efor gerektiren yorucu çalışmalar, ortamın fazla sıcak olması, öfke, korku duyguları aşırı terlemeye Aşırı terleme bitkisel çözüm, Terleme vücut sıcaklığının dengelenmesi için vücudun gösterdiği doğal bir tepkidir. Efor gerektiren yorucu çalışmalar, ortamın fazla sıcak olması, öfke, korku duyguları aşırı terlemeye yol açabilmektedir. Normal bir süreçte normalden aşırı terleme söz konusu ise aşırı terleme olarak tanımlanmaktadır. Aşırı terlemeye genelde stres, obezite, Dengesiz beslenme, kan dolaşım bozuklukları rahatsızlıklarından kaynaklandığı gibi bazı tıbbı rahatsızlıklardan da kaynaklanabilmektedir. Bu rahatsızlıklar başlıca şunlardır. Şeker hastalığı, kalp hastalığı, tansiyona bağlı rahatsızlıklar ve menopoz dönemi ateşe bağlı terlemeler. Bu terlemeler genelde avuç içleri, boyun bölgesi saç dipleri hatta tüm vücutta gerek uyku halindeyken gerekse uyanık olduğunda artış gösterebilmekte ve yaşamın kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Terlemenin bir de yan etkisi koku yayması olayı da hem kişiyi hem çevresini rahatsız edebilmektedir. 

  Aşırı Terleme Bitkisel ÇözümAşırı terlemede kullanabileceğiniz doğal ilaçlar
  • Elma sirkesi, terleme sorununuz için en güzel doğal ilaçlardan birisidir. Vücudunuzun en çok terleyen bölgelerini önce güzelce yıkayın ve pamuk yardımı ile elma sirkesi uygulayın, ertesi sabah güzel bir duş alın, talk pudrası sürün. Diğer bir yöntemde, bir su bardağı suya iki çay kaşığı elma sirkesi ve bal karıştırın aşırı terleme yapan bölgelerinize günde bir defa uygulayın.
  • Hamur kabartma tozu, kabartma tozu terleme sorununa doğal çözümlerden birisidir. Bir çay kaşığı kabartma tozunu yeterli miktarda su ile karıştırın bununla bir maske hazırlayın, içerisine uçucu kokulu yağlardan ekleyin terleyen bölgelerinize uygulayın 10-15 dakika bekledikten sonra sonra yıkayın, bu işlemi günde birkaç kez uygulayabilirsiniz. Diğer bir yöntem de hamur kabartma tozu ile mısır nişastasını eşit oranda karıştırıp bir şişede saklayın, aşırı terleme durumlarında bunu kullanabilirsiniz.
  • Adaçayı, ter bezlerini daraltarak terlemeyi en aza indirmeye yarayan bir bitkidir. İki su bardağı suya bir tutam adaçayı ekleyip kaynatın ve ortam sıcaklığında soğumaya bırakın. Aşırı terleme yapan yerlerinizi bu suya temiz bir bez batırmak sureti ile güzelce silip temizleyin ve bunu birkaç gün süresince günde üç kez uygulayın. Diğer bir yöntem ise, iyice kaynatılmış sıcak suya bir tutam ada çayı ekleyip beş dakika kadar bekletin, bu demlenmiş adaçayına birkaç damla limon suyu ilave edip günde iki, üç sefer için ve yemeklerinize mümkün mertebe adaçayı ilave etmeye çalışın. 
  • Siyah çay, terlemeyi azaltma konusunda içerisinde bulundurduğu asitler vasıtası ile terlemeyi önlemekte oldukça etkili çözümdür. Üç, dört su bardağı sıcak suya bir veya iki poşet siyah çay ekleyip on dakika kadar demlenmeye bırakın, içerisine pamuklu bir bez batırarak en çok terleyen bölgelerinizi 20 dakika kadar ovalayın, bu işlemi birkaç hafta süresince günde bir kere uygulayın ve ayrıca günde birkaç bardak siyah çay tüketin. 
  • Güvercin ağacı, aşırı terleme sorunu için bir başka çözümdür. Biraz pamuk üzerine güvercin ağacı jeli döküp aşırı terleyen bölgelerinize uygulayın. Diğer bir yöntem ise, bir miktar suya bir çorba kaşığı güvercin ağacı tozu ekleyin bu karışımla aşırı terleyen bölgelerinizi silin ve bir saat kadar bu bölgeleri açık bırakın, daha sonra bu uyguladığınız bölgeleri soğuk suyla temizleyin, bu yöntemi en az iki hafta uygulayın.
  • Domates suyu, bir hafta süresince her gün bir çay bardağı taze sıkılmış domates suyu için. Banyoya girmeden önce aşırı terleyen bölgelerinize on dakika süresince domates suyu uygulayın duş alın, günde en az bir kere bu yöntemi uygulayın. 
  • Limon, bir su bardağı suya bir limon sıkın, bu suya bir pamuklu bey batırıp tüm vücudunuzu bu suyla silin, 30 dakika bekleyip soğuk su ile duş alın. 
  Aşırı terlemeyi önlemek için vücut ısınızı dengede tutun, bunun için]]> Bebeklerde Emerken Terleme https://www.ter.gen.tr/bebeklerde-emerken-terleme.html Mon, 12 Nov 2018 04:47:36 +0000 Bebeklerde emerken terleme, terleme insan vücudu içerisinde bulunan ürik asitlerin ve toksitlerin atımına yardımcı olan ve ter bezlerinden salgılanan bir durumdur. Bebeklerin en zorlu egzersizi beslenmedir. Bir aya kadar henüz gelişm Bebeklerde emerken terleme, terleme insan vücudu içerisinde bulunan ürik asitlerin ve toksitlerin atımına yardımcı olan ve ter bezlerinden salgılanan bir durumdur. Bebeklerin en zorlu egzersizi beslenmedir. Bir aya kadar henüz gelişmeyen ter bezleri bir ay dolduktan sonra gelişimini tamamlar ve emzirme döneminde terlemeler görülür. Eğer ki bebekte emzirme esnası dışında da aşırı terleme genel olarak çok yüksek ise mutlaka doktora götürülmelidir. Böylelikle bebekte terleme ile ilişkili kalp ve solunum yolu hastalığı olup olmadığını, tiroit bozukluğu var mı yok mu, kansızlık var mı, D vitamini eksikliği var mı diye baktırabilirsiniz. Bu hastalıklardan hiç biri yok ise o zaman uyku apsesi var mı diye kontrol ettirmelisiniz. Burada önemli olan hiç bir rahatsızlık olmadan oluşan bir terleme yada emerken terlemesi varsa ona göre önlemler alınmalıdır.

  Bebeklerde emerken terlemeleri, var ise normalde prematüre bebekler hariç bütün sağlıklı bebeklerde ortalama yirmi yirmi beş dakika kadar sürer. Eğer ki bebeğiniz hasta ise bu süre ortalama kırk beş dakikaya kadar ulaşır. bu grupta bebeklerde aşırı terlemeler görülür ve özellikle de emerken baş ve boyun kısmında terleme olur.

  Özellikle doğuştan kalp rahatsızlıkları olan bebeklerde tekrarlayan bronşit astım bronşit veya zatürre gibi bebeğin ağırlık artışının yeterli olmadığı bu hastalıklar belirir ve hemen hekime başvurulmalıdır. Bu tip durumlarda akciğer kanallarına aşırı kan pompalanması sonucu zatürre gibi hastalıkların oluşumunu engelleyemezsiniz. 

  Bebeklerde Emerken TerlemeBebeklerde emerken terlemenin sebepleri;
  • Bebekte doğuştan kalp hastalığı olması,
  • Kalp rahatsızlığından ötürü alt solunum enfeksiyonu yani zatürre oluşması,
  • Bebeklerin metabolizmalarının çok hızlı çalışması,
  • D vitamini eksikliği,
  • Özellikle C vitamini eksikliği bebeklerde emerken baş terlemelerine neden olur. 
  Bebeklerde emerken terleme, özellikle akciğer fonksiyonlarının çalışmasında bir sıkıntı olduğunu gösterir ve buda doğuştan kalp hastalıklarının sonucunda oluşan bir durumdur. Aslında bebekteki asıl rahatsızlık kalp rahatsızlığıdır. Bebeklerin emme esnasında çok dura dura emmesi, çabuk yorulması ve nefes nefes kalması arkasından da ileri derecede terlemesi sonucu kendini gösteren kalp hastalığı önemli bir hastalıktır. Anlaşılmadığı takdirde ilerleyen yaşlarında hareket ettiğinde çok daha çabuk yorulur ve bitkin düşer.

  Ülkemizdeki kalp rahatsızlıkları ile ilgili sadece belirli bir yaştan sonra kalp rahatsızlığı olur mantığı aslında yanlıştır. Özellikle de yeni doğanlarda kalp rahatsızlıkları görülür ve kendisini en çok emerken terleme ve nefes yetmezliği ile gösterir. Kalp rahatsızlığı olan bebekler emme işlemini ne anne ile nede biberonla yapabilir. çok çabuk yorulurlar. Hatta ememediği için çok yüksek efor sarf ettiğinden terlemeye başlar ve en son ağlamaya başlar. hatta bu ağlamalarda da yorulduğu için morarmaya başlar. Özellikle tekrarlayan akciğer hastalıklarına yakalanmaya başlayan bebeklerde kalp rahatsızlığı belirtileri iyice gözlemlenmeye başlanır. Bir diğer dikkat edilecek konuda bebeklerin efor sarf ettiğinde nefes alıp verme esnasında kalp sesi dışarıdan çok rahat duyulabilir ritmde sekmeler çıplak kulak ile de fark edilebilir. Bu tür durumlarda hemen hekime gidilmeli ve müdahalesi yapılmalıdır. 

  Yeni doğanlarda kalp hastalığı önemli oranda fazla olan günümüzde kalp rahatsızlığı belirlenen bebeğin muayenesi yapılır ve genelde kalpteki rahatsızlık kulakçık yada kapakçıkta delik olması şeklinde görülür. Bu rahatsızlık geldiği evresine göre ilaçla tedavi edilir. Ancak belirli bir bölümü erken teşhis ve hastalığın durumunun ciddiyetine göre ameliyatla da sonuçlanabilir. 

  Bebeklerde emerken terlemeye, neden olan doğu]]> El Terlemesi Nasıl Geçer https://www.ter.gen.tr/el-terlemesi-nasil-gecer.html Tue, 13 Nov 2018 04:18:33 +0000 El Terlemesi Nasıl Geçer, Avuç içinin aşırı terlemesi genellikle 13 yaş civarında başlayarak ve yaşam boyu devam eder. Bu sorunu yaşayanlardansanız, duruma neden olan ve daha aha fazla terlemeye neden olan etkenlerd El Terlemesi Nasıl Geçer, Avuç içinin aşırı terlemesi genellikle 13 yaş civarında başlayarak ve yaşam boyu devam eder. Bu sorunu yaşayanlardansanız, duruma neden olan ve daha aha fazla terlemeye neden olan etkenlerden uzak durun. Hava akışını engellemeyen giysilerin giyinilmesi son derece önemlidir. Eldiven gibi elleri havasız bırakan giysiler giymeyin. Havanın çok soğuk olduğu zamanlar tabi ki giyinilebilir fakat kapalı mekan yada gerekli olmadığı durumlarda tercih edilmemelidir. Avuç içindeki terlemeyi gizlemek için de bu yapılabilir fakat, aksine daha fazla termeye neden olur. Petrol bazlı losyonlar ve diğer cilt bakım ürünlerinin kullanımına dikkat edilmelidir. Vazelin kuru cildi olan kişiler tarafından nemi korumak için kullanılır. Bu ürün elleri terleyenlerde de aynı etkiye sahiptir. Vazelin ellerin kurumasına engel olur böylece eller ve avuç içleri daha yağlı hale gelir. Ter önleyici kimyasal içermeyen ürünlerde  kullanılabilir. Bu tür ürünler genelde koltuk altları için kullanılsa da aynı kimyasallara sahip farklı bir ürün aşırı terlemeye önlem olarak da kullanılabilir. Alüminyum zirkonyum içeren bir ürün teri engellemek için etkili bir seçim olabilir. Gerginlik, korku, heyecan ve stres de terlemeye neden olur. Bu durumda kişinin rahatlamaya ihtiyacı vardır. Rahatlamaya yardımcı olabilecek egzersiz, spor, yoga ve meditasyon gibi seçenekleri denenebilir. Bu aktiviteler ter bezlerinin aşırı çalışmasına engel olur. Anksiyete ile ilgili terlemeye hızlı bir çözüm; oturmak, derin nefes alıp gözleri kapatmak etkili olacaktır.

  El Terlemesi Nasıl GeçerAvuç içinin terlemesi durumunda elleri yıkamak da önemli bir seçenektir. 

  Aşırı terli olan avuç içleri kendi kendine kurumaz, bu nedenle  kuru tutmak ve bununla birlikte hijyeni sağlamak için sık sık yıkamalısınız. Ter rahatsız etmeye başladığı zaman yıkayın ve temiz bir havlu yardımı ile kurulayın. Yıkama aşamasında ise (banyo ve yemek öncesinde hariç) saf su kullanılmalıdır. Sabun kullanmak pek tavsiye edilmez. Ellerinizi yıkamak için uygun şartlar yoksa, yanınızda alkol bazlı el dezenfektan (antibakteriyel olmayan) bulundurabilirsiniz. Bunun içerdiği alkol geçici de olsa terin kurumasına yardımcı olacaktır. Gerektiğinde elleri silmek için yanınızda kağıt havlu da taşımanız işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle birisiyle tokalaşmanız gerektiği durumda buna ihtiyacınız olacak.

  Çoğu kişide normal mekanizma vücudun ısınmaya başlamasıyla terleme yapar. Fakat serinleme yöntemleri ile terlemeden uzak durmak etkili bir çözüm olacaktır. Bunun için bir vantilatörün olduğu ortamda onu kullanarak avuç içinin terlemesine hızlı bir çözüm sağlayabilirsiniz. Eğer evde değil iseniz ve buna imkan yoksa bir lavabo bularak ellerinizi soğuk suyun altına tutun. Bu da benzer etkiyi gösterecektir. Yıkama sonrası belirttiğimiz gibi kurulamayı unutmayın. Mümkün olduğu kadar, çok sıcak ortamlardan kaçının. Eğer evde iseniz ellerinize biraz pudra serpiştirin. Tabi ki ellerinizin biraz beyaz görünmesinde bir sakınca yoksa. Pudra, bu terin emilmesine yardımcı olacaktır. Toz olarak kokulu yada kokusuz bebek pudraları, kabartma tozu, mısır nişastası tercih edilebilir.

  Bu sorun aslında pek çok kişinin başa çıkabildiği bir sorundur kesinlikle utanç kaynağı olmamalıdır. 

  El terlemesinin başlıca nedenleri arasında menopoz, tiroit bezlerinin fazla çalışması (hipertiroid), psikolojik hastalıklar, siyabet hastalığı, aşırı kilo ve enfeksiyon sayılabilir. Fakat sebep her ne olursa olsun el terlemesini önlemek kalıcı çözümler olmasa da mümkündür.

  Bunlardan ilk akla gelen yine  elma sirkesi olacaktır. Bir su bardağının 3/2 si kadar elma sirkesi eşit miktarda deniz tuzu ile karıştırarak terleyen eller bu karışımda 20 dk. bekletilir. Tuz içeren başka bir formül ise tuz ile tuzlu göl suları buharlaştırılıp kristalleştirilerek elde edilen (boraksın suyla karışımıyla hazırlanan formüldür); eller ilk önce sıcak sonra soğuk tuzlu b]]> Bitkilerde Terleme https://www.ter.gen.tr/bitkilerde-terleme.html Wed, 14 Nov 2018 03:04:30 +0000 Bitkilerde Terleme, durumuna verilen bir diğer isim Tarnsprasyon olarak da anılmaktadır. Bitkilerde terlemeye yardımcı olan en temel organ yapısı yaprak kısımlarıdır. Bu sebepten ötürü yapraklara büyük bir görev düşmek Bitkilerde Terleme, durumuna verilen bir diğer isim Tarnsprasyon olarak da anılmaktadır. Bitkilerde terlemeye yardımcı olan en temel organ yapısı yaprak kısımlarıdır. Bu sebepten ötürü yapraklara büyük bir görev düşmektedir.

  Terleme olayının baş aktörü olan yaprak kısımlarda yer alan ve stoma adı verilen yapı sayesinde terleme olayının meydana gelmesi sağlanmış olur. Bu bahsetmiş olduğumuz stomalar bitkilerin gaz alışverişlerinde önemli görevi olan ve aralıklı yapıya sahip olan bir yapıdır. Bu yapı bitkilerde gözle görülmesi zor olan ve sayısız miktarda yer alan noktacıklardan meydana gelmektedir. Suyun stomaların etkin olması durumunda buhar haline gelerek dış çevreye atılması olayına bitkilerde terleme adı verilmektedir. Bu sebepten ötürü de terleme olayında stomalara önemli bir görev düşmektedir. Stomalar sayesinde bitkilerde terleme olayı aktif bir biçimde yürütülmesi sağlanmaktadır.

  Bitkilerde terleme meydana gelmesinde stomaların oldukça etkili olduğu söyledik. Ancak bitkilerde meydana gelen terlemenin tek sebebi bu değildir. Bitkilerde terleme meydana gelmesinde birçok neden bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden birkaçını açıklayacağız.

  Bitkilerde Terleme

  Bitkilerde Terlemeye neden olan etkenler

  • Bitkinin gövde kısmı ile kökü arasındaki oran ilişkisi
  • Kütikula kalınlığının farklılık göstermesi
  • Bitki yaprağında yer alan tüy miktarının fazlalığı
  • Yaprak damarlarının oranı
  • Bitkinin dallanma miktarı
  • Bitkinin atoma ile yaprak sayısı
  • Yaprak yüzeyinin kök için uygun genişliği
  • Toprakta yer alan su miktarının derecesi
  • Rüzgar düzeyinin uygunluğu
  • Havada yer alan nem oranının derecesi
  • Işık miktarında görülen etki
  • Havanın sıcaklığının artması ya da azalması durumu bitkilerde terlemeye neden olan etkenler olarak sayılmaktadır.

  Nem miktarı: Havada yer alan nem miktarı bitkinin terlemesinde oldukça önemli bir husustur. Havada yer alan nem miktarının artmasıyla beraber bitkilerde terleme artmaktadır. Nem artması bitkinin terlemesinde önemli bir etkendir. Artan nemle birlikte bitkide oldukça yüksek derecede terlemeler meydana gelebilir. Bu durum bitki için olumlu sonuçlar yaratmaktadır. Nem oranı düşük olması durumunda bitki terleme olayı gerçekleştirmekte zorlanabilir. Bitkinin kendisine ait olan suyunu nemin azalmasıyla birlikte kaybetmesi sonucunda terleme olayı gerçekleşmesi mümkün değildir. Bunun tam tersi durumda ise yani ne oranının oldukça yüksek bir derecede artması sonucunda bitkinin kendisinde yer alan suyunda dışarıya atılımı terleme olayı sayesinde oldukça kolay olacaktır. Ancak şu da unutulmamalıdır ki hava soğuk olması durumunda bu bahsetmiş olduğumuz durum ters etki yaratabilir yani havanın soğuk ve nemli olması durumunda bitkide terlemeye sebep olacak bir durum söz konusu olmaz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus nem oranının yanı sıra sıcaklık değerinin de hesaba katılması gerekmektedir. 

  Işık ve sıcaklık: Yeterli ışık miktarının alınması bitkinin gelişimi için oldukça önemli bir husustur. Bitki güneş ışınları sayesinde almış olduğu ışık sayesinde fotosentez olayını gerçekleştirir. Işığın olmadığı yerde bitki ne fotosentez yapabilir ne de bitkide terleme olayı meydana gelmektedir. Bu sebepten ötürü bitkinin terleme yapmasında ışık etkeni oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra bitki yeterli sıcaklık değerlerini de dış çevreden (güneşten) alması gerekir. Ancak sıcaklığın aşırı derecede yükselmesi sonucunda bitki yapısı itibariyle olumsuz etkilenebilir. Bu olumsuz etkilenmeye maruz kalmamak adına terleme olayını gerçekleştirir. Böylelikle gövdesinde yer alan suyun dışarı atılması sağlanmış olur. Bunun gerçekleşebilmesi içinde güneş ışınlarının etkisi oldukça yüksektir. Bitki güneş sayesinde hem ışık ihtiyacını]]> Gece Aşırı Terleme https://www.ter.gen.tr/gece-asiri-terleme.html Wed, 14 Nov 2018 10:17:54 +0000 Gece Aşırı Terleme, özellikle gece geç vakitlerde ve çocuklarda sıklıkla yaşanmaktadır. Bu sebepten ötürü gece yaşanan aşırı terlemelerin çocuklar üzerindeki etkisi ve çocuklarda verdiği rahatsızlıklardan bahsetmemiz Gece Aşırı Terleme, özellikle gece geç vakitlerde ve çocuklarda sıklıkla yaşanmaktadır. Bu sebepten ötürü gece yaşanan aşırı terlemelerin çocuklar üzerindeki etkisi ve çocuklarda verdiği rahatsızlıklardan bahsetmemiz gerekmektedir. Ancak bu olay genel itibariyle ortada çok tehlikeli bir durum olduğunu göstermez. Genellikle çocuklarda elbiselerinin ve çarşaflarının her tarafı sırılsıklam olma durumu söz konusudur. Bu durumda gece terlemesi yaşar. Bunun sebebi ise küçük çocuklarda uyuma esnasında bedenlerinin çok fazla hareket halinde olmasından kaynaklanmaktadır. Fakat, bazı durumlarda ise çocuklarda yaşanan gece terlemeleri tehlikeli hastalıkların belirtisi de olabilmektedir.

