Soğuk Terleme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Soğuk Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk terleme, günümüzde herkeste en az bir kez bile olsa görülmüş olan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak ortaya çıkan bu durum herhangi bir yaş fark etmeden birçok kişide ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hem yaşlılarda hem gençlerde hem de çocuklarda bu durum sıkça karşılaşılmaktadır. Soğuk terleme, insanlarda herhangi bir bölgede ya da tüm vücutta meydana gelen ısı artışı nedeniyle gerçekleşen ani terleme durumlardır. Sadece saniyeler içerisinde açığa çıkan terler normal terlemeye göre biraz daha soğuk olduğundan soğuk terleme denilmektedir. Soğuk terleme, genellikle insanlarda vücut sisteminin strese, kaygıya ya da korkuya tepki vermesi durumunda meydana gelmektedir. Bunun yanında yaralanma, vücuda alınan darbeler ve bunlara benzer birçok şey, soğuk terleme sorununa neden olur. Soğuk terleme, genellikle insanlarda kısa süreli olarak görülmektedir. Yani bu durum sadece birkaç dakika içerisinde ortaya çıkar ve etkilerini kaldırır. Fakat kişideki soğuk terleme nedeni vücutta sürekli olarak var oluyorsa bu durum biraz daha uzayabilir. Soğuk terleme sorunu en fazla 10 dakikayı geçtikten sonra kesinlikle müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Eğer karşınızdaki kişi on dakikadan daha fazla zaman soğuk terleme halindeyse, en yakın sağlık kuruluşuna haber verin. Bu sorunun görüldüğü kişilerde genellikle herhangi bir fiziksel aktivite yapılmadığı halde soğuk terleme gerçekleşir. Zaten sorunda soğuk terlemenin aniden ve durduk yere çıkmasıdır.


Soğuk terleme neden olur?

 • Soğuk terlemenin en büyük nedenlerinden biri kaygıdır. Aniden bir olaya kaygı duyan insanlarda soğuk terleme meydana gelir. Soğuk terlemenin meydana gelmesiyle birlikte, insanlardaki kaygı biraz daha arttığı için soğuk bu durum soğuk terlemenin süresinin uzamasına neden olabilir. Bu nedenle kaygı nedeniyle soğuk terleme yaşıyorsanız, kesinlikle kendinizi rahatlatmalısınız.
 • Vücutta meydana gelen şiddetli acılar, direk olarak sistemik sinirlere etki ederek insanlarda soğuk terlemenin görülmesine neden olur. Bu durum vücuttaki herhangi bir çatlak, kesik, migren ağrısı, aşırı ağrı gibi durumlardan kaynaklanabilir.
 • Soğuk terlemenin en tehlikeli ve en zor nedeni anemi hastalığıdır. İnsanlarda dolaşım sırasında kan içerisinde yeteri kadar hemoglobin olmaması durumunda soğuk terleme ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumlarda acil müdahale gerçekleştirilebilir.
 • Düşük tansiyon, yine sık karşılaşılan soğuk terleme nedenlerinden biridir. İnsanlarda görülen düşük tansiyon sorunları, özellikle diyabet hastalarında çok karşılaşıldığı için bu kişilerde soğuk terleme sorununa çok sık rastlanır.
 • İnsanlarda şok etkisi, direk olarak soğuk terlemeye neden olur. Kişilerde meydana gelen şok etkisi, hayati organlara giden kan akışının aşırı bir şekilde düşük olduğu durumlarda soğuk terlemeye neden olmaktadır.
 • Ayrıca insanlarda kalp krizi belirtisi, kullanılan ilaçlar, grip, virüs enfeksiyonları, baş dönmesi, antibiyotikler, kadınlarda menopoz dönemi ve düşük kan şekeri gibi durumlar soğuk terleme nedenlerinden biridir.

Soğuk terleme durumunu yaşayan insanların yapması gerekenler


Eğer soğuk terleme sorunu yaşıyorsanız o anda ilk yapmanız gereken şey kendinizi rahatlatmaktır. Bunun için yakanızı ve üzerinizdeki kıyafetleri biraz daha genişleterek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Bunun haricinde soğuk terleme olmasa bile stresi