  Çocuklar gece uyudukları sırada üzerinde aşırı derecede kalın giysi ya da örtü bulunuyorsa ve yatak örtüsünün her tarafını kapatmış ise yine aşırı terlemeler görülebilmektedir. Kışın dahi alınan bu önlemler terlemelerin yaşanmasına neden olmaktadır. Genellikle çocukların ayakları kapalı halde bulunan pijamaların kullanılması da olumsuz bir etki yaratmaktadır. Hava alamayan çocuğun bedeni sürekli olarak terlemektedir.

  Sürekli hareket halinde olan çocukların gece aşırı derecede terlemesini anlayabilmek için çocuğunuzu yatağa yatırdıktan birkaç saat sonra bedenindeki ısının ve vücut neminin fazla olmasından fark edebilirsiniz. Eğer çocuğu yatağa yatırmadan hemen öncesinde bahsetmiş olduğumuz durum söz konusu değilse ve uyku esnasında aşırı derecede terleme meydana geliyorsa uyku apnesi ya da başka farklı hastalıklar meydana gelebilmektedir. Uyku apneleri genellikle çocuk uyuduğu sırada ara ar nefes durmaları biçimde oluşmaktadır.

  Gece yaşanan aşırı terlemelerde meydana gelebilecek sağlık sorunları arasında birkaç şunlardır: Zatürre, sinüs enfeksiyonu ve bronşit gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını örnek verebiliriz.

  Gece Aşırı Terleme

  Gece aşırı terleme ile oluşan hastalıklar

  Çocuklarda görülen aşırı terleme durumu çeşitli nedenlerde açıklanabilmektedir. Çocuklarda yaşanan bu terlemeler neticesinde sabah saatlerinde ya da uykudan uyandıkları sırada sırılsıklam olmaları sebebiyle susuzluk hali olacaktır. Çocuğunuzda yaşanan terlemenin boyutunu normal olarak görmüyorsanız eğer yapmanız gereken ilk şey bir an önce çocuğunuz doktora göstermek olacaktır.

  Aşırı yüksek olan ateş çıkmalarında da sıklıkla gece aşırı terlemeler görülmektedir. Terlemeye sebep olan rahatsızlıklardan birisi bu yüzden ateşin yükselmesini gösterebiliriz. Aynı zamanda çocuklarda salgılanan tiroid hormununun aşırı salgılanması aşırı terlemeye neden olacaktır.  Yaşanan hipertiroid problemlerin neticesinde çocuk kendini yorgun hissedecektir. Bundan ötürü de aşırı kilo kayıpları yaşamakla birlikte karın ağrılarının da görülmesi mümkündür.

  Gece aşırı terleme hastalığı aynı zamanda Hodgkin adı verilen hastalığında (iyi huylu kanser türlerinden birisi) belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda yaşanan bu terlemeler çocukta bir takım akciğer tümörü rahatsızlığının da belirtisi olabilir. Yine çocuklarda görülen malign adı verilen deri kanseri meydana gelmiş ise gece aşırı terleme rahatsızlığı söz konusudur. Bunun yanı sıra Tüberküloz rahatsızlığıda çocuklarda özellikle geceleyin aşırı terleyemeye yol açan hastalıkların başında gelmektedir.

  Normal şartlarda çocuklarda AIDS hastalığı olduğunu düşünmeyiz fakat çocuklara uygulanan ilaç, iğne ve kan gibi bazı nedenlerden ötürü AIDS virüsü geçme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda gece yatarken aşırı terlemeye neden olmaktadır.

  Yaşanan beyin problemlerinde de çocuklarda gece aşırı terleme söz konusu olabilmektedir. Mesela Serebral palsili hasarı (Bir çeşit beyin hasarı olarak bilinmektedir) çocukların terlemisen enden olur. Reflü hastalığı da çocuklarda yorgunluk, halsizlik, aşırı terleme ve kan değerinin düşmesine neden olmaktadır. Bunun gibi daha sayabile]]> Popo Terlemesi https://www.ter.gen.tr/popo-terlemesi.html Wed, 14 Nov 2018 19:27:59 +0000 Popo terlemesi, genellikle herkes tarafından oldukça şikayet edilen bölgesel terleme yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Çoğu kişiler farklı olarak çözüm yolları aramakta olsalar bile bu durum çok farklı sebeplere bağlı oldu Popo terlemesi, genellikle herkes tarafından oldukça şikayet edilen bölgesel terleme yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Çoğu kişiler farklı olarak çözüm yolları aramakta olsalar bile bu durum çok farklı sebeplere bağlı olduğundan dolayı bazen hiçbir değişiklik göstermeye bilmektedir. Dünya üzerinde yaşayan canlı olan insan vücudunda ortalama yaklaşık olarak 4 milyon ter bezi olduğu bilinmektedir. Ortalama olarak yaklaşık 3 milyonu kadar olanı kokusuz ter bezleri, yani berrak bir şekilde sıvı olan ve salgılayan ter bezleri olarak bilinmektedir. Berrak ter bezlerin birçoğu eller, ayak tabanı ve yüz bölgesinde oluşum gösteren bölgeler olarak bilinir. Koyu bir kıvamda ve kokulu olarak ter salgılamakta olan bezler ise, genellikle koltuk altı, genital bölge ve popo üzerinde oluşan terleme olarak geçmektedir. Aslında koltuk altı bölgelerinde berrak ve oldukça yoğun kıvamda ter bezi sayılarının eşit olmaması sebebiyle başka bölgelerde oluşan berrak ter salgılayan bezlerin yaklaşık olarak on katı kadar fazla olmasıdır.


   Popo terlemesinin temel olarak asıl amacı vücut fonksiyonun sağlanması için gereklidir. Koku olarak kötü bir durum oluşmuş olsa bile aslında buharlaşma yoluyla uçan ter vücudun Soğutulmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü vücut ısısı aslında beyin bölgesinin bölgesel olarak merkezinde ısı düzenlenme merkezi tarafından kontrol ediliyor olması durumudur. Normal olarak bu işlem temiz ter salgılayan ter bezlerinden kan akımı yardımıyla ter atılmasına ve cildin düzenlenmesine yardımcı olur. Popo üzerinde oluşan terleme, tamamen vücut sıcaklığına duyarlı olan bölge değildir. Duygusal olarak ve fiziksel aktivite gibi hormonlar tarafından ısıyı arttırmaya yardımcı maddeler de ısı düzenlenme bölgelerini oldukça etkilemektedir. Eller ve ayaklarda oluşan terleme birincil şekilde duygusal yani strese, kaygı veya heyecana bağlı olarak çalışma gösterirken popo üzerinde ve koltuk altında oluşan terlemeler hem duygusal olarak hemde farklı olarak ısı düzenleme merkezine göre çalışma göstermektedir. Beyin içerisinde ısı düzenleyen merkez tarafından çıkmış olan uyarılar, istemsiz olarak sinir sisteminin bir kısmı olan sempatik sistem yönünden deri üzerindeki ter bezleri tarafından iletilerek popo veya başka bölgelerde ter salgılaması oluşmaktadır. Vücut kendini normal yolla soğumaya ihtiyaç duyar ve bu ihtiyacı günlük olarak 5 terleme yoluyla kalça ve diğer bölgelerde gerçekleştirilir. Çok fazla popo üzerinde terleme oluyorsa aslında ter bezlerinin yapısında ve sayısında bir problem olduğu anlamına gelmez. Bu durum ter bezlerinin normal olarak duygusal yapı ve fiziksel olan uyarılara karşı olarak oluşumunda bir artış olduğu anlamına gelebilir. Popo terlemesi çok büyük bir rahatsızlık olduğu anlamına gelmez. Fakat önlemek için farklı teknikler oluşturulabilir.

  Popo TerlemesiPopo terlemesini engellemek için yapılması gerekenler
  • Öncelikle her seyin başı temizlik olduğundan dolayı genellikle temiz bir şekilde banyo yapmak gerekir.
  • Popo üzerinde oluşan tüylenme varsa sürekli olarak temizlenmesi gerekir veya tamamen lazer yöntemiyle kurtulmak daha kalıcı bir çözüm olacaktır.
  • Vücut yağın en fazla oranını direk olarak kalça bölümünde oluşturduğu için özellikle yağlı ve çok baharatlı yiyeceklerden uzak kalınması gerekir.
  • Çok fazla kilo her zaman için problem olduğundan dolayı çok aşırı yağlanma olma sebebiyle hemen sağlıklı bir şekilde kilo vermek gerekir.
  • Naylon karışımı olan kıyafetler yerine daha çok pamuk içerikli elbiseler tercih edilmesi gerekir. 
  • Sürekli olarak çok yoğun kalça egzersizlerini uygulamak oldukça daha fazla terlemeye yol açabilir.
  • Alkol ve kafein içeren kola, kahve gibi içeceklerden olabildiğince uzak kalınması gerekir.
  • Sürekli olarak günde en az 2 litre su içilmesi terin farklı bölgeler yardımıyla azalmasına etki edecektir.
  ]]>
  Baş Terlemesi https://www.ter.gen.tr/bas-terlemesi.html Thu, 15 Nov 2018 02:33:54 +0000 Baş Terlemesi, kendiliğinden de oluşabilir yada başka bir hastalığın habercisi olarak da ortaya çıkabilir. Aşırı baş terlemesinin sebebinin belirlenmesi kişiye uygun bir tedavi ve çözüm bulunmasına yardımcı olur. Kişinin Baş Terlemesi, kendiliğinden de oluşabilir yada başka bir hastalığın habercisi olarak da ortaya çıkabilir. Aşırı baş terlemesinin sebebinin belirlenmesi kişiye uygun bir tedavi ve çözüm bulunmasına yardımcı olur. Kişinin başında ve yüzünde aşırı terleme rahatsız edici bir sorundur. Ülkemizin %2-3'ü genel olarak baş terlemesinden şikayet etmektedir. Bir çok insan yardım istemekten çekinse de baş terlemesi tıbbı müdahalelerle tedavi edilebilir. Ter kokusundan rahatsızlık duyuyorsanız bu durumda kendiniz bazı yöntemlerle koku oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bunun için sıklıkla banyo yaparak oluşan bakterilerin temizlenmesini, yok olmasını sağlayabilirsiniz. Yapılması gereken tek şey doktora görünmek ve gerekli teşhis yapılıp tedavi sürecine başlanması gerekir.

  Baş Terlemesinin Nedenleri

  Baş terlemesi, insan vücudunun kendiliğinden doğal bir reaksiyonu olabilir. Kişi egzersiz yaptığında yada vücudu ısındığında vücut, cildi soğutmak amacıyla dışarıya ter atmaya başlar. Ayrıca kızdığınızda, heyecanlandığınızda ve uyandığınızda kaslarınız gerilerek vücut dışına ter yayabilir. Bazı durumlarda terleme fazla olabilir bunun sebebi de terlemeyi tetikleyen mekanizma gerektiği zaman durmayabilir ve çalışamaya devam eder buda duygusal,sosyal rahatsızlıklara yol açar. Baş terlemesi dışında ellerde, koltuk altları ve ayaklarda da terleme meydana gelir.
  Hormon seviyesinin değişmesi: Hormon düzeylerinde oluşan değişiklik aşırı terlemeye yol açar. Birçok kişi, gebelik yada menopoz döneminde baş terlemesi ile sık sık karşılaşır. Ayrıca hastanın yüzünde ve tüm vücudunda aşırı terleme gerçekleşir.
  Kalp rahatsızlıkları: Kalp rahatsızlıkları da kişide baş terlemesine sebep olabilir. Bu durumda vücutta gerilmeler meydana gelir ve ani bir şekilde kafasında terleme başlayan kişilerde felç yada kalp hastalığı riski oluşabilir. Bu durum baş dönmesi, göğüs ağrısı yada fiziksel aktiviteler ile gerçekleşir. 

  Baş TerlemesiBaş Terlemesi Tedavi
  Baş terlemesini özlemek zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalma gösterse de baş terlemesinin tedavisiz geçmesi mümkün değildir. İlaçla veya bitkisel çözümlerle bu hastalığın yok olma ihtimali çok azdır. Kişi baş kısmını sürekli temiz tutmalı hijyenik olmalıdır. Fakat bazı losyon, sabun ve kremlerle tedavi uygulanırsa geçme ihtimali yada azalma durumu gözlenebilir. Baş terlemesi tedavisi çok geniş bir alanı olan tedavi biçimi değildir biraz da bu hastalığın seyri hastanın kişisel bakımına ve vücut temizliğine kalmıştır.
  ]]>
  Aşırı El Terlemesi https://www.ter.gen.tr/asiri-el-terlemesi.html Thu, 15 Nov 2018 03:39:38 +0000 Aşırı El Terlemesi, Aşırı el terlemesi kişinin günlük yaşantısını, çalışma hayatını, gerçekleştirdiği sosyal aktivitelerini, öğrenimini ve psikolojik durumunu olumsuz etkiliyor ise bu duruma aşırı el terlemesi hastal Aşırı El Terlemesi, Aşırı el terlemesi kişinin günlük yaşantısını, çalışma hayatını, gerçekleştirdiği sosyal aktivitelerini, öğrenimini ve psikolojik durumunu olumsuz etkiliyor ise bu duruma aşırı el terlemesi hastalığı denir. Aşırı el terlemesi genellikle avuç içi ve elin üst kısmında gerçekleşir fakat insan vücudunun farklı bölgelerinde elle birlikte faaliyet gösterebilir. Aşırı el terlemesinin hiçbir şekilde hayati tehlikesi yoktur fakat kişi için en sıkıntılı olan terleme bölgelerinden bir tanesi olarak bilinir. Çünkü hayat boyunca birçok işte kullanılan ellerin terlemesi bu işlerin yapımında kişilere engel olabilir.

  Aşırı El Terlemesinin Özellikleri

  Toplumda her 100 kişi içerisinden 2-3'ünde görülmektedir.El terlemesi genellikle çocukluk dönemi içerisinde başlar ve genel olarak kadın ve erkeklerde doğru orantıda görülür. Her mevsimde aşırı el terlemesi görülür fakat sıcak mevsimlerde bu daha da belirginleşir ve artar. Bazı insanlarda 35-40 yaşlarından sonra azalma görülse de hayat boyunca devam edebilir. Stres, heyecan ve asabi gibi duygusal durumlar aşırı el terlemesi olayına tetikleyici olur. Uyku sırasında görülmez, uyandıktan bir müddet sonra başlar.

  Aşırı El Terlemesinin Nedenleri

  Sadece ellerde oluşan, avuç içi ve el üstünde görülen aşırı terleme olayı herhangi başka bir hastalığa bağlı değildir. Hormon bozukluğu yoktur, ter bezlerinin yapısı, sayısı ve büyüklüğü normal derecededir. Aşırı el terlemesinin sebebi vücutta terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde bir bozukluk olmasından kaynaklıdır. Bu hastalık olan kişilerde sempatik sistem fazla duyarlı ve çok hızlı çalışmaktadır. Fazla ve hızlı çalışmasına bağlı olarak aşırı ter üretimi olmaktadır.

  Aşırı El TerlemesiAşırı El Terlemesi Nasıl Önlenir

  Aşırı El terlemesinin önüne geçmek engellemek zordur. Bazı insanlarda belli bir yaştan sonra geçtiği görülse de herkes için geçerli değildir ve tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. Ellerin mendile, havluya, elbiseye ve pantolona silinmesi kısa süreli bir çözümdür.

  Aşırı El Terlemesi Tedavisi

  Ellerdeki terleme şiddetli değilse terlemesini önleyici krem,losyon ve jel gibi ürünler kullanarak terleme azaltılabilir. Bu ürünler içerisinde bulunan aluminyum klorid ter bezlerinin kanallarını tıkayarak terin dışarı çıkışını engeller. Fakat ter şiddetli bir şekilde gelişiyorsa basınçla birlikte gözenekleri açar ve tedavi etkisiz kalır. Özel cihazlarla ellere düz akım elektrik verilir ve ter bezlerinde şok etkisi yaratılarak aşırı el terlemesi azaltılabilir. Fakat ömür boyunca haftada 2-3 defa 20-30 dakika uygulanması gerekmektedir. Zaman alıcı ve bıktırıcı bir tedavi şeklidir, ayrıca ellerde yanma etkisi yapar. 

  En etkili yöntem ameliyattır. Klipsli ameliyat ile kalıcı olarak tedavi yapılabilir. Bu ameliyatta başarı oranı çok yüksektir. 30 dakika süren bu ameliyattan sonra sonuç hemen olumlu olarak gözlemlenir. Hastada çok aşırı el terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz derecede mutluluk verebilir. Aşırı el terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa bu ameliyat tedavisi kesinlikle uygulanabilir.
  ]]>
  El Terlemesi https://www.ter.gen.tr/el-terlemesi.html Thu, 15 Nov 2018 10:29:17 +0000 El Terlemesi, ellerin zaman zaman sıcaktan zaman zaman ise metabolik bir rahatsızlıktan kaynaklanan aşırı terlemesi durumudur. İnsan vücudu ısı fazlalığı durumlarında ısı kontrolü yapmaya programlanmıştır ve bu ısı kontro El Terlemesi, ellerin zaman zaman sıcaktan zaman zaman ise metabolik bir rahatsızlıktan kaynaklanan aşırı terlemesi durumudur. İnsan vücudu ısı fazlalığı durumlarında ısı kontrolü yapmaya programlanmıştır ve bu ısı kontrolüne termoregülasyon denir. Ellerde oluşan aşırı terlemeye ise hiperhidroz denilir. Kişiye genellikle rahatsızlık veren ve el ile yapılan işlerde zorlanma hatta el kullanılarak yapılan mesleklerde iş kaybına neden olan bir durumdur. Genellikle kişilerin ellerini sürekli silme isteği hissettirir ve hijyen açısından pek sağlıklı bir durum değildir.

  El Terlemesine Neden Olan Etkenler:

  El terlemesi, mevsimsel sıcaklıklardan veya ortam sıcaklığından kaynaklanabileceği gibi, metabolik bir hastalık sonucu da oluşabilir. Zaman zaman el terlemesinin kişinin genetik geçmişinden kaynaklandığı da gözlenmiştir. El işi yapan kadınların veya el işleri yapan ustaların bu durumdan sıklıkla şikayet ettiği gözlenmiştir. El terlemesi sadece hava sıcaklığına bağlı olabileceği gibi bazende önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Ateşli hastalıklarda vücutta bulunan iyi ya da kötü huylu tümörlerin pozitif reaksiyonlarında veya hemoglobin oranında aşırı artış durumlarında da el terlemesi görülebilir.

  El TerlemesiEl Terlemesi Hangi Durumlarda Patolojik Kabul Edilir:

  • En az altı ay devam eden durumlarda,
  • Vücudun birden fazla bölgesinde terleme olması durumlarında,
  • Gece terlemesinin aşırı olması durumlarında,
  • 25 yaştan önce başlamasında,
  • Ailede terleme hikayesi olması durumunda,
  • Günlük hayatı etkilemeye başlaması durumunda önem arz etmeye başlar ve hekime danışmakta fayda vardır.
  El Terlemesi Nasıl Tedavi Edilir:

  El terlemesinde genellikle tercih edilen; minimal invaziv kapalı yöntem diye tabir edilen müdahale yöntemidir. Bu yöntemde ellerde bulunan T2-3 sinir uçları bağlanır ve ter bezlerinin inaktif duruma geçmesi amaçlanır. Bu Yöntemde başarı oranı % 90-95 arasındadır. Bunun dışında son yıllarda özellikle günlük hayatı tehdit eden iş gücü kaybına sebep olan el terlemesi durumlarında botox yöntemi de sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Botox yöntemi dönemsel olarak çözüm sağlayabildiği gibi ihtiyaç duyulan durumlarda tekrar edilebilen bir yöntemdir fakat kalıcı değildir. 
  El terlemesi durumunda herhangi bir müdahale yaptırmadan önce mutlaka bir hekime görünmeli ve terlemenin kaynağı tespit edilmelidir.
  ]]>
  Çocuklarda Uykuda Terleme https://www.ter.gen.tr/cocuklarda-uykuda-terleme.html Fri, 16 Nov 2018 05:39:41 +0000 Çocuklarda Uykuda Terleme, genellikle sık rastlanan bir durumdur ve çoğunlukla önemli bir nedeni olmaz. Bazen bu terleme sadece baş ve boyun bölgesinde olabileceği gibi bazen de giysilerin ve çarşafların sırılsıklam olması ile g Çocuklarda Uykuda Terleme, genellikle sık rastlanan bir durumdur ve çoğunlukla önemli bir nedeni olmaz. Bazen bu terleme sadece baş ve boyun bölgesinde olabileceği gibi bazen de giysilerin ve çarşafların sırılsıklam olması ile görülür. Bu durum çocukların metabolizmasının daha hızlı çalışmasına bağlıdır. Çocuklarda kan deviniminin daha hızlı olması sebebi ile vücut daha hararetlidir bu yüzden çocuklar yetişkin insanlara göre daha fazla terlerler. Bu durum gayet sıradan karşılanabileceği gibi önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. 

  Çocuklarda Uykuda Terlemeye Neden Olan Etmenler

  Çocuklarda uykuda terleme genellikle annelerin yanlış tutumundan kaynaklı olabilir. Özellikle kış aylarında çocukların üşüyeceğini düşünen anneler aşırı giysi giydirerek çocukları uyuturlar ve bu durum gece vücut ısısının artmasına sebep olur. Özellikle tulum şeklinde içleri elyaf dolgulu ve ayakları kapalı pijamalar çocukların hem hareketlerini kısıtlamakta hemde vücut ısılarını aşırı yükseltmektedir.
  Bunların dışında bazı hastalık durumlarında da çocuklarda uykuda terleme görülebilir. Özellikle sinüzit, rinit gibi üst solunum yolu hastalıklarının başlangıcında uyku terlemesi görülebilir. Çocuklar oyun esnasında herhangi bir şekilde enfeksiyon kapmış olabilir ve bu enfeksiyon kaynaklı terleme görülebilir. Çocuklarda uykuda terleme ateşli hastalıkların belirtisi de olabilir. Özellikle tifo, paratifo, ateşli ishal, akciğer iltihabı, mesane iltihabı gibi önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Kanda enfeksiyon olması durumunda vücut savunmaya geçer ve bol alyuvar üretir bu durumda vücut ısısında aşırı artışa sebep olur. Terleme sıradan bir durum olabileceği gibi önemli bir belirteçte olabilir.
  Çocuklarda uykuda terleme, uyku apnesi, kanser hastalığı varlığı ya da tiroid hastalığının da belirtisi olabilir.

  Çocuklarda Uykuda TerlemeÇocuklarda Uykuda Terleme Nasıl Tedavi Edilir

  Çocuklarda uykuda terleme genellikle uykuya geçiş sırasında aşırı oda ısısı veya aşırı giysi ile uykuya gitmeden kaynaklı olur. Çocukların uyuyacağı odanın ısısı 18-24 derece arasında olmalıdır. Ayrıca çocukların uyuyacağı oda sık sık havalandırılmalı ve nemli rutubetli olmamalıdır. Çocukların uyku kıyafetleri ince pamuklu ve beden hareketlerini kısıtlamayacak rahat kıyafetler olmalıdır. Gece için seçilen pijamalarda naylon katkılı ve polyester kumaşlardan kaçınmak gerekir. Çocuğun uyuyacağı yatak beden büyüklüğüne uygun olmalı ve pamuklu ya da organik kumaştan nevresim tercih edilmelidir. Bütün şartlar uygunken hala uykuda terleme gözleniyorsa bir hekime başvurmakta fayda vardır. Hekimin tavsiye edeceği hormonal tahliller neticesinde patolojik bir durum saptanırsa yapılacak olan tedavi belirlenen hastalığın doğrultusunda yapılır ve böylelikle terlemeye son verilmiş olur.
  ]]>
  Baş Dönmesi Terleme https://www.ter.gen.tr/bas-donmesi-terleme.html Fri, 16 Nov 2018 08:08:02 +0000 Baş Dönmesi ve Terleme, denilince kişinin aklına kendini boşlukta hissetme ve ayakta kalamama hali gelir. Bu durumda artan adrenalin ve heyecan hissi ile kişide terleme görülebilir. Bazı insanlarda sıklıkta rastlanan bir durumdur. Baş Dönmesi ve Terleme, denilince kişinin aklına kendini boşlukta hissetme ve ayakta kalamama hali gelir. Bu durumda artan adrenalin ve heyecan hissi ile kişide terleme görülebilir. Bazı insanlarda sıklıkta rastlanan bir durumdur. Özellikle kişilik özelliği olarak aşırı heyecanlı ve kendini sıklıkla kötü hisseden insanlarda aşırı agresif ve depresyona meyilli insanlarda adrenalin in yükseldiği durumlarda baş dönmesi ve terlemeden bahsetmek mümkündür.

   Baş Dönmesi TerlemeBas Dönmesi ve Terleme Nedenleri:
  • Tansiyon Düşmesi, sistolik veya diastolik kan basıncının ani düşmesi durumlarında kişide baş dönmesi olur ve bu duruma bağlı olarak kişi terleme hisseder.
  • Fibromiyoloji, baş dönmesi denilince ilk akla gelen nedenlerdendir ve vücudun savunma mekanizması geliştirerek terleme gösterdiği gözlemlenir.
  • Panik Atak, kişinin şiddetle kalp krizi geçirdiğini sandığı aşırı stres durumlarında gözlenebilen fizyolojik bir rahatsızlıktır. Aşırı heyecan hissi ile birlikte baş dönmesi ve terleme gözlenir.
  • İlaç Kullanımda Oluşan Yan etki, birtakım ilaçların özellikle antibiyotik veya antihistaminik ilaçların yan etkilerinde terlemeden ve baş dönmesinden bahsetmek mümkündür.
  Genel olarak baş dönmesi ve terleme tansiyon rahatsızlığı veya strese psikolojik hastalıklara bağlı gözlemleniyor olsa da, bazen önemli hastalıkların belirtisi de olabilir. Kişide sıklıkla karşılaşılıyorsa ve sürekli özellikle baş dönmesi yaşıyorsa bir hekime başvurmasında fayda vardır. Bunun dışında genellikle stres kontrolü yapamayan insanlarda baş dönmesi ve buna bağlı terleme sıklıkla gözlenebilir. Kişiye genellikle sakinleştirme yönünde tedavi uygulanır. Tansiyon hipertansiyon veya hipotansiyon şeklinde patolojik bir durum halini almışsa bu durumda yapılacak tedavi kan basıncının ani hareketlerini düzenlemek şeklinde olmalıdır. Onun dışında hastada panik atak teşhisi konmuşsa veya asabiyet sebebi ile sürekli baş dönmesi yaşıyorsa psikolojik tedavi uygulanması önerilir.
  Kişinin evlilik sınav v.b. hayati önem taşıyan stres yaratacak bir durumda bulunması hallerinde yaşanan baş dönmesi ve terleme hali ise normaldir. Genellikle bahsi geçen durumun ortadan kalkması ile baş dönmesi ve terlemede ortadan kalkar.
  ]]>
  Halsizlik Terleme https://www.ter.gen.tr/halsizlik-terleme.html Fri, 16 Nov 2018 10:32:06 +0000 Halsizlik terleme, günümüzde normal nedenlerden kaynaklanmayan bir durumdur. Bu durum sağlıklı bir insanda normal yaşamda görülmeyeceği için genellikle farklı sağlık problemlerinin olduğunun bir göstergesi olarak ortaya çıkma Halsizlik terleme, günümüzde normal nedenlerden kaynaklanmayan bir durumdur. Bu durum sağlıklı bir insanda normal yaşamda görülmeyeceği için genellikle farklı sağlık problemlerinin olduğunun bir göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır. Halsizlik ve terleme problemi, genel olarak tedavi yapıldığında geçici bir hastalık olsa bile insanlarda bu tür hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Halsizlik sorunu, günümüzde birçok kişide meydana gelen bir sorundur. Gerek iş hayatının zorlukları, gerekse insanlarda günün yorgunluğu nedeniyle halsizlik, son derece normal bir durumdur. Fakat bu sorunlar birlikte terleme problemi, dikkat edilmesi gereken etkenlerden biridir. Halsizlik ve aşırı terleme problemi, insan vücudunda sempatik sistemlerde meydana gelen bir sorun olabilir. Özellikle vücuttaki sinirlerin aşırı bir şekilde çalışması aşırı terlemeye neden olabilecek bir durumdur. Bu gibi durumlarda hastanın ilk yapması gereken şey halsizlik ve aşırı terleme problemine eşlik eden diğer hastalık belirtilerini gözlemlemektir. Bir yandan bu işlem yapılırken bir yandan da sorunun başladığı zamanı tutun. Eğer probleminiz 24 saati geçerse kesinlikle uzman bir doktora giderek problemin nedenlerini araştırmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda müdahalesi aciliyet gerektirecek sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer halsizlik terleme problemi, kişilerde ergenlik dönemlerinde meydana geliyorsa bu durum bazen kişideki hormonal değişimlerden kaynaklanıyor olabilir. Fakat sorun bu duruma bağlı olarak meydana geliyorsa genellikle halsizlik terleme çok daha geniş zaman aralıklarında ortaya çıkarak etkisini yitirir. 

  Halsizlik TerlemeHalsizlik terleme nedenleri nelerdir

  Bakteriyel: Bu durumların ortaya çıkmasına neden olan en önemli etkenlerden biri kişilerde toksit şok sendromu denilen bir durumdur. Genelikle insanlarda bakterilerin anide vücuda etki etmesi durumunda ortaya çıkan vücut şokunda kaynaklanır. Bu durum özellikle kadınlarda tampon kullanımı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. 

  Kan basıncı: İnsanlarda herhangi bir nedene bağlı olarak aniden kan basıncının düşmesi durumunda hızlı bir şekilde terleme olayı gerçekleşir ve bu durun beraberinde halsizlik sorunlarını ortaya çıkarır. Yani halsizlik terleme probleminin nedenlerinden biri de düşük kan basıncı denilebilir. 

  Sağlık sorunları: Bazı insanlarda ise başta böbrek taşları olmak üzere birçok organda ortaya çıka enfeksiyon ya da virüs kaynaklı hastalıklar bu gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durumun tam nedeninin anlaşılabilmesi için detaylı bir sağlık muayenesi şarttır. 

  İç kanama: İnsanlarda genellikle travmalara bağlı olarak ortaya çıkan mide ve bağırsak kanamaları, çok şiddetli bir şekilde halsizlik terleme sorunlarına neden olur. Bu gibi durumlarda bir yandan vücutta kan eksilirken bir yandan da bağırsaklara kan teması nedeniyle bu gibi durumların ortaya çıkması normaldir. 

  Kan şekeri ve tansiyon: Günümüzde terleme ve halsizlik sorunlarının en sık görülme nedeni kan şekerinin düşmesidir. Özellikle ileri yaştaki insanlarda ve tansiyon hastalarında çok sık karşılaşılan bu durum kandaki şeker seviyesinin açlığa ya da diğer nedenlere bağlı olarak düşmesinden kaynaklanarak ortaya çıkar.

  Halsizlik terleme durumunda yapılması gerekenler: 
  • Halsizlik terleme durumunda yapılabilecek ilk şey azda olsa şekerli gıda tüketerek meydana gelen terleme etkilerini azaltmaya çalışın. Bu şekilde kan şeker daha düzenli bir halle gelir ve bundan kaynaklı bir sorun varsa toparlanmış olur. 
  • İnsanlarda terleme, vücut ısısının düşürülmesi anlamına gelmektedir. Sizlerde vücut ısınız dengelemek için ne çok sıcak ne de çok soğuk su olacak şekilde suyu ayarlayarak kısa bi]]> Aşırı Terleme Hastalığı https://www.ter.gen.tr/asiri-terleme-hastaligi.html Sat, 17 Nov 2018 00:20:22 +0000 Aşırı terleme hastalığı, vücutta ısı kontrolü yapılması için gerekli terlemenin çok fazla olması durumudur. Bu aşırı terleme ya da hiperhidroz olarak tanımlanır. Son derece sıkıntılı olan bu sorun toplumda yaklaşık % Aşırı terleme hastalığı, vücutta ısı kontrolü yapılması için gerekli terlemenin çok fazla olması durumudur. Bu aşırı terleme ya da hiperhidroz olarak tanımlanır. Son derece sıkıntılı olan bu sorun toplumda yaklaşık % 2-3 oranında etkili olmaktadır. Aşırı terleme hastalığı ellerde, ayaklarda, koltuk altlarında, yüz ve kafada etkili olabilir. El ve ayakta oluşan aşırı terleme daha çok çocukluktan itibaren, koltuk altlarındaki terlemede daha çok ergenlik döneminde başlayabilir. Kişiler açısından mutsuzluk veren bir sorun olduğundan, mutlaka önlem alınması gerekir. Vücuttaki genel aşırı terleme hastalığı metabolik bozukluklardan, kanser ve ateşli hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu şekilde olan aşırı terlemede cerrahi tedavi yapılamaz. Öncelikle altta yatan neden tespit edilerek, tedavinin buna göre planlanması gerekir.

   Aşırı terleme hastalığında el ve ayakta görülen terleme ailede baskın olarak nesilden nesile geçebilir. Bazı ırklarda da daha fazla görülür. Özellikle Japonlarda diğer ırklarla kıyaslandığında el ve ayak terlemesinin 20 kat daha çok etkili olduğu bilinmektedir. Ancak kişileri cinsiyet bakımından ayırt etmeden etkiler. Kadın ve erkekler aynı derecede aşırı terlemeden etkilenir. Araştırmalarda aşırı terlemenin başlama dönemi olarak % 62 oranında bir belirsizlik bulunmakta, % 33 oranında bunun ergenlikle başladığı, % 5 kadarında ise yetişkinlikte etkili olduğu belirlenmiştir. Kronik alkolizm etkisinde olan kişilerde de yaygın olarak aşırı terleme olabilir. Özellikle el ve ayaklarda etkili olur.

   Aşırı terleme hastalığı olanlarda etkili olan aşırı sempatik aktivite, eller ve kalbe uzaman sempatik sinirlerin ortaklığı sonucunda kalp fonksiyonları da etkilenebilir. Yani kalpte çarpıntı, kalp hızının artması gibi etkilerde ortaya çıkabilir. Vücutta sadece bir tarafta yani asimetrik terleme denilen bir sorun yaşanırsa bunun kaynağı nörolojik hastalıklar olabilir. Aynı zamanda glomus tümörü, gustatuvar uyarı, beyin iltihabı, diyabette kaynaklı sinir hastalığı, çevresel sinir hastalığı, cilt değişimleri, hormonal rahatsızlıklarda tek taraflı aşırı terleme sorunu yaşanmasına yol açabilir. Ancak bu sorun daha nadir görülür.

   Aşırı Terleme HastalığıAşırı terleme tanısı nasıl yapılır

   Aşırı terleme tanısı koyabilmek için bazı kriterler dikkate alınır. Bu kriterlerin en az 4 tanesi bir arada olmalıdır.
   • Aşırı terlemenin en az 6 aydır etkili olması halinde
   • Terlemenin el, ayak, koltuk altları, kafa ve yüz bölgesinde olması durumunda
   • Geceleri aşırı terleme olmaması
   • Terlemenin vücutta iki taraflı ya da tek taraflı olması
   • Ailede aşırı terleme öyküsünün olması
   • Terlemenin 25 yaş öncesinde başlamış olması
   • Kişinin günlük yaşamını etkilemesi halinde
   Bu kriterlerin yanında aşırı terleme sorunu olanlarda yapıla iyotlu nişasta testi sonucunda aşırı terleyen bölgelerde siyaha boyanma etkisi olur.

   Aşırı terleme hastalığı tedavisi

   Bu hastalığın tedavisinde terleyen bölgelerde çeşitli yöntemler uygulanır. Klipsli ETS ameliyatı el terlemesinde oldukça başarılı sonuçlar veren minimal invaziv kapalı yöntemdir. Bu yöntem ayak terlemesi için uygulandığında başarı oranı % 50 seviyelerindedir. Ayrıca sadece ayaklardaki aşırı terlemede bu ameliyat yapılmaz. Bir kısım hastada ameliyat açık cerrahiyle uygulanır. Operasyonda T2-3 sempatik sinirler titanyum klipslerle tutturulur. Bu sayede kimyasal sempatik deşarj yolu kapatılır. Klipsli ETS ameliyatından sonra dengeleyici terleme oluşabilir. Ancak bu durum hastanın yaşam kalitesinin yükselmesine engel olmaz.

   T4 sempatik zinciri klipsleme el terlemesi olan hastalarda dengeleyici terlemeyi azaltabilir. Ancak bu tedavi aşırı terleme hastalığında yaygın kullanılmaz. Genellikle intradermal botoks enjeksiyonu tedavide dah]]> Bebeklerde Gece Terlemesi https://www.ter.gen.tr/bebeklerde-gece-terlemesi.html Sat, 17 Nov 2018 00:42:59 +0000 Bebeklerde gece terlemesi, eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de anne ve babaların en büyük sorunlarından biridir. Oldukça sık karşılaşılan bu problem, bebeklerde aşırı bir şekilde terlemeye neden olarak bebeğin gece kıy Bebeklerde gece terlemesi, eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de anne ve babaların en büyük sorunlarından biridir. Oldukça sık karşılaşılan bu problem, bebeklerde aşırı bir şekilde terlemeye neden olarak bebeğin gece kıyafetlerinin ıslanmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda anne, sorunu fark ederek bebeğin üzerini değiştirmediği durumlarda bebeğin hasta olması yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenlerden dolayı, bebeklerde gece terlemesi son derece tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Vücut ısısının belli sınırlar içerisinde tutulması için normal bir insanda gerekli zamanlarda terleme olayının gerçekleşmesi gerekmektedir. Fakat bebeklerde bu durum bazen farklı nedenlere bağlı olarak aşırı bir hal alabilmektedir. Aslında sağlık sorunları normal olan bir bebekte terleme, yetişkinlere göre biraz daha fazla görülür. Fakat gece terlemesi sorunu olan bebeklerde terlemenin aşırı fazla olması, birçok zaman bir hastalık belirtisidir denebilir. Bebeklerin vücudunda bulunan ter bezi miktarı, yetişkinlerde bulunan ter bezlerine göre çok daha fazladır. Bu nedenle bebekler biraz daha fazla terleyebilirler. Fakat bebeklerde gece terlemesi, bazen mümkün değil denilecek kadar aşırıya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlar direk olarak insanların aklına aşırı terleme hastalığını getirmektedir. Tıbbi adı "hiperhidroz" olarak bilinen bu hastalık genellikle bebeklerde koltuk altının, ellerin, ayakların ve yüz bölgesinin terlemesine neden olur. Yani eğer bebek bu hastalıktan etkilenerek gece terleme sorunu yaşıyorsa bebeğinizin sırtı terlemeyecektir. 

   Bebeklerde Gece TerlemesiBebeklerde gece terlemesi neden kaynaklanır
   • Burun eti ve geniz eti: Bu iki durumun görüldüğü bebeklerde gece terlemesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Normal düzeyde solunum yapamayan bebeklerde bu problem, çok yaygın bir şekilde ortaya çıkar ve bebeğin uyku sırasında aşırı bir şekilde terlemesine neden olur.
   • Bazen bebeklerde bulunan alerjik rahatsızlıklar, çok ciddi bir şekilde terleme problemine neden olur. Bu durum özellikle yılın belli mevsimlerinde çok karşılaşılır. 
   • Eğer bebeğiniz son zamanlarında bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, sıtma, kemik iltihabı, zatürre ve bunlara benzer bir hastalık geçirmişse bebeklerde gece terlemesi bu hastalıkların etkisi olarak ortaya çıkabilir. Özellikle bunlara benzer ateşli hastalıklar büyük nedenlerden biridir. 
   • Bebekte herhangi bir reflü hastalığının olması, direk olarak gece terleme sorunlarına neden olur. Bu nedenle bebeğin ciddi bir şekilde sağlık muayenelerinin yapılması gerekmektedir. 
   • Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de uyku apsesi, gece terleme sorunlarına neden olabilecek durumlardan biridir. Uyku apsesi olan bebeklerde gece terlemesi sorununun yanında ayrıca geceleri uyuyamama, sürekli olarak uykudan uyanma gibi durumlar meydana gelir. Bu durum oldukça yaygın bir şekilde ortaya çıkmaktadır. 
   Bebeklerde gece terlemesi için yapılabilecekler

   Aşırı terleme sorununa neden olan besinlerin bebeklere yedirilmesi bu sorunun artmasına neden olacağı için öncelikle ailenin bu besinleri belirleyerek bebeklerine yedirmemeleri gerekmektedir. Bu şekilde aslında yapılabilecek ilk aşamalardan biri olacaktır. Bu besinlere örnek olarak çikolata, fıstık, baharatlı gıdalar vb. besinler aşırı terlemeye neden olabilmektedir. Bunun yanında ayrıca bebeğin gece uyumaya hazırlanması sırasında bebeğe kat kat kıyafet giydirilmemelidir. Bu durum özellikle sıcak yaz aylarında çok büyük önem taşımaktadır. Genellikle aileler bu duruma dikkat etmedikleri içim bebeğin vücut ısısının artması nedeniyle terleme problemleriyle karşılaşırlar. Bunun yanı sıra çok sıcak zamanlarda bebeğin uyuduğu ortamın sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Bu şekilde bebeklerde gece terlemesi sorunlarının biraz daha önüne geçilmiş olacaktır. Eğer tüm bunlara rağmen herhangi bir sonuç alınamamışs]]> Koltuk Altı Aşırı Terleme https://www.ter.gen.tr/koltuk-alti-asiri-terleme.html Sat, 17 Nov 2018 16:56:41 +0000 Koltuk altı aşırı terleme, yazları oldukça rahatsız edici bir durum olmasıyla birlikte aynı zamanda koku olarak çok kötü bir durum olarak bilinmektedir. Koltuk altlarının olabildiğinden fazla terlemesi pek çok kişi için de ol Koltuk altı aşırı terleme, yazları oldukça rahatsız edici bir durum olmasıyla birlikte aynı zamanda koku olarak çok kötü bir durum olarak bilinmektedir. Koltuk altlarının olabildiğinden fazla terlemesi pek çok kişi için de oldukça rahatsız edici bir durum olduğundan dolayı birçok farklı engelleyici çözümler bulunmaya başlanmıştır. Aşırı koltuk altında olan terleme gün içinde değişik markalar olarak kullanılan deodorant ile koku bastırarak aslında daha kötü kokuya sebebiyet vermektedir. Bu aşırı terleme için çok farklı teknikler botoks ve bitkisel çözümler uzmanlar tarafından oldukça önerilmektedir. Tabi ki öncelikle evde doğal yapıp uygulanabilir ürünler daha da sağlıklı ve doğal sonuçlar verebilir, eğer evde uygulanan çözümler aşırı terlemeye yanıt vermiyorsa hemen profesyonel olarak farklı çözüm yolları aramak oldukça daha iyi bir yöntem olacaktır. Koltuk altı aşırı terleme olayı için lazerli tedavi yöntemlerinin yanı sıra bununla birlikte gün içerisinde bir çay bardağı ada çayı içmek oldukça doğal yöntem ile sorunu çözmeye yardımcı olacaktır. Oldukça bilindik bir marka veya kalitesine inandığınız terlemeyi engellemek amacıyla kullanılan deodorant kullanmak kötü kokuyu oldukça en aza indirmeye yardımcı okurken aynı zamanda dışarı çıkmadan yaklaşık olarak on dakika önce koltuk altına pudra sürmek terin elbiseye çıkmamasını sağlayacaktır.

   Koltuk Altı Aşırı TerlemeKoltuk altı aşırı terlemesini engellemek için yapılması gerekenler

   Terleme vücut için özellikle sıcaklığın korunması ve toksinlerden kurtulmak için oldukça gereklidir. Toksinler vücuttan ilk olarak ter ve idrar yoluyla giderler. Terlemeyi azaltmak yani en aza indirmeye çalışmak ve düzenli olarak tuvalet ihtiyacını karşılamak ve çıkabilmek için gün içerisinde en az 5 bardak su içmek gerekir. Gün içerisinde yeteri kadar su içildiği zaman toksinlerin ter yerine geçerek büyük bir miktarının idrarla atılması olayı gerçekleşmiş olacaktır. 

   • Alkol tüketimi toksin olduğu için koltuk altı aşırı terlemeyi oldukça etkileyen durumlar arasında yer aldığı için alkolden olabildiğince uzak kalınması gerekir. Bu nedenden dolayı özellikle çok sıcak olan yaz aylarında alkol kullanımı oldukça enaza indirmeye çalışılması gerekir veya hiç tüketmemek daha doğru bir karar olacaktır.
   • Aşırı koltuk altı terlemesinin önüne geçebilmek için yenilen gıdalara da oldukça dikkat edilmesi gerekir. Çok aşırı baharat içeren yemeklerden, kahve ve kola gibi içeceklerden olabildiğince uzak kalınması gerekir. Sindirimi çok zor olan gıdalardan ve rafine şekeri olabildiğince az tüketmek gerekir. Ayrıca sarımsak, soğan, acı biber vücut ısısını oldukça yükselten besinler olduğundan dolayı gün içerisinde oldukça az tüketimi olması gerekir. Çok miktarda yeşil sebzeler, tam buğday gıdaları ve bulunduğunuz mevsime ait meyveleri tüketmek olabildiğince aşırı terlemenin önüne geçmiş olacaktır. Hem sağlıklı bir beslenme takibi yapmaya yardımcı olacağı gibi hemde aynı zamanda aşırı terlemeye etki ederek gün boyu daha çok rahat etmeye yardımcı olacaktır.
   • Fazla kilolar her zaman sorun olduğu gibi aşırı terlemeye de etki etmektedir. Çok fazla kiloda olan kişilerin çok daha fazla terledikleri bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Fazla kiloya sahip kişiler günlük işlerini yaparken bu sırada vücudun daha çok enerjiyle çalışmasına ve efor  kaybetmesine etki ederek, bu zorlanma sonucunda oldukça vücut sıcaklığının artmasına sebep olmaktadır. Vücut fiziksel yapı olarak aktiviteler zamanında normal ısı dengesini oluşturmak için ter bezleriyle birlikte çalışır. Fazla kilolardan kurtulmak oldukça terlemeyi en aza indirmeye yardımcı olacaktır. 
   • Gün içerisinde koltuk altı kapalı olan kıyafetler vücudun nefes alıp vermesini engelleyerek koltuk altı terlemesini oldukça artırır ve aynı zamanda gözenekleri kapatması ile birlikte sağlığa oldukça zarar vermeye başlar. Kapalı kıyafet içerisinde ter buhar olup uçamadığından dolayı gün boyu kı]]> Bebeklerde Soğuk Terleme https://www.ter.gen.tr/bebeklerde-soguk-terleme.html Sun, 18 Nov 2018 16:55:50 +0000 Bebeklerde soğuk terleme, Terleme vücudun oluşturduğu doğal bir fonksiyondur. vücudumuzun ısı dengesini sağlayan terleme aynı zamanda yükselen vücut ısısını terleme yolu ile düşmesini sağlar. Terleme ile vücut içerisinde Bebeklerde soğuk terleme, Terleme vücudun oluşturduğu doğal bir fonksiyondur. vücudumuzun ısı dengesini sağlayan terleme aynı zamanda yükselen vücut ısısını terleme yolu ile düşmesini sağlar. Terleme ile vücut içerisinde bulunan zararlı bakteriler ve hücreler dışarı atılır. Bebeklerde terleme ise biraz daha farklı gerçekleşir. Yetişkin bireylerdeki terlemeye göre daha farklı sebepleri vardır. Özellikle yeni doğan bebeklerde terlemeyi sağlayan fonksiyon tam olarak gelişmediğinden bebeklerde terleme bir aya kadar gerçekleşmez. Zamanından önce doğan yani prematüre olan bebeklerde de terleme olayı gerçekleşmez çünkü ter bezleri tam olarak gelişini tamamlamadığı için o süreç geçip gelişimin tamamlayana kadar bu bebeklerde terleme olayı görülmez. 

    Bir aylık süreci doldurmuş bebeklerde ise vücuduna yüksek gelebilecek oda ısılarında bulunması durumunda bedeni otomatik olarak vücut ısısını dengelemek için terlemeyi yapar. Vücut kendi sıcaklığını korumak için terleme etkisini gösterir ve bu terleme buharlaşma yolu ile bebeğin vücudunu soğutup rahatlamasına yardımcı olur. 

    Bebeklerde görülen burun tıkanıklığı da terlemeye neden olabilir. Burun tıkanıklığı sonucunda nefes alıp vermede sıkıntı yaşayan bebekler zorluk çekerler. Rahat nefes alıp veremedikleri için çırpınarak efor sarf ederler ve bu durum terleme ile sonuçlanır. Genelde bir yaş altı bebeklerde emzirme dönemlerinde daha çok terleme gözlemlenir. Bunun sebebi emmek için harcadıkları güç yüzündendir ve genelliklede baş kısımlarında terleme gözlemlenir. Bu bir rahatsızlık belirtisi değildir bebekler için, anneden geçen kalıtsal bir özelliktir. Bu terleme gayet normal bir durumdur. 

    Bebeklerde Soğuk TerlemeBebeklerde terleme nedenleri;
    • Burun tıkanıklığı,
    • Meme emme işlemi,
    • Sıcak havaya maruz kalması,
    • Bebeğin haddinden fazla kalın giydirilmesi,
    • Çok fazla efor sarf etmesi gibi nedenleri vardır.
    Bebeklerde soğuk terlemenin sebepleri, 

    Arasında hastalık veya enfeksiyonlar da olabilir. Özellikle bebeklerde görülen yüksek ateş hastalıkları, ateşinin yükselmesi ile üşüme ve titreme yapar. Böylelikle bebeğin vücudu bu ateşi düşürmek için otomatik olarak soğuk ter atmaya başlar. Enfeksiyon vakıalarında bebeklerde terleme durumunda ateş düşmeye başladıktan sonra vücut rahatlamaya başlar ve soğuk terler çıkarmaya başlar. Her iki şekilde de bebekte ciddi bir rahatsızlık olup olmadığı ancak bir hekim tarafından belirlenebilir. O yüzden anne babaların bebeklerdeki soğuk terleme sebeplerini kendileri çözmek yerine en kısa sürede hekime göstermelerinde fayda vardır. 

    Sağlıkla kalın. 
    ]]>
    Çocuklarda Terleme https://www.ter.gen.tr/cocuklarda-terleme.html Sun, 18 Nov 2018 19:29:01 +0000 Çocuklarda terleme; Çocuklarda vücut ısısının belli sınırlar içinde olması gerekir. Bu nedenle de terleme vücut için olması gereken bir durumdur. Çocuklardaki terleme vücutlarındaki ısı dengesini sağlar, zararlı maddelerin Çocuklarda terleme; Çocuklarda vücut ısısının belli sınırlar içinde olması gerekir. Bu nedenle de terleme vücut için olması gereken bir durumdur. Çocuklardaki terleme vücutlarındaki ısı dengesini sağlar, zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Özellikle çocuklarda terleme daha fazla görülmektedir. Çünkü bebek ve çocuklardaki ter bezi sayısı yetişkinlere göre daha fazladır. Bu durum aslında normaldir. Ama çocuklardaki bu terleme normali üstünde ve sıkça görülüyorsa başka bir hastalığın habercisi olabilir. Örneğin halk arasında aşırı terleme hastalığı olarak ta  bildiğimiz terlemedir.

    Çocuklarda TerlemeÇocuklarda terleme nedenleri; 

    Çocuklardaki terlemeyi  ikiye ayırabiliriz. Birincisi bölgesel terlemeler, ikincisi ise genel terlemedir. 
    Bölgesel terlemeler; Bu terleme daha çok el, ayak ve koltuk altında meydana gelir, bu terleme normal bir durumdur.
    Genel terleme; Bu terlemede tüm vücutta aşırı terleme meydana getirir.

    Bebek ve çocuklardaki terlemeler çok ise bu durum bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bunlardan bazıları ise D vitamini eksikliği, geniz eti büyüklüğü, alerjik hastalıklar, bademcik iltihabı, zatürre, orta kulak iltihabı, tiroid bezi hastalıkları, obezite, kansızlık için kullanılan ilaçlar, sıtma, kemik iltihabı gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

    Aşırı derecede terleyen çocuklara gece uyurken de sık sık kontrol etmeli, üzerlerine battaniye yerine daha ince ve pamuklu kumaşlardan yapılan örtüler örtmeliyiz. Terleyen çocuklara kıyafet alırken de daha özenli davranıp penye veya mevsime göre pamuklu kumaşlardan yapılan kıyafetleri tercih etmeliyiz. Ayrıca bulundukları ortamın sıcaklığı da mevsime uygun derecede olmalıdır. Aldığımız tüm bu önlemlere rağmen çocuklarda ki terlemeler devam ediyorsa, mutlaka bir çocuk uzmanına muayene ettirmeli ve gerekli tahliller yapılarak terlemenin altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Çocuklarda ki bu aşırı terlemenin diğer bir sebebi de ter bezlerinden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü, ter bezleri de doğuştan derimizde bulunan ve vücudumuzda yaşamsal önemi ve görevi olan salgı bezleridir. Ter salgısı deriden buharlaşırken soğutucu bir etki yaparak vücuttaki ısıyı dengede tutmaya yarar. Bu durumundaki çocuklar ise terlemese bile ateşlerinin çıkmasına sebep olabilir. Aslında terlemenin de eğer çocukta bir rahatsızlık söz konusu değilse bazı faydaları da bulunmaktadır. Örneğin vücudumuz ter sayesinde atılması gereken üre gibi birçok zararlı maddeyi vücuttan uzaklaştırır. Ayrıca çocuklar ter yoluyla deri yüzeylerinde bulunan mikropları da atmış olurlar. Çocuklardaki terlemelerin daha çok olmasının bir diğer sebebi ise, alın ve saçlı deride ter bezinin daha fazla olmasıdır. Bu nedenle de çocuklardaki aşırı terlemenin yarattığı nemlilik mikropların üremesine ve çoğalmasına neden olur.
    ]]>
    Gece Boyun Terlemesi https://www.ter.gen.tr/gece-boyun-terlemesi.html Mon, 19 Nov 2018 08:17:47 +0000 Gece Boyun Terlemesi, Terleme, gece Boyun Terlemesi, Terleme; Tümüyle istemimiz dışında gelişen, metabolizmamızın doğal bir işlevidir. Üstelik vücudumuz için iki önemli fonksiyonu vardır, vücut ısısını sabitler, cildi nem Gece Boyun Terlemesi, Terleme, gece Boyun Terlemesi, Terleme; Tümüyle istemimiz dışında gelişen, metabolizmamızın doğal bir işlevidir. Üstelik vücudumuz için iki önemli fonksiyonu vardır, vücut ısısını sabitler, cildi nemlendirip ve vücudun boşaltım sistemine katkıda bulunur.

    Boyun terlemesi; Terleme normal seviyeyi aşınca yaşam kalitesini düşüren, hatta hastalıkların habercisi olan bir durumdur. Yaklaşık olarak normal insan vücudunda 4 milyon kadar ter bezi bulunmaktadır, bunların yaklaşık 3 milyon kadarı daha çok yüz bölgesinde, ellerde ve ayak tabanında kokusuz ter salgılar, geri kalan 1 milyonu ise genital bölge ve koltuk altı gibi yerlerde kokulu ter salgılanmaktadır. Vücut sıcaklığının artması, beynin hipotalamus denilen bölgesinin ısı düzenleme işlevi devreye girer ve vücuttan ter atarak kan akışının düzenlenmesini sağlar.

    Boynun Terleme Nedeni; Sadece vücut ısısının artması değil, kaygı, stres, sinirlenme ve heyecan gibi duygusal aktivitelerde bu bölgenin harekete geçmesini tetikler. Boyun terlemesinin nedenleri de, vücut ısısının artmasına bağlı olarak beyindeki bu mekanizmanın harekete geçmesidir. 

    Saçın uzunluğu da boyun terlemesi neden olmaktadır. Özellikle de sıcak havalarda saçı açık bırakmak boynun hava almasını engellediğinden, bu bölgede aşırı terleme söz konusu olabilmektedir. Eğer ki terleme sadece boyun kısmında görülmüyorsa, vücudun çeşitli bölgelerinde de aşırı terleme söz konusu ise, troit bezinin fazla çalışması, şişmanlık, diyabet hastalığı, böbrek üstü bezi hastalıkları, kanserler, kalp krizi, stres, psikiyatrik hastalıklar sebep gösterilebilir. Birçok hastalıkların varlığı geceleri boyun terlemesine neden olmakta ve bu boyun terlemesi kimi bireyleri gece uykusundan ederken, kimilerinde de sabah boyun tutulması olarak ta kendini gösterebilmektedir. Terleme ile birlikte lenf bezi büyümeleri ve sebebi bilinmeyen kilo kayıpları özellikle de lenfomada kaynaklı olarak ortaya çıkması olasıdır.

    Gece Boyun TerlemesiGece Boyun Terlemesinin Sebepleri; Günümüzün amansız hastalığı olan kanserde de gece terlemeleri sık sık olabilmektedir. Geceleri uyurken boynun aşırı bir şekilde terlemesinin çok nedeni bulunmakta ve genellikle kalın giysilerle uyanmasından ve yatak odalarının sıcak olmasından kaynaklı bir durum olduğu kadar, pek çok hastalık sonucunda da geceleri boyun terlemesi ile oluşabilmektedir. Antidepresan ilaçlar, novalgin, aspirin, niasin, tansiyon ilacı, meme kanseri ilacı, kortizon ilaçları ve viagra gibi bir takım ilaçlarda geceleri boyun terlemesinin nedenleri arasında olabileceği belirtilmektedir. Şeker düşüklüğü, uyku apnesi, zehirli guatr, ürik asit yüksekliği, alkol kullanımı, felç ve inme de diğer nedenler arasında yer almaktadır.
    ]]>
    İshal Terleme https://www.ter.gen.tr/ishal-terleme.html Mon, 19 Nov 2018 14:09:03 +0000 İshal Terleme, En sık rastlanan bağırsak rahatsızlıklarından biri de ishaldir. İshal bireylerde karın ağrısı ve sık tuvalete çıkma gibi orunlar nedeniyle olan bir rahatsızlıktır. Dışkının sıvıya yakın bir şekilde yap İshal Terleme, En sık rastlanan bağırsak rahatsızlıklarından biri de ishaldir. İshal bireylerde karın ağrısı ve sık tuvalete çıkma gibi orunlar nedeniyle olan bir rahatsızlıktır. Dışkının sıvıya yakın bir şekilde yapılmasına ve ani tuvalete gitme isteği uyandırır. 

    İshalin Nedenleri
    • İshalin asıl nedeni enfeksiyonlardır. Vücuda alınan enfeksiyonlar ishale sebep olur. 
    • İshali meydana getiren sebeplerden biri de sebze ve meyvelerin yıkanmadan yenmesidir. 
    • Aynı zamanda kişilerin üzgün ve stresli olmaları bağırsak sendromuna o da dolaylı olarak ishale yol açar. 
    • Kişilerin içme suyu içmeleri sonucunda, mikrop kapması da ishale yol açar. 
    İshal Terlemeİshal Terleme Yapar Mı

    İshalin ana sebebi enfeksiyonlardır demiştir. İshal olduğumuz zaman bağırsaklarda enfeksiyonlar bulunur. Bu enfeksiyonlar vücudumuzu halsiz ve yorgun bırakırlar. Aynı zamanda ishal terleme yapar. Çünkü enfeksiyon bireylerde ateşin yükselmesine de yol açmaktadır. Kişinin hem ateşinin olması hemde ishalinin devam etmesi nedeniyle kişi sık terler. Bu nedenle bir an evvel dinlenmeye ve iyi beslenmeye ihtiyacı vardır. Öncelikle kişi ishal olduğunda su tüketimini durdurmamalıdır. Su vücuttaki enfeksiyonların atılmasına yardım eder. Aynı zamanda protein içerikli beslenilmesi de gerekmektedir. Bu sayede vücut direnç kazanarak hastalıkla daha iyi mücadele edecektir. 
    ]]>
    Aşırı Kafa Terlemesi https://www.ter.gen.tr/asiri-kafa-terlemesi.html Tue, 20 Nov 2018 13:40:15 +0000 Aşırı kafa terlemesi, Aşırı kafa terlemesi çoğu zaman insanlarda oluşabilir. Aşırı kafa terlemesi bazen bir hastalığın habercisi bazende kendiliğinden oluşan bir problemdir. Vücudumuzun baş ve yüz bölgesinde aşırı terl Aşırı kafa terlemesi, Aşırı kafa terlemesi çoğu zaman insanlarda oluşabilir. Aşırı kafa terlemesi bazen bir hastalığın habercisi bazende kendiliğinden oluşan bir problemdir. Vücudumuzun baş ve yüz bölgesinde aşırı terleme varsa can sıkıcı bir durum haline gelebilir. Türkiye nüfusumuzun %5'lik bir kısmı aşırı terleme sorunu yaşamaktadır. Aşırı kafa terlemesi hiperhidroz diye de adlandırılabilir. Kafa bölgesinde ortaya çıkan kokusuz terlemenin nedeni olarak troid hormonlarındaki işlev bozuklukları sebep olmaktadır. Kişinin sıkça banyo yapması terlemeyi azaltan ve koku oluşumunu ortadan kaldıran etkenlerdendir. Aşırı kafa terlemesi bazen vücudun doğal bir tepkisidir bazen de kendi başına bir sağlık sorunudur. Ayrıca başka problemlerin habercisi de olabilir. Kişinin günlük sosyal yaşantısı içerisinde yapılan spor ve aktiviteleri sonucu ısınan vücut cildin soğuması amaçlı kafa ve yüz bölümünde terleme olabilir. Kontrolsüz aşırı terleme primer hidroz olarak adlandırılır. Hormon seviyesinde görülen değişiklikler kafa terleme sorununu ortaya çıkarabilir. Ayrıca gebelik ve menopoz dönemlerinde de kişilerde aşırı kafa terlemesi meydana gelebilir. Ve yine bazı durumlarda kalp sorunlarının varlığı vücutta kafa terlemesini oluşturabilir.

    Aşırı Kafa TerlemesiAşırı kafa terlemesinin sebepleri nelerdir
    • Primer hiperhidroz: Primer hiperhidroz kafada aşırı terlemeye sebep olan hastalıklardan biridir. Primer hiperhidroz vücudumuzun kafa kısmında yerleşse de diğer bölgelerde de terlemeye yol açabilir. Tıpta prim er hiperhidroz genetik yapıya bağlı bir terleme hastalığı olarak ortaya çıktığı düşünülür.
    • İkincil hiperhidroz: İkincil hiperhidroz tıbbi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bazen kullandığınız ilaçların yan etkisinden de ikincil hiperhidroz kaynaklanabilir. Pskiyatri hallerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar kafadaki terlemeyi arttırabilir. Bazen de antibiyotikler hiperhidroza neden olabilir.
    • Vücuttaki hormon seviyesinin değişikliğe uğraması: Hamilelik sırasında veya menopoz dönemlerinde oluşan aşırı kafa terlemesi hormonların seviyesinin değişmesinden kaynaklanır. Ayrıca hipertroit terleme yaşayan hastanın kafasında yüzünde veya tüm vücudunda aşırı terleme yaşamasına sebep olmaktadır.
    • Kalp rahatsızlıkları: Kişideki kalp rahatsızlıkları da kafada ve yüzde terlemeye sebep olur. Kişide terleme sırasında vücuttaki gerilmeler bu durumun kalp rahatsızlığından meydana geldiğini göstermektedir. Ani olarak kafada aşırı terleme yaşayan insanlar felç yada kalp hastalığı riski taşır. Böylesi bir durumda terleme baş dönmesi göğüs ağrısı kafadaki terlemeye eşlik eder.
    Aşırı kafa terlemesi hayatta karşılaştığınız olaylardan da kaynaklanabilir.Durumlar karşısında utandığınız da, sinirlendiğiniz de vücudunuzun gergin olduğu anlarda kafa terlemesi vücudun doğal bir reaksiyonu olabilir.
    ]]>
    Ense Terlemesi https://www.ter.gen.tr/ense-terlemesi.html Wed, 21 Nov 2018 06:21:13 +0000 Ense terlemesi, Terleme vücudumuzda bulunan ter bezlerinin çalışması sonucu oluşan bir durumdur. Terleme vücudun sıcak ve soğuk karşısında vücudun dengesini korumasını sağlayan, yani vücudun ısısını ayarlayan bir mekanizm Ense terlemesi, Terleme vücudumuzda bulunan ter bezlerinin çalışması sonucu oluşan bir durumdur. Terleme vücudun sıcak ve soğuk karşısında vücudun dengesini korumasını sağlayan, yani vücudun ısısını ayarlayan bir mekanizmadır. Aynı zamanda vücutta aşırı derecede biriken toksinlerin atımını da sağlar. Terleme istem dışı çalışan bir mekanizmadır. Terleme yolu ile, zararlı ürik asitler ve toksinler tuzla birlikte ter halinde dışarı atılır. Bu terleme görevini yapan yapı taşları ter bezleridir. Ter bezleri kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlardan birisi ekrin diğeri ise apokrindir. Apokrin özellikle ense, boyun bölgesi, koltuk altı ve avuç içlerinde yoğun bir şekilde vardır. Epokrin ise vücudun genelinde olan ter bezleridir. Normalin çok üzerinde terleme gerçekleşiyor ise bu durum hiperhidroz hastalığının habercisidir. Aşırı ense terlemeleri her ne kadar özel bakımlarla azaltılsa da tamamen önlenemez. 

    Aşırı terleme, asla kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bu terlemenin sebepleri arasında başka hastalıkların tetiklemesi sonucu da olabilir. O yüzden aşırı ense terlemeleri görülen kişilerde en başta bakılacak olan rahatsızlıklar; şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, tiroit hormon un fazla olması, uyku apnesi ve obezite hastalıkları başta gelir. Bunların dışında ayrıca strese, kaygıya, endişeye veya korkuya dayalı psikolojik olumsuzluklarda aşırı ense terlemesini tetikleyebilir. 

    Özellikle aşırı kilolu olan insanlarda ense terlemesi sıklıkla görülen bir durumdur. Buda aşırı kilolardan ötürü, sıcağın ve çalışma hayatının etkileri olarak kendini gösterir. ense terlemesi apokrin ter bezlerinin bulunduğu bölge olması itibarı ile yoğun bir terleme olayı gerçekleşir. Hiç bir hastalığı olmayan kişilerde genellikle sıcaktan aşırı terleme durumları görülür. Bunun dışında ense terlemesi herkeste görülen bir durum değildir. sadece sıcağa hassas ve kilolu kişilerde görülebilir. 

    Genel itibarı ile aslında terleme bir hastalık değil vücudun kendisini arındırma yöntemlerinden birisidir. Ama bu terleme normal seviyenin üzerine çıktığı takdirde kişilerde rahatsızlık yaratabilir. Bunun en başlıca sebepleri arasında terleme olan yerdeki bakterilerin ter ile birleşerek yaydığı kötü kokudur. 

    Tam bir tedavisi olmayan aşırı terlemelerde uygulanan bir çok yöntem vardır.

    Ense TerlemesiBu yöntemler içerisinde medikal olanlar;
    • Cerrahi müdahale,
    • İyontoforez yani elektrikli müdahale, medikal yöntemlerdir.
    Bu yöntemler içerisinde en iyi sonuç vereni iyontoforezdir. Bir su banyosu içerisine verilen düşük voltajda elektrik içerisine el ve ayaklar konularak yapılan bir yöntemdir fakat tek seansla istenilen verim alınamaz en az dört beş seans sonra etkisi gözlemlenebilir. Yalnız kesin bir tedavi değildir. Ense terlemesine bu yöntemin pek bir faydası olmaz o yüzdende ense terlemelerinde özellikle cerrahi müdahale olması gerekir. Bu müdahale koltuk altından açılan bir kesik ile ense ve diğer kısımlara giden ter bezi sinir uçları kesilerek, bu kısımların terlemesi durdurulur. Ancak cerrahi müdahale terleme işlemlerinde en son çaredir. Her ne kadar son çare olarak görülse de yapılan cerrahi işlemlerde belki o kısımların terlemesi durdurulur ama başka yerlerinde daha fazla terlemesine neden olabilir. O yüzdende ense terlemeleri de dahil aşırı terleme görülen yerler için en iyisi ince pamuklu kumaşlar tercih ederek giyinmek koltuk altı terlemesini engelleyici losyonlar kullanarak terlemeyi gidermek veya pudralama yöntemi ile terlemeyi aza indirgemek daha sağlıklıdır. Bunların dışında gergin ve stresli ortamlardan uzak durmakta ense terlemelerini ve diğer aşırı terlemeleri azaltabilir. 
    ]]>
    Aşırı Yüz Terlemesi https://www.ter.gen.tr/asiri-yuz-terlemesi.html Wed, 21 Nov 2018 11:47:54 +0000 Aşırı Yüz Terlemesi, Yüz ya da baş terlemesinin bireyin gün içerisinde yaptığı faaliyetleri, sosyal yaşamını, eğitimini, iş yaşamı ve psikolojisini bozacak kadar fazla olması halinde buna aşırı yüz terlemesi hastal Aşırı Yüz Terlemesi, Yüz ya da baş terlemesinin bireyin gün içerisinde yaptığı faaliyetleri, sosyal yaşamını, eğitimini, iş yaşamı ve psikolojisini bozacak kadar fazla olması halinde buna aşırı yüz terlemesi hastalığı adı verilmektedir. Bu hastalık çoğunlukla kendini alın bölgesinde, yüzde ve baş kısmında aşırı terleme ile göstermektedir. Bu hastaların bazılarında yüzde kızarma da görülebilmektedir. Aşırı yüz terlemesi hayati tehlike taşıyan bir hastalık değildir. Bunun yanı sıra, bu hastalık epeyce sıkıntı yaratan ve bölgesel olan fazlaca terleme biçimidir. Çünkü aşırı terlemiş yüzdeki normal olmayan görünüm çok sıkıntı yaratabilmektedir.

    Aşırı Yüz Terlemesinin Özellikleri

    Genellikle 100 kişiden 2-3ünde görülen bu hastalık daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Ancak bu hastalığın ileri yaşlardaki kişilerde de ortaya çıkması mümkün olan bu hastalık kadınlara kıyasla erkeklerde daha fazla görülmektedir. İleri yaşlardaki kişilerin yarısına yakınında genetik yani irsi geçiş söz konusudur. Aşırı yüz terlemesi yaz aylarında daha belirginleşse de her mevsimde görülebilen bir hastalıktır. Hastaların bazılarında 35-40 yaşından sonra daha az terleme gözükse de terleme durumu ömür boyu devam etmektedir. Bu hastalığın oluşmasının sebepleri arasında stres ve heyecan ya da buna benzer başka duygusal durumlar olabilmektedir.  Aşırı yüz terlemesi genellikle uyku esnasında kendini göstermemekte ve uyanmanın ardından bir süre sonra kendini göstermektedir.

    Aşırı Yüz Terlemesi

    Aşırı Yüz Terlemesinin Sebepleri

    Kişinin yalnızca yüz kısmında ve uzun zamandan beri kendini gösteren aşırı terlemenin sebebi farklı bir hastalıktan dolayı olmayabilmektedir. Bu kişilerde ter bezlerinin yapısı ve büyüklüğü normal olmakta ve bu kişilerin genelinde hormonsal bir bozukluk görülmemekte, kişinin tüm tetkikleri de normal çıkmaktadır. Fakat yaşı ilerlemiş olan bireylerde kendini gösteren aşırı terleme durumu bir hastalık belirtisi olabilmektedir.

    Aşırı yüz terlemesinin sebebi çoğunlukla terleme durumunu ayarlama görevinde olan sempatik sistem ayarlarında bir bozulma, sistemlerinin çok fazla duyarlı olması ve daha fazla çalışmasıdır. Sempatik sistemleri normalden fazla çalışan bireylerde ter üretimi de buna bağlı olarak aşırı olmaktadır. aşırı yüz terlemesi heyecanlanma ve stres benzeri psikolojik uyarılarla ya da bu durumların aniden bireyin aklına gelmesi sonucunda başlayabilmektedir.

    Aşırı Yüz Terlemesi Önlenebilir mi

    Bu hastalığın önlenmesi zor olmakla birlikte hastaların bazılarında 40 yaşından sonra azalabilmekte, ancak tedavi edilmeden geçmemektedir. Bu hastalık bitkisel yöntemler, ilaçlar ya da psikoterapi ile geçen bir hastalık değildir. Bunun yanı sıra, yüzün bir ıslak mendil ya da mendil ile sıkça silinmesi terlemeye kısa süreli bir çözüm olabilmektedir.

    Yüz terlemesinin aşırı olmaması durumunda yani terlemenin nemlenme şeklinde olması halinde terlemeyi azaltmak amacı ile günlük olarak sabah ve akşamları jel, sabun ve losyon gibi ürünlerin yüz bölgesine uygulanabilmektedir. Bu tür ürünler alüminyum klorid içermektedir ve bu da ter bezini tıkayıp terin dışarı atılmasına engel olmaktadır. Fakat terlemenin çok fazla olması halinde aşırı ter basıncıyla bu tıkaç açılarak tedavinin etkisini yok edebilmektedir. Bunun yanı sıra, alerji ciltte tahriş olmasına sebep olabilmektedir.

    Aşırı yüz terlememesi olan hastaya ilaç tedavisi ve botoks tedavisi uygulanabilmektedir.  Bu hastalığın ilaç tedavisi için hastada antikolinerjik ilaçlar kullanılabilmekle birlikte, bu ilaçların etkisi geçicidir ve yaklaşık 12 saat aralığında yeniden alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bu ilaçların ağızda ve boğazda kuruluk, tuvalete çıkamama, bulanık görme ve çarpıntı gibi bazı yan etkileri bulunmaktadır.

    Bir diğer tedavi yöntemi olan botoks tedavisinde ise hastanın alnına ve]]> Öksürük Terleme https://www.ter.gen.tr/oksuruk-terleme.html Thu, 22 Nov 2018 09:39:42 +0000 Öksürük Terleme, şikayetlerinin mutlaka ihmal edilmemesi ve tedavi edilmesi gerekir. Çoğunlukla, göğüs, boğaz ve ses tellerinde meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkan öksürük 3 grupta toplanır. Öksürük Terleme, şikayetlerinin mutlaka ihmal edilmemesi ve tedavi edilmesi gerekir. Çoğunlukla, göğüs, boğaz ve ses tellerinde meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkan öksürük 3 grupta toplanır.


   Kuru öksürük; öksürük sesi yalnızca ses tellerinin titreşimiyle olur, yüksek sesli bir öksürük değildir, ama çok büyük rahatsızlık verir. Nezle, grip, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, ses tellerinin hastalanmasından kaynaklanan öksürükler kuru öksürüktür. Kuru öksürük balgamsız öksürüktür.

   Nöbet şeklinde gelen öksürük; derin ve gürültülü soluk almayla kesilen, arka arkaya şiddetli öksürüklerden oluşur. Bu tür öksürük boğmaca, ciğer şişmesi ve astımdan kaynaklanan öksürüklerdir. Farklı tonlarda seslerin birleşmesiyle ortaya çıkar. Seslerin biri gırtlakta ses telleri düzeyinde, öbürü daha aşağıda, soluk borusu ve bronşlarda oluşur. Hastanın sesi kısıktır. Bu tür öksürükte az da olsa balgam görülmektedir. 

   Balgamlı öksürük; ses tellerinin gerilmesi ile ortaya çıkan sese balgam parçacıklarının solunum yolları boyunca hareketiyle oluşan seslerde eklenir. Bu çeşit öksürük sık sık tekrarlar ve hastada hırıltı şeklinde ortaya çıkar. Hasta balgam çıkarır ve nefesini dışarı vermekte oldukça zorluk çeker.

   Öksürük TerlemeÖksürük Terleme; nöbet şeklinde gelen öksürükte ve balgamlı öksürükte nefes alıp vermekte zorluk çeken hastalarda özellikle görülmektedir. Boğaz iltihabı, bademcik iltihabı ve ateşli durumda, öksürükle birlikte terleme de meydana gelir. Enfeksiyon alınmış öksürüklerle birlikte vücutta terleme çok daha fazla olmaktadır. Özellikle bebek ve çocuklarda daha ağır ve daha sık görülmektedir. Vücut nemlendiği zaman öksürük şiddetini daha fazla arttırır, bu durumlarda hastanın uzman doktor tarafından görülmesi gerekmektedir.

   Öksürük terleme nasıl geçer

   Öksürüğün tedavisi tespit edilen hastalığa yönelik olmalıdır. Kuru öksürük, hava kirliliği ve sigara gibi tahriş nedenleri ortadan kaldırıldığı zaman öksürük hafifler ve hasta rahatlar. Güzel bir havalandırma ve havanın nemlendirilmesi ile birlikte öksürük büyük oranda azalmaktadır. Enfeksiyon kapılmış ise bu öksürük antibiyotik tedavisi ile geçmektedir. Enfeksiyon kapılmış öksürükler, pisliklerin akciğerlerde birikmemesi için dışa vurum halidir.

   Aynı zamanda şifalı bitkiler ile öksürüğü kesmek mümkündür. Bunlardan bir tanesi de ıhlamur çayıdır. Ihlamuru destekleyici ve balgam söktürücü bitkiler ise zencefil, tarçın ve karanfildir. Bu malzemeler ile yapılan çay hastayı oldukça rahatlatmakta ve aynı zamanda balgam söktürmektedir. Öksürük nasıl olursa olsun, ihmal edilmemesi, nedenlerinin araştırılarak, mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.
   ]]>
   Uykuda Aşırı Terleme https://www.ter.gen.tr/uykuda-asiri-terleme.html Fri, 23 Nov 2018 09:19:40 +0000 Uykuda aşırı terleme, çok fazla olarak sık karşılaşılan durumlar arasında yer alır ve şikayetler arasında sıkça yer alır. Zaman zaman herkes gündüz veya gece uykusunda oldukça terleme yapabilirler. Aslında bu durum o kadar Uykuda aşırı terleme, çok fazla olarak sık karşılaşılan durumlar arasında yer alır ve şikayetler arasında sıkça yer alır. Zaman zaman herkes gündüz veya gece uykusunda oldukça terleme yapabilirler. Aslında bu durum o kadarda anormal bir durum olarak kabul edilmez. Çünkü terleme vücut için gerekli olan normal fonksiyonları yerine getirmek için yardımcı olur. Organizmanın dış ortam olarak ısısının yükselmesine karşı olarak en önemli savunma halleri, deri içindeki damarların oldukça büyümesi ve terleme yoluyla sıvı kaybetme durumu olarak bilinmektedir. Sağlıklı olan bir insan günde yaklaşık olarak ortalama 600-1000 ml kadar dışarıya ter çıkarır. Uykuda aşırı terlemenin bir hastalık nedenleri arasında farklı olarak değerlendirme yapılması için, terlemenin yatak örtülerini ıslatacak ve kişiyi uykusundan olabildiğince sürekli olarak uyandıracak ölçüde olması gerekir. Uyku halinden terleme ile uyanan kişilerin bazıları kendilerini oldukça fazla ateşli hissederken, bazı diğer kişiler ise üşüme ve titreme gibi farklı durumlarda bulunmaktadır. Uykuda terlemenin farklı nedenleri bulunmaktadır ve bu nedenlere bağlı olarak tedavi süreci başlatılması gerekir.

   Uykuda Aşırı TerlemeMenopoza bağlı olarak uykuda aşırı terleme
   Kadınların genel olarak menopoza girmiş olanlarının yarısından çoğunda aşırı bir sıcak basma olayı görülür ve buna bağlı olarak uyku halinde de aşırı bir terlemeye sebebiyet vermektedir. Bu terlemelerin menopoz döneminin başlangıç bölümünde yer alan östrojen hormonunun gitgide seviyesinin düşmesi ile başlangıç göstermektedir. Menopoza girmiş olan bayanların eğer uyku halinde olduğundan fazla aşırı bir terleme görülüyorsa, stres, kafein ve baharatlı yiyeceklerden olabildiğince uzak kalmaları gerekir ve ayrıca sıcak içeceklerden uzak kalarak daha çok ılık olay içecekleri tercih etmeleri gerekmektedir.

   Hormonal bozukluklardan kaynaklanan uykuda aşırı terleme
   Birçok farklı nedenlere bağlı olarak hormon bozukluğu uyku halinde iken aşırı terlemeye neden olabilmektedir. Böbrek üstü bezinde bulunan ve nadiren görülebilen bir tümör örneği olarak bilinen nöroepinefrin ve epinefrin gibi iki farklı etki halinde üretimine sebep olabilmektedir. Bu hormonlar özellikle kan içerisindeki basıncı ve kalp içindeki atışları kontrol etmeye çalışır. Buna bağlı olarak bu sebepten dolayı fazla üretimleri olabildiğince kalp atışa bağlı olarak hızının, kan basıncının artmasına sebep olduğundan dolayı uykuda aşırı terleme oluşumunun artmasına da sebep olmamaktadır. Farklı olarak tiroid bezinin aşırı çalışması gibi bunun sonucunda çok fazla miktarda tiroit hormonu olarak fazla üretilmesi bir diğer anlamda hipertiroidi de gece boyunca uyku halinde terlemelere sebep olabilmektedir. İnsan vücudunda akciğerlerden ve bağırsak tümörlerinden olabildiğince aşırı hormon salgılanmasına neden olan karsinoid sendromu olarak bilinen bu sendrom da uyku halinde iken terlemelere sebebiyet vermektedir.

   Kullanılan ilaçlar sonrasında uykuda aşırı terleme
   İnsan vücudunda olabildiğince kan basıncını düşüren ilaçlar ve alkol, eroin gibi antidepresanlar ile birlikte ateş düşürücü gibi  bazı ilaçlar uyku halinde iken oldukça aşırı terlemeye neden olur. Farklı bir kaynak olarak ele alınacak olursa reçete üzerinde genellikle yan etki olarak gece uyku halinde terlemelere sebep olan bir çok neden bulunmaktadır.

   Kan değerinin düşük olması sebebiyle uykuda aşırı terleme 
   Bir diğer adıyla hipoglisemi olarak da adlandırılan kan değerlerinin düşük olması şekeri uyku halinde de görülen nedenler arasına yer alır. Bu geceye özgü olan ve uyku halinde oldukça terlemeye neden olan hipoglisemi, oldukça aşırı terlemeye neden olur ve uyku halinde iken kabus görmeye ve korkunç bir şekilde uyanmaya neden olur. 

   Kansere bağlı olarak uykuda aşırı terl]]> Aşırı Terleme Ve Üşüme https://www.ter.gen.tr/asiri-terleme-ve-usume.html Fri, 23 Nov 2018 23:28:04 +0000 Aşırı Terleme Ve Üşüme, Aşırı terlemek vücutta sempatik sistemde bulunan sinirlerin oldukça fazla çalışması ile meydana gelmektedir. Aşırı terleme durumunun eşlik eden üşüme, halsizlik, göğüs ağrısı, mide bulant Aşırı Terleme Ve Üşüme, Aşırı terlemek vücutta sempatik sistemde bulunan sinirlerin oldukça fazla çalışması ile meydana gelmektedir. Aşırı terleme durumunun eşlik eden üşüme, halsizlik, göğüs ağrısı, mide bulantısı, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi faktörlerin birinin olması halinde mutlaka bir uzman doktor tarafından değerlendirilme yapılmalıdır. Terleme sonucunda vücuttaki ter bezlerinden tuzlu bir sıvı gelmektedir. Bu durum özellikle de yaz aylarında vücudun soğutma sistemini üstlenmektedir. Sıcağın vermiş olduğu etkiye rağmen vücut ısısının korunmasında önemli bir rol oynar. 

   Ergenlikle birlikte harekete geçen ter bezleri özellikle de erkeklerde daha aktif bir hal alır. Ancak bayanlarda daha çok ter bezleri bulunmaktadır. Sinir sisteminin otonom bölümü ile kontrol altında tutulan terleme üstünde bireyin bilinçli bir kontrolü yoktur. Sıcak havalarda oldukça fazla efor harcandığında, heyecanlandığında ve korkulduğunda veya sinirlenme durumunda daha fazla terlenir. Menopozda aşırı terleme için önemli bir etkendir. Bu nedenler ortada yok iken kişinin devamlı aşırı terlemesi durumunda tıp alanında hiperhidroz olarak adlandırılan aşırı terleme hali yaşanmaktadır. Terleme olayı çevresel koşullara bağlı bir şekilde vücut ısısının yükselmesine vermiş olduğu bir tepkidir. Vücut ısısının korunmasıdır. Terleme genelde koltuk altında, ayaklarda, avuç içinde ve sırtta oluşmaktadır. Üşüme ile birlikte gelişen aşırı terleme ayrıca kalp krizine de yol açabilir. Ancak üşümeyle birlikte görülen aşırı terleme her zaman bir başka hastalığın habercisi değildir. Üşüme eğer kusma, nefes darlığı, mide bulantısı, halsizlik, göğüs ağrısı ve baş dönmesi gibi etkenler ile ortaya çıkıyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

   Aşırı Terleme Ve ÜşümeAşırı Terlemeye Neden Olan Etkenler Nelerdir

   Aşırı terleme durumuna hiperhidroz sebep olmaktadır. Ancak aşırı terleme bozukluğu değişik çeşitlerde oluşabilir. Birincil çeşitlerde genetik faktörlerin oldukça etkili olduğu düşünülür. Burada ter bezleri daha aktif bir haldedir. Yani normalken 4-5 kat daha fazla çalışır. İkincil çeşitte ise aşırı terlemenin altında yatan başka bir hastalık bulunmaktadır. Bu çeşit aşırı terleme olayı vücudun tümünde etkilidir. Akciğer hastalıkları, alkol kullanımı, düşük kan şekeri, enfeksiyonlar, beslenme koşulları, diyabet (şeker), ilaç kullanımı, menopoz, D ve C vitamini eksikliği, obezite, kalp hastalıkları, tiroit hormonu bozuklukları, kanser gibi faktörler aşırı terlemeye sebep olmaktadır.

   Toksik Şok Sendromu Nedeni İle Aşırı Terleme

   Bakterilerin etkisi sonucunda oluşan toksik şok sendromu durumu genelde bayanlarda tampon kullanım ile oluşmaktadır. Enfeksiyon sebebi ile aşırı terlemenin yanı sıra kan basıncında düşme, halsizlik, solunum güçlüğü ve döküntü gibi etkenler görülmektedir. Bu sebeple aşırı terleme ile üşüme bir arada gözlenmesi durumunda kişilerin değerlendirilmesi ve tedaviye başlanması gerekir.

   Aniden Gelişen Aşırı Terleme Ve Üşüme

   Böbrek üstünde bulunan bezlerin aniden uyarılması sonucunda sempatik sistemin aktif bir hal almasıyla aşırı terleme görülmektedir. Bu duruma neden olabilecek faktörler arasında doğum ve böbrek taşları gibi oldukça şiddetli ağrılara yol açan durumlar aniden tansiyonun ve kan şekerinin düşmesi, psikiyatrik hastalıklar, iç kanamalar, böbrek üstü bezlerinde oluşan tümörler, bağırsak ve midede kanam olması yer almaktadır. Bu durumda hasta kişinin derhal tetkik edilmesi ve altta yatan başka hastalığın belirlenmesi gerekir.

   Düşük Kan Basıncı Nedeni İle Aşırı Terleme Üşüme

   Hipotansiyon yan düşük kan basıncı sebebiyle aşırı terleme olayı sıkça olmaktadır. Kan basıncı düştüğünde kalp ve beyine yeterli miktarda oksijen taşınamaz. Düşük kan basıncı durumunda aşırı terlemeye eşlik eden baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk ve bulanık görme gibi faktörlerde görülmektedir. Bu belirtiler şiddetli bir hal aldığında ilaç tedavisi uygulanmalıdır]]> Gece Uykuda Terlemek https://www.ter.gen.tr/gece-uykuda-terlemek.html Sat, 24 Nov 2018 19:15:29 +0000 Gece uykuda terlemek; sürekli olarak ve çoğu gece kalkıp çamaşırları değiştirecek kadar olan terlemedir. Fakat gece uykuda terleyen her insan hasta kabul edilmemelidir. Terleme, sürekli ve kişiyi rahatsız edecek duruma geldiğinde Gece uykuda terlemek; sürekli olarak ve çoğu gece kalkıp çamaşırları değiştirecek kadar olan terlemedir. Fakat gece uykuda terleyen her insan hasta kabul edilmemelidir. Terleme, sürekli ve kişiyi rahatsız edecek duruma geldiğinde, bu bir sorun olarak kabul edilmelidir. Kişinin hiçbir hastalığı olmadan terliyorsa yatılan yer değiştirilmelidir. yatılan yatağın rahat olması ve yatılan yerin havadar olması gereklidir. Çok kalın giysiler giyinmekten de kaçınılmalıdır. Gece terlemesine ilişkin doğrudan bir tedavi yoktur. Bunun altında yatan rahatsızlığın tedavi edilmesi gereklidir. Bu hastalık tedavi edildiğinde gece terlemesi geçecektir. Gece uykuda terlemenin belli başlı nedenleri vardır.


   Menopoz: Araştırmalara göre menopoza giren kadınların çoğu gece sıcak basmaları geçirmektedir. Bu ateş basmaları gece aşırı terlemeye yol açmaktadır. Gece terlemesi, menopozun başlangıç evresinde östrojen hormonu seviyesinin hızla düşmesinden kaynaklanır. Bu dönemdeki kadınların gece terlemeyi tetikleyici etken yapan alkol, stres, kafein, baharatlı yiyecekler ve sıcak içeceklerden uzak durmalıdırlar.

   Hormonal bozukluklar: Bir çok hormonal bozukluk gece terlemesine neden olmaktadır. Böbrek üstü bezinde nadiren görülen bir tümör çeşidi nöroepinefrin ve epinefrin üretimine neden olur. Bu hormonların fazla üretiminin kalp atış hızının, kan basıncının ve gece terlemesinin artmasına neden olur. Ayrıca tiroidin aşırı çalışması sonucu fazla tiroid hormonu üretilmesi anlamına gelen  hipertiroidi de gece terlemesine neden olmaktadır.

   İlaçlar: Kan basıncını düşüren ilaçlar eroin, alkol, antidepresanlar ve ateş düşürücü bazı ilaçlar gece terlemelerine yol açabilir. Ayrıca yan etkisi olarak gece terlemelerine yol açan bir çok ilaç vardır.

   Gece Uykuda TerlemekDüşük kan şekeri: Gece uyuyan kişide düşük kan şekeri  görülebilir. Buna geceye özgü hipoglisemi denir ve yoğun bir terlemeye neden olur. Buna uyku halinde sendelemeler ve kabuslar eşlik eder.

   Enfeksiyonlar: Bağışıklık sisteminin bulaşıcı organizmalara karşı tepki verme şekline göre bir çok enfeksiyon gece terlemelerine sebep olabilir. Aynı zaman da HIV başta olmak üzere bir çok bakteri ve virüs çeşidi gece terlemesine yol açabilir.

   Nörolojik durumlar: Sinirler terlemeyi  kontrol eder bu sebeple gece terlemeleri bazı sinirsel problemlerin işareti olabilmektedir.

   Kanser: Gece terlemeleri bazı kanserlerin özellikle kan kanserinin habercisi olabilmektedir. Kan kanserinde vücudun kötü huylu hücrelere karşı bağışıklık tepkisinde, yüksek ateşin ve gece terlemelerinin ortaya çıktığı sanılmaktadır.
   ]]> Koltuk Altı Terlemesine https://www.ter.gen.tr/koltuk-alti-terlemesine.html Sun, 25 Nov 2018 15:10:24 +0000 Koltuk altı terlemesine, Koltuk altı terlemesi birçok insanın günlük hayatta helede havaların ısınmasıyla sıkça karşılaştığı bir durumdur ve çoğu insan bu durumdan şikayetçidir. Koltuk altı terlemesinde oluşan kötü k Koltuk altı terlemesine, Koltuk altı terlemesi birçok insanın günlük hayatta helede havaların ısınmasıyla sıkça karşılaştığı bir durumdur ve çoğu insan bu durumdan şikayetçidir. Koltuk altı terlemesinde oluşan kötü kokuların en büyük sebeplerinden biri bölgenin hava almaması ve koltuk altında bakterilerin oluşmasıdır. Koltuk altında koku oluşumunu engellemek için düzenli olarak temizlemek ve türlerden arındırmak gerekmektedir. Koltuk altı terlemesinin aşırı olması bireyin sosyal yaşantısını, günlük faaliyetlerini, iş hayatını ve psikolojik durumunu olumsuz yönde etkiler. Koltuk altı terlemesi problemine aksiller hiperhidroz denilir. Koltuk altı terlemesi genellikle kıl köklerinin olduğu bölümde daha yoğundur. Koltuk altı terlemesi tehlikeli ve zararlı değildir. Fakat koltuk altı bölgesinde terlemesi dikkat çekici ve istenilmeyen bir görüntüye sebep olduğu için çoğu insana zor anlar ve problemler yaşatır. Koltuk altı terlemesi çok yaygındır hemen hemen herkeste mevcuttur. Genellikle ergenlik döneminde başlar. Koltuk altı terlemesine bayanlarda erkeklere oranla daha fazla karşılaşılır. Koltuk altı terlemesi hayatımızda belli bir dönemden sonra yani 35-40 yaslarından sonra vücutta azalma gösterir ama hayat boyu devamlılığını korur.

   Koltuk Altı TerlemesineKoltuk altı terlemesinin nedenleri:
   • Heyecan 
   • Havaların ısınması
   • Stres
   • Havada nem
   • Vücudun aşırı aktif ve hareketli olması
   • Ceryan da kalmak
   • Utanma duygusu
   • Tempolu ve yoğun bir yaşam
   Koltuk altı terlemesinin oluş mekanizması çok belirgin özellikler taşımaz ama aşırı terlemeyi başlatan sebepler vardır. Mevsimsel değişiklikler, acılı yiyecekler ve baharatlı ve yağlı besinlerden kaçınmak vücudunuza rahatlık verecektir ve terlemesi önemli derecede azaltacaktır. Koltuk altı terlemesini önlemek zordur fakat azaltmak mümkündür. 40-45 yaşından sonra terleme azalsa da yok etme mümkün değildir. Koltuk altı terlemesi çok yoğun değilse alüminyum kroid bezi kanalını bazı seçeneklerle kapatmaya çalışarak terlemenin önüne geçebilirsiniz. Fakat terleme çok yüksek boyuttaysa önlem alınamaz. Terleme çok fazla değilse sadece nemlenme halinde ise küçük önlemler alınabilir. 

   Koltuk altı terlemesi nem halinde ise:
   • Koltuk altı terlemeyi önleyici krem
   • Terleme önleyici losyon
   • Koltuk altlarına yatmadan önce limon suyu sürmek
   Koltuk altı terlemesi problemi aşırı boyutlara ulaştıysa kalıcı ve etkili bir çözüm düşünüyorsanız klipsi ets ameliyatı isteklerinize karşılık verecektir. Terleme damlama yada akma boyutundaysa geçici yöntemler geçersiz kalacağı için klipsi ets ameliyatı tavsiye edilir. Bu ameliyatın başarı oranı oldukça yüksek ve tatmin edicidir. Klipsi ets ameliyatının süresi yaklaşık 30 dakikadır. Problem yaşayan hastalar bu yöntemle koltuk altı terlemesinden ömür boyu kurtulmanın mutluluğunu yaşarlar.
   ]]>
   Yüz Terlemesi https://www.ter.gen.tr/yuz-terlemesi.html Sun, 25 Nov 2018 21:52:39 +0000 Yüz Terlemesi,  Toplumda her 100 kişiden iki kişide görülen, genellikle alın, yüz ve saç bölgesinde meydana gelen yüz terlemesi, yalnızca yüzde oluşabileceği gibi  yüzle beraber çoğunlukla  el  ve ayaklarda ve  kolt Yüz Terlemesi,  Toplumda her 100 kişiden iki kişide görülen, genellikle alın, yüz ve saç bölgesinde meydana gelen yüz terlemesi, yalnızca yüzde oluşabileceği gibi  yüzle beraber çoğunlukla  el  ve ayaklarda ve  koltuk altı  bölgesi terlemesiyle beraberde olabilir. Yüz terlemesi bazen de yüz kızarmasıyla birlikte kendini gösterebilir ve kişinin günlük, sosyal ve iş hayatını, eğitimini ve psikolojisini olumsuz olarak etkileyecek duruma geldiğinde hastalık haline dönüşür. Genellikle ergenlik döneminde başlayan yüz terlemesi, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür. Çoğunlukla uykuda olmayan uyandıktan bir süre sonra başlayan yüz terlemesi, heyecan ve stres gibi durumlarda daha da artabilir. Her mevsimde olan ancak sıcak mevsimlerde daha da artan yüz terlemesi, yaş ilerledikçe biraz da olsa azalır.Ancak ömür boyu devam edecek olan bir sorundur. 

   Yüz terlemesinin nedenleri, yüz terlemesi genellikle terlemeyi ayarlama görevli olan sempatik sistemde oluşan bozukluklardan kaynaklanır.  Yüz terlemesi yaşayan kişilerin sempatik sistemleri aşırı çalışmasından dolayı ter üretimi artar ve aşırı yüz terlemesi olur. 
   • Genetik yatkınlık 
   • Aşırı şişmanlık yani obezite
   • Beynin düzensiz işlemesi 
   • Aşırı derecede sıcakta kalma 
   • Hormon bozuklukları aşırı egzersiz yapma yüz terlemesinin diğer nedenleri arasında sayılabilir.
   Yüz TerlemesiYüz terlemesi tedavisi, yüz terlemesi aşırı derecede değilse yüzdeki teri önleyen bir takım krem, losyon, sabun ve jel gibi ürünler her gece yüze uygulanıp terleme azaltılabilir. 

   İlaç tedavisi, doktorun önereceği terlemeye sebep olan sempatik sistemi baskılayan antikolinerjik ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu ilaçların etkisi geçicidir ve belirli aralıklarla yeniden alınması gerekir. Ayrıca bu ilaçların kabızlık, çarpıntı, ağız ve boğaz kuruluğu gibi birtakım yan etkileri bulunmaktadır.
   Botoks tedavisi, alın ve saçlı deri olan bölgeye ter bezlerini geçici olarak felç etkisi yaratan botoks enjeksiyonları uygulanabilir. Etkisi geçici olan botoks uygulamasının 6-7 ayda bir yenilenmesi gerekir ve maliyeti oldukça yüksektir.

   Cerrahi yöntem, kişide aşırı yüz terlemesi varsa bu konuda yapılacak olan en kalıcı tek tedavi yöntemi, klipsli ETS ameliyatıdır.  Yüz terlemesinin damlayacak kadar ileri noktaya geldiği durumlarda geçici yapılan yöntemler yetersiz olur. Klipsli ETS ameliyatı endoskopik olarak yapılan cerrahi bir yöntemdir.  Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu yöntemde hastanın koltuk altı kıl çizgisi seviyesine tek seferde 1-2 tane 1,5 cmlik açılan çalışma deliklerinden tarakoskomik aletlerle yapılır. Bu yöntemde yüz bölgesine giden sempatik zincir seviyeleri bulunur  ve bu bölgeye titanium klipsler yerleştirilerek sempatik deşarj yolu kapatılarak kimyasal değişim yolu ortadan kaldırılmış olur. Yarım saat kadar süren bu ameliyat oldukça etkilidir.  Yalnızca 100 kişiden 1 kişide etkisiz olabilir ya da yenileyebilir. Diğer durumların tamamında kalıcı bir etki sağlanır.  Bu ameliyat yönteminden sonra hastalar ameliyatın sebep olabileceği semptomlar düşünülerek bir gün hastanede yatırılır ve ertesi gün evine taburcu edilir.

   Yüz terlemesini önlemek için neler yapılabilir 
   • Aşırı yüz terlemesinde öncelikle terlemeyi tetikleyen etkenler bulunup bu durumlardan uzak durulabilir. Örneğin baharatlı yiyecekler ve asitli içecekler yüz terlemesine sebep olabilir. Bu nedenle bu yiyecek ve içecekleri tüketmemeye özen gösterilmelidir. 
   • Belirli aralıklarla soğuk su ile yüzünüzü yıkamak yüz terlemesine iyi gelecektir.
   • Sık sık soğuk su içip, pamuklu giysiler tercih edin. Güneşten kendinizi koruyun ve bulunduğumuz ortamı belirli aralıklarla havalandırın.
   • Yüzde kullanılacak olan talk pudra fazla teri emme özelliğine sahip olduğu için yüzünüze kaliteli bir pudra k]]> Çocuklarda El Terlemesi https://www.ter.gen.tr/cocuklarda-el-terlemesi.html Mon, 26 Nov 2018 04:12:31 +0000 Çocuklarda el terlemesi, en az yetişkinlerde olduğu kadar sık karşılaşılan bir durumdur. Fakat çocuklar bu durumdan yetişkinler kadar büyük şikayetlerde bulunmazlar. Çünkü yetişkinlerde meydana gelen el terlemesi, kişilerin b Çocuklarda el terlemesi, en az yetişkinlerde olduğu kadar sık karşılaşılan bir durumdur. Fakat çocuklar bu durumdan yetişkinler kadar büyük şikayetlerde bulunmazlar. Çünkü yetişkinlerde meydana gelen el terlemesi, kişilerin birçok işini engellerken çocuklarda bu durum çocukların iş yapmamasına bağlı olarak herhangi bir soruna neden olmaz. Fakat eğitim çağındaki çocuklarda el terlemesi, direk olarak çocuğun yaz yazmasını engellediği için bu sorunun sürekli olarak görüldüğü çocuklarda yazının pek iyi olmadığı görülmektedir. El terlemesi, çocuğun kalemini tutamamasına ve kalemin kaymasına neden olmaktadır. Çocuklarda el terlemesi sorununun tıbbi ismi "palmoplantar hiperhidroz" olarak bilinmektedir. Genellikle 10-13 yaşları arasında çocuklarda el terlemesi çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu sorun gerekli tedavi yöntemleriyle tedavi edilmezse, çocuğun yaşantısı boyunca el terlemesi sorununu yaşaması muhtemeldir. Çocuklarda el terlemesi daha çok avuç içerisinde meydana gelmektedir. Avuç içerisinde meydana gelen bu problem aslında avuç içerisinde çok fazla ter bezinin bulunmasına bağlı olarak gelişmektedir. Ter bezlerinin avuç içerisinde çok fazla olması, bu bezlerin en küçük çalışmalarında bile ter salgılamasına neden olarak kişilerde rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra çocukların yaşadıkları bölge de el terlemesinde önemli rol oynar. Çünkü nemli bölgelerde yaşayan insanlarda terleme çok daha fazla görüleceği için dış etkenlerden kaynaklanan durumlar el terlemesini arttıracağı bilinmelidir. Eğer çocuğunuzda el terlemesi sorunu var ise bu durumda sorunun nedenini anlamak için uzman bir doktora giderek tıbbi kontrolleri yaptırın. 

    Çocuklarda El TerlemesiÇocuklarda el terlemesi sorununu önlemek için:
    • Çocuklarda el terlemesi, aslında müdahale edilebilecek bir durumdur. Özellikle bazı durumlara dikkat ederek bu problemin ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için dikkat edilecek en önemli şey, avuç içerisinde terlemeyi arttıracak etkenlerdir. Bunlar ise çocuklarda cildi kapatan eldiven gibi eşyalardır. Bu eşyaların doğru zamanlarda kullanılmasını sağlayarak çocuğunuzdaki el terlemesini azaltabilirsiniz. 
    • Çocuklarda kullanılan bazı nemlendiriciler içerisinde işlenmemiş petrol ürünleri bulunmaktadır. Bu gibi kozmetik ürünler, hem yetişkinlerde hemde çocuklarda el terlemesi sorununa neden olacağı için çocuklarda içeriği bilinmeyen nemlendirici kremler ya da diğer kremler kullanılmamalıdır. Bu sorunun görülmemesi için çocuklarda el vazelini kullanılabilir. 
    • Çocuklarınızı aşırı gerginlikten ve aşırı stresten korumanız gerekmektedir. Bu gibi durumlar özellikle çocuğunuzun eğitim hayatında ve sosyal hayatında çok sık karşılaşılmaktadır. Bunları yanında korku, kaygı, aşırı sinir ve aşırı heyecan el terlemesine neden olur. Yine çocuğunuzu bu gibi duygusal değişimlerden biraz daha uzak tutabilirsiniz. 
    • Çocuklarda ellerin sık sık yıkanması alışkanlık haline getirilmelidir. Bunların haricinde evinizde alkol bazlı dezanfektanların bulunması, bu gibi sorunların azaltılmasında çok büyük rol oynamaktadır. Bunlarla birlikte çocuklarda ellerin serinletilmesi olumlu etkiler yapacaktır. Bunun için bir vantilatör bile işinizi görebilir.
    Çocuklarda el terlemesi sorunu için yapılabilecek tedaviler:
    Çocuklarda el terlemesi sorunu için yapılabilecek ilk tedavi yöntemi, iyonoforez tedavisidir. Bu tedavi yönteminde genellikle el içerisine su yardımıyla elektrik akımı verilir. Verilen elektrik akımı ise terlemeyi kolay bir şekilde engeller. Bunun yanında bir diğer tedavi yöntemi ise ağız yoluyla kullanılan ilaçlardır. Genellikle hap şeklinde olan ilaçlar çocuklarda el terlemesi sorununu engelleyebilir. El terlemesi sorununun bir tedavi yöntemi de semoatektomi adındaki yöntemdir. Bu yöntem sayesinde göğüsteki bir sinir ameliyat ile kesilerek alınır. Bu sayede kalıcı olarak el terlemesi engellenir. Fakat bu]]> Bebeklerde Ayak Terlemesi https://www.ter.gen.tr/bebeklerde-ayak-terlemesi.html Mon, 26 Nov 2018 19:45:23 +0000 Bebeklerde ayak terlemesi, bebekler yapı itibariyle hassastırlar. Çünkü daha gelişimlerini tam olarak tamamlayamamışlardır. Bu sebeple bebeklerde ayak, el hatta baş terlemesi olağan görülen durumlardır ve nadiren bir hastal Bebeklerde ayak terlemesi, bebekler yapı itibariyle hassastırlar. Çünkü daha gelişimlerini tam olarak tamamlayamamışlardır. Bu sebeple bebeklerde ayak, el hatta baş terlemesi olağan görülen durumlardır ve nadiren bir hastalık belirtisi olabilir. Bebeklerde bu sık görülen bir durum değildir. İlk aylarda gelişimlerini fazla tamamlamadıkları için pek terleme olmaz. 4.-5. aydan sonra bebeğe kalın çoraplar giydirildiğinde ister istemez bebek hararetini terleme yoluyla dışarı atacaktır. Bunun yanında kan şekerinde düşme varsa bu durumda bebeklerde terleme yapabilmektedir. Bu terleme sonucunda bebekte bakışlarda bozukluk, titreme, hareketsizlik, dalgınlık gibi belirtiler oluşabilir. Böyle bir durumda acilen bir hekime başvurulması gerekir. Çünkü ya bebeğin kan şekerinde bir problem meydana gelmiştir ya da yeni bir hastalığın belirtisi olabilir. Fakat terleme genel olarak bir hastalık belirtisi olarak görülmez. Bebeğin aşırı giydirilmesi sonucu oluşan bir durumdur. Yani çokta korkulacak bir durum yoktur. Bebeğin aşırı terlemesi doğuştan sıcağa duyarlı olması ile de alakalıdır. Bu durumda genetik faktörler sebebiyle terleme meydana getirebilir. 

    Bebeklerde Ayak TerlemesiBebeklerde ayak terlemesinde hangi boyutlarda doktora başvurulmalıdır 

    Aşırı terleme normal bir durum değildir ve bazı sağlık sorunlarına da sebep olabilir. Eğer bebeğinizin aşırı terlemesinin yanında, gelişiminde  de bir yavaşlama, kilo kaybı vb. durumlar görülmeye başlanmışsa hemen bir doktora götürmeniz faydalı olacaktır. Aşırı terleme hastalığı olarak bilinen hiperhidroz eğer çok sıcak bir ortamda veya kalın çoraplar giydirilmediyse ciddi bir durum oluşabilir. Hekiminize başvurabilirsiniz. Hiperhidroz tedavisi mümkün bir hastalıktır. Ancak bebeğinizin hiperhidroz hastalığı varsa çok dikkatli olmanızda yarar vardır. Çünkü bu sağlık sorunu kalp vb. başka hastalıkları da tetikleyebilir. Çok yaygın olmamakla birlikte diğer bir hastalıkta Graves diye bilinen bebeğinizin troid bezinin aşırı çalışmasına sebep olan hipertroidizmdir. Özetle, bebeğinizin çok hareketli olmasından veya kalın giyinmesinden kaynaklı terlediğini düşünmüyorsanız hemen bir hekime başvurun. 
    ]]>
    Gece Terlemesi https://www.ter.gen.tr/gece-terlemesi.html Tue, 27 Nov 2018 10:42:04 +0000 Gece terlemesi, Terleme vücudun istem dışı şeklinde ter bezlerinin dışarıya tuzlu bir şekilde kendini bırakmasıdır. Vücuttaki sıcaklığı dengeleyen doğal metabolizma fonksiyonudur. Vücut sıcaklığını dengelemek i Gece terlemesi, Terleme vücudun istem dışı şeklinde ter bezlerinin dışarıya tuzlu bir şekilde kendini bırakmasıdır. Vücuttaki sıcaklığı dengeleyen doğal metabolizma fonksiyonudur. Vücut sıcaklığını dengelemek için gerekli ve önemli bir fonksiyondur. Her kişide görülebilmektedir. Terleme yaz mevsiminde sıkça karşılaşabileceğimiz bir durumdur. Sıcak içecekler içtiğimizde, spor yaptığımızda, strese girdiğimiz anlarda, sıcak bir ortamda bulunduğumuz zamanlarda vücut ısınmaya başlar ve vücudumuzdaki sıcaklığı dengelemek için  terleme mekanizmasını devreye koyarak vücudun soğumasını sağlar.

     Gece uyurken vücudumuza yayılan terlemeler çok sık rastlanılan bir durumdur. Havanın vermiş olduğu sıcaklık yada üzerimizdeki kalın giysilerden dolayı vücudumuzda terlemelere neden olabilir ve normal bir durumdur. Ama bazı kişilerde bu durum normal karşılanmayabilir. Durduk yere gece uyurken kıyafetimizin üzerine su dökülmüş şekilde aşırı terlemeler oluşması, yatakta yatarken aşırı şekilde terlemeler ve örtülerde ıslaklığın oluşması normal bir durum değildir. Bu durumlar bazı kişilerde hastalığın vermiş olduğu rahatsızlıktan dolayı gece terlemesi meydana çıkmaktadır.

    Gece TerlemesiGece terlemesine neden olan hastalıklar

    Menopoz: Gece terlemesinde en çok görülen hastalık menopoz rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık menopoza girmeden önce yaşanılan bir durumdur. Genellikle 45-55 yaş arası kadınlarda görülen bir durumdur. Menopoza giren kadınlarda yaklaşık %70 inde görülebilmektedir. Menopoz döneminde terlemelerin nedeni hormon bozukluğun belirtileridir. Kişilerin bünyesine bağlı farklılıklar gösterir. Birkaç ay yada yıllarca sürebilmektedir. Bu dönemdeki bayanların terlemeyi etki edici baharatlı yiyeceklerden, sıcak içecek,  yemeklerden ve alkolden uzak durmalıdırlar. Menopozdaki terlemeleri azaltmak için bitki çayları tavsiye edilir. Ama öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim çünkü bazı kişilerde yan etki yapma olasılığı vardır.

    Şeker düşüklüğü(hipoglisemi) Geceleri terleyen diyabet hastaları için bu terleme büyük risk taşıyabilmektedir. Çünkü vücudun terlemesiyle vücut büyük oranda su kaybına uğrar ve kandaki şeker miktarının kandan atılamaması sırasında vücuttaki su kaybından dolayı atamaz ve bu durumda kandaki insülin azalmasıyla ,şeker oranı arttıkça vücut daha fazla su kaybeder ve kişide körlük, sakatlık, kalp krizine kadar yol açmaktadır.

    Zehirli guatr: Tiroit bezesini aşırı hormon üretmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Gece terlemesine yol açar.
    • Vücuda inme veye felçlik geçiren hastalarda  geceleri terleme görülebilmektedir.
    • Aşırı alkol kullanan kişilerde terleme görülmektedir.
    • Kanser hastalarında, enfeksiyon ve yüksek ateşlenmede  geceleri terleme görülmektedir.
    Terleten ilaçlar
    • Aspirin
    • İnsülin
    • Antidepressan ilaçlar(psikolojik tedavide kullanılan ilaçlardır)
    • Aovaljin
    • Hidralazin(tansiyon hastalarının  kullandığı ilaçlardır)
    • Kortizon
    • Anti emetikler
    Gece terlemeye bitkisel çözüm olarak keten tohumu  

    Keten tohumunun kullanımı,İçecek ve yiyeceklerin içine koyabilirsiniz. Hatta mısır gevreği tüketiyorsanız içerisine  keten tohumu katabilirsiniz. Birçok rahatsızlığa faydası vardır. Keten tohumu kalp ve damar sağlığını korur. Kolesterolü sağlıklı bir şekilde düzene koyar. Metabolizmayı güçlendirir. Menopoz dönemindeki kadınların hormonlarını düzenli ve sağlıklı şekilde dengeler. Meme kanserini önler.
    ]]>
    Aşırı Terleme https://www.ter.gen.tr/asiri-terleme.html Tue, 27 Nov 2018 17:51:25 +0000 Aşırı Terleme, olayı insan vücudunun ter bezlerinden dışarı çıkan vücuttaki fazla suyun tuzlu bir sıvı olarak salınması olayıdır. Özellikle yaz mevsimiyle birlikte sıcaklar dolayısıyla çok sık şikayet edilen aşırı t Aşırı Terleme, olayı insan vücudunun ter bezlerinden dışarı çıkan vücuttaki fazla suyun tuzlu bir sıvı olarak salınması olayıdır. Özellikle yaz mevsimiyle birlikte sıcaklar dolayısıyla çok sık şikayet edilen aşırı terlemenin aslında insan vücudu için olamazsa olmaz bir görevi vardır. Terleme vücudun soğutma sistemi olarak kabul edilir. Dışarıdan kaynaklanan sıcak temasın ter yolu ile vücut ısısının artmaması ve belli bir düzeyde kalması sağlanmış olur. Ayrıca vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Aşırı ter genellikle insan vücudunda koltuk altı, ayaklar ve avuç içlerinde görülmektedir. Kişinin ne kadar çok terlemesi, vücutta ne kadar ter bezinin olduğunun apaçık göstergesidir. İnsan doğduğunda vücudunda 2-4 milyon arasında değişen ter bezi bulunur. Bu ter bezlerinin kişide en aktif olduğu dönem ergenlik çağıdır bu dönemde bütün ter bezleri aktif halde çalışır ve aşırı terleme meydana gelir. Kadınlarda erkeğe oranla daha çok ter bezi bulunur fakat erkek ter bezleri kadınlarınkine göre daha aktif durumdadır. Aşırı terleme olayı kişinin herhangi bir şekilde bilinçli olarak kontrolü altında gerçekleşmez. Terleme vücudun kendi kendine yani doğal bir ısı ayarlama yöntemi olduğundan hava sıcak olduğunda daha çok terleme olayı gerçekleşir. Ayrıca spor yaptığımızda, koştuğumuzda, heyecanlandığımızda, korktuğumuzda ve sinirlendiğimiz de de aşırı terleme olayı gerçekleşir. Aşırı terlemenin bir diğer nedeni de menopoz dönemidir. Ancak yukarıda bahsedilenlerden kaynaklı olmayıp aşırı terleme yaşıyor ve olduğunuz yerde terliyorsanız "hiperhidroz" adı verilen aşırı terleme bozukluğu hastalığınız olabilme ihtimali de vardır.

    Aşırı TerlemeAşırı Terleme Nedenleri

    Birinci tip hiperhidroz: Genetik olabilme ihtimali düşünülür ve büyük olasılıkla ter bezlerinin çok fazla aktif halde olmasından kaynaklanan bir durumdur. Bunun nedeni ise ter bezlerinin normalden 4-5 kat daha fazla ve hızlı çalışıyor olabilmesi ihtimalidir.
    İkincil tip hiperhidroz: Bunun sebebi ise bu aşırı terlemenin altında yatan bir hastalık olabileceğine işaret ediyor olabilir. İkincil tip hiperhidroz genel olarak vücutta koltuk altı ve tüm vücudu etkileyebilir. Diğer nedenlerse şu şekilde sıralanabilir:
    • Alkol tüketimi
    • Alkol yada uyuşturucu madde yoksunluğu
    • Akciğer rahatsızlıkları 
    • Ateş ve ağır enfeksiyonlar
    • Baharatlı yiyecekler
    • Kişilerde C ve D vitamin eksikliği
    • Diyabet hastalığı
    • Duygusal ve stresli anlar
    • Kan şekerinin düşmesi
    • Çok fazla yapılan egzersiz
    • Fazla kafein tüketimi (kahve,kola gibi)
    • Kalp hastalığı
    • Menopoz
    • Obezite veya fazla kilolu olmak
    • Hava sıcaklığının yüksek olması
    Aşırı Terleme Nedeniyle Ne Zaman Doktora Görünmeli
    • Göğüs ağrıları
    • Yüksek ateş
    • Hızlı nabız atışı
    • Nefes darlığı ve zor nefes alma
    • Aşırı kilo kaybı
    Eğer terleme ile birlikte bu gibi durumlar birlikte ortaya çıkıyorsa hemen bir doktora başvurunuz. Anlam veremediğiniz aşırı terleme olayı ile karşılaşıyorsanız bu bir hastalığa neden olabilir ve bu olayı hafife almamanız gerekir.
    ]]>
    Ayak Terlemesi https://www.ter.gen.tr/ayak-terlemesi.html Wed, 28 Nov 2018 05:06:21 +0000 Ayak terlemesi, makul ölçülerde olduğu sürece normal kabul edilir. Ancak terlemenin fazla olması halinde yani kişinin yaşamını etkiliyorsa, psikolojik sorunlar yaşamasına neden oluyorsa, iş ve eğitim yaşamında sorunlar çıkar Ayak terlemesi, makul ölçülerde olduğu sürece normal kabul edilir. Ancak terlemenin fazla olması halinde yani kişinin yaşamını etkiliyorsa, psikolojik sorunlar yaşamasına neden oluyorsa, iş ve eğitim yaşamında sorunlar çıkarıyorsa ayak terlemesi tıpta plan-tar hiperhidroz olarak tanımlanan aşırı ayak terlemesi rahatsızlığına işaret eder. Ayakta terleme en fazla ayak tabanı ve parmak aralarında ortaya çıkar. Bazı kişilerde ayak terlemesine el, kafa, koltuk altı terlemesi de eşlik edebilir. Bu sorun tehlikeli olarak kabul edilmez. Vücutta bölgesel terleme olarak kabul edilir. Ancak ayakkabıdan bile taşan terlemeden oluşan ıslaklık, ayak kokusu kişinin sosyal sorunlar yaşamasına neden olur.

    Ayak terlemesi özellikleri

    Bu sorun toplumda her 100 kişinin 2-3 kişiyi etkiler. Genellikle başlangıcı çocukluk dönemine iner. Bazı kişilerde çorap giyildiğinde azalır. Erkek ve kadınlar ayak terlemesinden aynı şekilde etkilenir. Ancak ayak terlemesi konusunda araştırmalar, olguların % 40 kadarında genetik geçiş olduğunu belirlemiştir. Her mevsim etkili olan, sıcaklarda daha belirgin olan ayak terlemesi 35-40 yaşlarında azalmaya başlar. Ancak yaşam boyu etkisini yitirmez. Uykuda olunan dönemde genellikle terleme etkisini yitirir, uyandıktan sonra etkili olur.

    Ayak terlemesi neden olur

    Ayakları etkileyen, her iki ayakta aynı derecede olan terleme başka bir hastalığı işaret etmez. Bu kişilerde tetkiklerde sorun çıkmaz, hormonlarda düzensizlik yoktur. Ayaktaki ter bezleri sayı, yapı ve büyüklük olarak normaldir. Ayak terlemesi nedeni vücutta terlemeyi kontrol altında tutan sempatik sistemin duyarlılığı ve fazla çalışmasından kaynaklanır. Sempatik sistem fazla çalıştığı için, ter üretimi aşırı olur. Terlemeyi stres, gerginlik, heyecan gibi durumlar başlatabilir.

    Ayak TerlemesiAyak terlemesi önlenebilir mi Tedavisi var mı

    Ayak terlemesinin önlenmesi oldukça zordur. Yaşla birlikte azalma gösterse de, tedavi uygulanması gerekir. Ancak bitkisel çözümler, ilaçlar, psikoterapi gibi yöntemler ayak terlemesinin geçmesine yetmez. Ayakkabının ve çorapların sıkça değiştirilmesi terleme için geçici çözümlerdir. Ayak terlemesi çok değilse, terlemeyi önleyen losyonlar, kremler, sabun ve jel gibi ürünlerle ayaklardaki terleme azaltılabilir. Bunlar içeriğindeki alüminyum klorid sayesinde ter bezi kanalını tıkamakta ve terin dışarıya çıkmasını önlemektedir. Fakat terlemenin fazla olması durumunda tıkanan kanallar basınçla açılmakta ve yararlı olmamaktadır. Bunun yanında cilt tahrişi, alerji gibi olumsuz etkilerde yapmaktadır.

    Aya terlemesini önlemek için iyontoforez ve botoks tedavisi faydalı olabilir. İyontoforez tedavisi sırasında ayaklara özel bir cihazla düz elektrik akımını verilmektedir. Bunun şok etkisi ter bezlerini kontrol altına alabilir ve terlemeyi azaltabilir. Ancak uygulamanın haftada 2-3 kez yarım saat kadar yaşam boyuca uygulanması gerekir. Bu nedenle hastalar açısından bıktırıcı, zaman alan bir tedavidir. Dikkatsizce yapıldığında ayaklarda yanmaya neden olabilir.

    Botoks tedavisi sırasında ayak tabanına ve parmaklara farklı yerlere botoks enjeksiyonu yapılır. Bu ter bezlerinde geçici felç oluşturur. Özellikle ayak tabanında oluşan ıslaklık etkisi yapan terlemede faydalı olur. Ancak etkisi geçici olur, yeniden 3-4 ay sonra yapılması gerekir. Bu tedavinin maliyeti yüksek olup, ağrılı bir işlemdir. Aynı zamanda duyu kaybı oluşturabilir.

    Bu tedavilerin dışında lomber sempatik blokaj uygulanabilir. Hastanın bel bölgesinde tomografi ya da ultrason yardımıyla sempatik sinire ilaç uygulaması yapılır. Bu ter bezlerinde kalıcı ya da geçici blokaja neden olur. Ancak kanama gibi komplikasyonlar oluşabilir. Başarı oranı düşük olduğu gibi, uygulaması da oldukça zor bir tedavidir.

    Ay]]> Bebeklerde Terleme https://www.ter.gen.tr/bebeklerde-terleme.html Wed, 28 Nov 2018 19:19:29 +0000 Bebeklerde Terleme, genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Bebeklerin metabolizması yetişkin insanlardan daha hızlı çalışır ve kalp atışları daha yüksektir. Bebekler özellikle beden gelişimi açısında çok hareket ederler Bebeklerde Terleme, genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Bebeklerin metabolizması yetişkin insanlardan daha hızlı çalışır ve kalp atışları daha yüksektir. Bebekler özellikle beden gelişimi açısında çok hareket ederler dolayısı ile aşırı terlerler. Yeni bebek sahibi olmuş annelerin bebeklerini korumak isterken aşırı giysi giydirmesi veya giydirilen giysilerin yanlış kumaşlardan seçilen kıyafetler olması da bebeklerin aşırı terlemesine sebep olur.

    Bebeklerde Terleme Neden Olur:

    Bebeklerin kalp atış hızları normal insanlardan daha fazladır. Bu sebeple bebekler yetişkin insanlardan daha çok terlerler. Özellikle altı aydan ufak bebeklerin baş ve boyun bölgesinde terleme sıklıkla rastlanan bir durumdur ve çoğunlukla normal kabul edilir. Buna rağmen bazı patolojik durumlarda da bebeklerde aşırı terleme olabilir. Enfeksiyon durumlarında, solunum yolu hastalıkları durumlarında, aşırı ilaç kullanımı durumunda ilaca reaksiyon göstermesi hallerinde, alerjik reaksiyonlarda terleme görülebilir. Bunların dışında terleme eğer çok fazla ve beraberinde bebekte halsizlik uyku hali ağlama nöbetleri görülüyorsa daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir ve bir çocuk hekimine başvurmakta fayda vardır.

    Bebeklerde TerlemeBebeklerde Terlemeyi Engelleme:

    Bebeklerde terleme genellikle yeni anne olmuş kadınların bebeklerini korumak amacıyla yanlış giysi giydirmesine bağlı olabilir. Çevreninde anneyi etkilemesiyle yeni anne bebeğine soğuktan etkilenmesin üşütmesin diye çok fazla giysi giydirir. Bazen de bebeğin daha sevimli görünmesi amaçlı dekoratif kıyafetler giydirirler. Bunlar o anda çok güzel görünse de aslında bebeğin rahatı için ideal değildir. Bebeğin rahat hareket edebileceği pamuklu rahat kumaşlardan seçilmiş ellerini ve ayaklarını kolay hareket ettirebileceği kıyafetler seçilmelidir. Naylon polyester gibi sentetik malzemelerden üretilmiş kıyafetlerden kaçınmak gerekir. Bebeğin bulunduğu oda sık sık havalandırılmalı bebek günlük olarak ılık bir banyo yapmalı ve oda ısısı 18-24 derece arasında olmalıdır. Bütün bu şartlar sağlanmış olsa bile bebek terleyebilir böyle bir durumda pamuklu bir bezle terini almak ya da kıyafetlerini değiştirmek en iyisidir. 
    Tüm bu durumlar dışında bebek aşırı terliyorsa, ishal veya uyku hali gözlemleniyorsa, anneyi endişelendirecek sıra dışı bir durum tespit edilmişse bir çocuk hekimine başvurmak gerekir. Hekimin yapacağı tetkikler sonucu eğer bedende bir hastalık varsa uygulanacak tedavi hastalığın semptomatik tedavisi yönünde olur.
    ]]>
    Avuç İçi Terlemesi https://www.ter.gen.tr/avuc-ici-terlemesi.html Wed, 28 Nov 2018 20:36:32 +0000 Avuç İçi Terlemesi, genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Ortam ısından veya kişinin metabolizmasına bağlı olabilen bir durumdur. Avuç içi terlemesi patolojik bir durumunda belirtisi olabileceği gibi genelde rahatsız olunan Avuç İçi Terlemesi, genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Ortam ısından veya kişinin metabolizmasına bağlı olabilen bir durumdur. Avuç içi terlemesi patolojik bir durumunda belirtisi olabileceği gibi genelde rahatsız olunan durum kişinin günlük hayatının aksamasından kaynaklanır. 

    Avuç İçi Terlemesine Neden olan Etmenler:

    Avuç içi terlemesi, yetişkinlerde genellikle 13-14 yaş civarı yani ergenliğe girilmesi ile başlar. Beden ısısının ayarlanmasında avuçların terlemesi gözlemlenir. Bu durum daha çok aşırı endişe veya heyecan durumlarında da gözlemlenebilir. Okul döneminde sınav zamanlarında, ergenlik döneminde gençlerin yeni insanlarla tanışmasında yeni ortamlara girmesinde görülebilir. Yetişkin insanların iş görüşmelerinde ve buna benzer heyecan yaratan durumlarda avuç içi terlemesi görülebilir. Kişi bu durumdan rahatsız olabilir, karşıdaki insanla tokalaşmak veya temas kurmak bu gibi durumlarda imkansız hale gelir ve kişinin gündelik hayatını etkilemeye başlayabilir. 

    Avuç İçi TerlemesiAvuç İçi Terlemesinde Alınacak Önlemler ve Tedaviler:

    Avuç içi terlemesini önlemek için çeşitli kozmetik materyaller piyasada bulunmaktadır. Bunlar genellikle zirkonyum katkılı eldivenler veya antiperspirant spreyler şeklindedir. Özellikle eldiven türü ter önleyiciler kısa süreliğine etkili olsa da uzun dönemde etkili değildir. Hatta bazı durumlarda eldivenin kullanılmayı bırakılması durumlarında terlemenin daha çok arttığı görülmüştür. Heyecan ve kaygı sebepli terleme durumlarında genellikle heyecanı ya da aşırı kaygı durumunu kontrol altına almak terlemenin azalmasına neden olur.

    Avuç İçi Terlemesinde Medikal Tedaviler:

    İyonoferoz; İçine düşük miktarda elektrik akımı verilen suya ellerin daldırılması ile oluşan bir yöntemdir. Bu yöntem hafif karıncalanma yapsa da ağrılı bir yöntem değildir. Kalıcı değil geçici bir yöntemdir.

    Oral İlaçlar; Hastaya antikolinerjik ilaçlar verilir. bu ilaç grubunun yan etkisi ter engellemedir fakat bu durumda hastada sıvı kaybı ağız kuruluğu gibi durumlar gözlemlenebilir.

    Toksin Enjeksiyonları (Botox); Bu yöntemde terlemeye sebep olan sinir uçlarına toksin enjekte edilerek terlemenin durdurulması amaçlanır fakat yöntem kalıcı olmamakla birlikte ağrılı ve maliyeti yüksek bir tedavidir.

    Sempatektomi; Bu yöntemde göğüste bulunan bir sinir ağına direk müdahale edilerek terlemeyi sağlayan sinir ağında tahribat meydana getirilir fakat bu yöntemle vücudun büyük bölümünde terleme engellenmiş olacağından son çare olarak kabul edilir.
    ]]>
    Bebeklerde Kafa Terlemesi https://www.ter.gen.tr/bebeklerde-kafa-terlemesi.html Thu, 29 Nov 2018 15:01:11 +0000 Bebeklerde Kafa Terlemesi, genellikle normal kabul edilecek bir durumdur. Sağlıklı olarak dünyaya gelmiş bir bebeğin metabolizması doğum sonrasında gelişmek ve hızla büyümek için yetişkin bir insanın iki katı hızında çalı Bebeklerde Kafa Terlemesi, genellikle normal kabul edilecek bir durumdur. Sağlıklı olarak dünyaya gelmiş bir bebeğin metabolizması doğum sonrasında gelişmek ve hızla büyümek için yetişkin bir insanın iki katı hızında çalışır. Böyle durumlarda bebeklerde aşırı terleme özellikle baş böl ve boyun bölgesinde gözlemlenebilir. Bu daha çok bebeğin metabolizmasına bağlı olabileceği gibi ebeveynlerinin yanlış tutumu ile de kaynaklanabilir.

    Bebeklerde Kafa Terlemesinin Nedenleri:

    Bebekler yetişkin insanlardan daha çok terleyebilir ve bu durum aslında normaldir. Yeni anne olmuş kadınların bebeklerini koruma iç güdüsü ile bebeği aşırı giydirmesi veya odasını aşırı sıcak tutmaya çalışması aslında doğru bilinen bir yanlıştı. Bebeklerin odaları sık sık havalandırılmalı rutubetli olmamalı ve ısısının 18-24 derece arasında olmalıdır. Bebeğe giydirilen kıyafetlerin naylon veya polyester katkılı olması durumunda bebeğin terlemesine neden olan bir başka etkendir. Bebeklere mümkün olduğu kadar pamuklu ve hafif giysiler giydirmek gerekir. Bebekler gelişimlerine bağlı olarak sürekli kol ve bacaklarını hareket ettirmek rahat etmek isterler, bunu kısıtlayan kıyafetler de bebeğin strese girmesine ağlama krizlerine ve terlemesine sebep olur. Sık emziren annelerin bebeklerinde de baş terlemesi gözlemlenmiştir. Beslenme anında bebek aşırı efor sarf ettiği için baş bölgesinde terleme gözlenmesi normaldir. Bazı hastalıkların belirtisi veya atlatılması durumunda da bebeklerde kafa terlemesi görülebilir. Bu hastalıklar; uyku apnesi, geniz eti, bebek reflüsü, D vitamini eksikliği, bazı kan hastalıkları veya solunum yolu hastalıkları olarak sıralanabilir. Hastalık şüphesi olan bebek mutlaka bir çocuk hekimine götürülmeli ve gereken tetkikler yapılmalıdır.

    Bebeklerde Kafa TerlemesiBebeklerde Kafa Terlemesini Önleme Yolları:
    • Doktorla birlikte hazırlanan bir besin düzeni oluşturmak; bu hem emzirme uyku ve oyun sürelerini ayarlar hemde bebeğin hayatını düzene sokar.
    • Hafif ve pamuklu giysiler kullanmak ve tulum vb bebeği kısıtlayacak giysilerden kaçınmak.
    • Ortam ısısını dengede tutmak bebeğin odasını sık sık havalandırmak.
    • Kalıtımsal bir hastalığı olup olmadığını öğrenmek ve varsa hastalığa yönelik tedavi uygulamak.
    ]]>
    Gece Terlemeleri Neden Olur https://www.ter.gen.tr/gece-terlemeleri-neden-olur.html Fri, 30 Nov 2018 03:36:59 +0000 Gece terlemeleri neden olur, gece kişilerde oluşan terlemeler daha çok hormon bozuklukları ve menopoza bağlı oluşan bir durumdur. Bunun dışında bazı ilaçlar, enfeksiyon hastalıkları, kan şekerinde oluşan düşüklük, kanser ha Gece terlemeleri neden olur, gece kişilerde oluşan terlemeler daha çok hormon bozuklukları ve menopoza bağlı oluşan bir durumdur. Bunun dışında bazı ilaçlar, enfeksiyon hastalıkları, kan şekerinde oluşan düşüklük, kanser hastalıkları sebep olabilir. Bu nedenle basite alınmamalı ve muhakkak doktora başvurmak gerekir. 

    Gece terlemesinin en yaygın sebepleri

    Hormonal bozukluklar, hormonlarda meydana gelen değişiklikler ve bozukluklar gece terlemesinin en önemli nedenlerinden biridir. Böbrek üstünde bulunan böbrek üstü bezinde nadir de olsa bir tümör çeşidi bulunur ve bu bazı hormonların üretimini sağlar. Bu hormonlar kalp atışını ve kalp hızını kontrol eder. Bu hormonların fazla üretilmesi ile beraber kalp atış hızı ve kan basıncı artarak terleme olur. Yine tiroid hormonlarının aşırı çalışması ve aşırı tiroid hormonu üretimi gece terlemesine sebep olur. Akciğer ve bağırsaklarda bulunan herhangi bir tümör de hormon salınımını arttırarak terlemeye sebep olur. 

    Gece Terlemeleri Neden OlurMenopoz, menopoz döneminde kadınların büyük bir kısmında ateş ve sıcaklıktan daralma görülebilir. Bu sıcaklıklar gece terlemesine sebep olur. Gece oluşan bu terlemeler östrojen hormonunda oluşan azalmaya bağlı olarak oluşur. Bu dönemlerde kahve,alkol, baharatlı yiyecekler, sıcak içecekler ve stres gece terlemelerinin daha da artmasına sebep olacağı için bunlardan uzak durmak gerekir. 

    Enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminde bulunan birçok virüs ve bulaşıcı organizmalar gece terlemesine sebep olur. Virüs taşıyan ve enfeksiyonlu hastalıkta olan kişilerde fazla temas da bulunmaktan kaçınmalısınız. 

    İlaç kullanımı, kan basıncını düşüren ilaçlar, bunun ile beraber alkol, eroin, antidepresan ilaçlar, Ateş düşürücüler de geceleri terlemeye sebep olabilir.

    Nörolojik durumlar, vücudun terlemesi sinirler tarafından kontrol edilen bir durumdur. Bu nedenle bazı sinir hastalıkları sinirsel durumlar gece terlemesine sebep olabilir. Yine otonom ve nöropati felç gibi sinire bağlı hastalıklarda gece terlemesinin sebepleri arasındadır. 

    Kanser, kanserde gece terlemesi bir belirti olabilir.  
    ]]>
    Gebelikte Aşırı Terleme https://www.ter.gen.tr/gebelikte-asiri-terleme.html Fri, 30 Nov 2018 12:21:11 +0000 Gebelikte Aşırı Terleme, genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Gebelikle beraber vücudun değişen hormon seviyesi ve bedenin bu duruma alışması halinde baş ağrısı, baş, dönmesi, ateş basması ve terleme sık rastlanan dur Gebelikte Aşırı Terleme, genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Gebelikle beraber vücudun değişen hormon seviyesi ve bedenin bu duruma alışması halinde baş ağrısı, baş, dönmesi, ateş basması ve terleme sık rastlanan durumlardır. Gebe kadınların ortalama %70 inde bu durumla karşılaşılır.

    Gebelikte Aşırı Terlemenin Nedenleri:

    Gebe bir kadının bedeni öncelikle içinde bulunduğu yeni duruma alışmaya çalışma haline geçer. Hormonal seviyesi ve kan basıncı önceden olduğu gibi değildir. Ani değişen tansiyon ölçümleri veya hormonal baskılar aşırı terlemeye sebep olabilir. Bu durum eğer çok sık yaşanmıyor ve gebe kadının hayatını olumsuz yönde etkilemiyorsa sadece dinlenmekle geçirilebilir. Tansiyonun aşırı yükselmesine bağlı olarak yaşanan ateş basmaları veya terleme durumu ise ciddi bir haldir ve tedavi uygulanması gerekmektedir.

    Gebelikte Aşırı TerlemeGebelikte Aşırı Terlemeyi Önleme Yolları:

    Gebelikte aşırı terleme, ilk üç ay içinde baş gösteren ateş basmaları baş dönmeleri ile birlikte görülmeye başlayabilir. Özellikle gebeliği yaz aylarına denk gelen veya üçüncü trimester denilen son üç aylık dönemini yaz aylarında geçiren gebe kadınlarda aşırı terleme sık rastlanan bir durumdur. Bu durumu önlemenin bir yolu gebe kadının özellikle güneş tepedeyken yani öğlen saatlerinde dışarı çıkmaması, sık sık dinlenmesi, stres ortamlarından uzak durması gerekmektedir. Gebe bir kadın mutlaka pamuklu hafif giysiler giymeli endişe verecek kaygı uyandıracak ortamlardan uzak durmalıdır. Gebelikte aşırı terleme su kaybına neden olacağından bu durumu telafi etmek için gebe kadının sıvı yönünden zengin beslenmesi gerekmektedir.

    Gebelikte aşırı terlemeyi önlemek için beslenme de çok önemlidir. Gebe bir kadın tansiyonunu etkileyecek veya hormonal dengesini bozacak aşırı yağlı, tuzlu, kızartma veya aşırı şekerli yiyeceklerden uzak durmalıdır. Mevsim meyve ve sebzeleri yönünden beslenmeli be bol bol sıvı tüketmelidir. Süt ve süt ürünleri ve protein değeri yüksek gıdalar tüketmeli ve karbonhidrat seviyesini minimum düzeyde tutmalıdır. 
    Yaz aylarında mevsim sıcaklarından kaynaklanan ateş basmaları ve terlemeyi önlemek için gebe kadın gün içinde bir kaç kere ılık duş alabilir.
    Bunların dışında tansiyonda artış ile birlikte yaşanan baş dönmesi, baş ağrısı, ateş basması ve terleme hallerinde mutlaka gebe kadın hekimine baş vurmalı ve gerekli talimatları hekimden alıp birebir uygulamalıdır.
    Gebelikte aşırı terleme durumu genellikle gebeliğin sonlanması ile bittiği gibi bazı durumlarda lohusalık döneminin sonuna kadar devam ettiği gözlemlenmiştir ve bu durum gayet normaldir.
    ]]>
    Bebeklerde Baş Terlemesi https://www.ter.gen.tr/bebeklerde-bas-terlemesi.html Sat, 01 Dec 2018 11:08:32 +0000 Bebeklerde baş terlemesi, dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu bir rahatsızlık olarak görülmese de dikkat etmek doktora başvurmak gerekir. Çünkü bebeklerde baş terlemesi vitamin eksikliğinin habercisi olabilir. Özellik Bebeklerde baş terlemesi, dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu bir rahatsızlık olarak görülmese de dikkat etmek doktora başvurmak gerekir. Çünkü bebeklerde baş terlemesi vitamin eksikliğinin habercisi olabilir. Özellikle uykudan uyandıkları Zaman başlarını çok terli görmeniz mümkündür. Bu durumda doktora başvurulmaz ve gerekli önlemler alınmazsa ileride daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle muhakkak doktora gitmeniz gerekir.  

    Bebeklerde baş terlemesinin nedeni, bebeklerde metabolizma hızı yetişkin insanlara göre çok daha hızlıdır. Bu nedenle bu hareketliliğe ve hıza bağlı olarak terleme oluşabilir. Bu durumda korkulması gereken bir şey yoktur. Fakat bunun dışında daha çok uykudan uyandığı Zaman baş çevresinde oluşan terleme vitamin eksikliği kaynaklı olan raşitizm hastalığı olabilir. Bu hastalık son dönemlerde hemen hemen her çocukta görülen D vitamini eksikliğinden kaynaklı olarak oluşabilir. D vitamininin yanı sıra C vitamini eksikliği de terlemeye yol açabilir. 

    Bebeklerde Baş TerlemesiAlınması gereken önlemler, bebeğiniz için gerekli vitamin takviyelerini doktor tavsiyesine uygun bir şekilde almalısınız. Bunun dışında
    • Üşümemesi için yetişkinlerden sadece bir kat fazla giydirilmelidir, çok fazla giydirmekte terlemeye sebep olur.
    • Havanın durumuna göre muhakkak uyurken üzeri örtülmelidir. Bu havanın sıcaklığına göre ince veya kalın bir örtü olabilir. 
    • Terli iken soğukta bırakmayın.
    • Cereyanda kalmamasına dikkat edin.
    • Koltuk altından ateşini ölçtüğünüzde otuz altı çıkıyorsa üşümüyor demektir, bu durumda daha fazla giydirmeyin.
    ]]>
    Doğum Sonrası Terleme https://www.ter.gen.tr/dogum-sonrasi-terleme.html Sat, 01 Dec 2018 12:29:31 +0000 Doğum sonrası terleme, Doğum biz kadınları ömür boyu unutmayacağı bir anı olarak ömrümüzün, son anına kadar asla unutmayarak duygulandığımız ve dünya tatlısı meleklerimizi dünyaya getirdiğimiz bir muhteş Doğum sonrası terleme, Doğum biz kadınları ömür boyu unutmayacağı bir anı olarak ömrümüzün, son anına kadar asla unutmayarak duygulandığımız ve dünya tatlısı meleklerimizi dünyaya getirdiğimiz bir muhteşem varlıktır. Doğum bir meleği dünyaya getirmenin en kutsal görevidir. Doğum dokuz ay boyunca özlemle beklediğimiz o muhteşem andır. Doğumun yaklaştıkça her anne adayı daha çok telaşlanarak ve korkarak bebeğini alacağı günü sayarak geçer. Eğer normal doğum ise bebeğin dünyaya gelme süresi dokuz ay 280 gün 40 haftadır. Normal doğum tarihi bu şekilde olup sezaryende ise  bu konum değişmektedir. Sezaryen de normalden ziyade  36-37 hafta arasında bebeği ameliyatla alınarak doğum gerçekleşir. Normal doğumda doğumu sağlayan başlıca faktörler, rahim adaleleriyle beraber ona yardımcı olan karın adalelerinin kasılmasıyla oluşur normal doğum.

    Doğum Sonrası TerlemeDoğum olayının yaklaştığını gösteren belirtiler

    • Bebeğin başı aşağı düşerek karının küçülmesi, kadında solunum rahatlaması meydana gelir
    • Mesane baskısı artığı için sık idrara çıkma hissi ve yürümede güçlük
    • Su kesesinin erken açılması
    • Soğum sancılarının artması
    • Su torbasının yırtılması
    • Soğumun habercisi kan ve leke gelmesi
    • Sasıkta yada belde sancı artması
    • Bebeğin rahim ağzına yerleşmesi ve baskı yapması

    Doğum sonrası  terleme

    Doğum sonrası terleme bebeğin ve eşinin doğumdan sonra başlayan ve anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen değişikliktir. Loğusalık döneminde ve gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin tekrar eski haline dönmesine involüsyon denir. Doğum da rahim ağırlığı ve rahim hacmi önemli derecede artmaktadır. Doğumda bebek ve eşinin atılışı, kanama, akıntı, terleme loğusalığın on gün kadar olan zamanda meydana gelir. Doğum sonrası terleme vücudun geri eski haline gelerek oluşan bir durumdur. Doğumdan sonra terleme gebelik sırasında vücudumuzda toplanan ve normal zamanlar da ihtiyaç olmayan sıvının atılmasıdır. Bu durum kilomuzdan dolayı da oluşan bir sorundur. Doğumdan sonra terlememiz ayrı zamanda vücudumuzdaki pis toksinleri atmamıza da yardımcı olarak kilo vermemizi de sağlar.

    ]]>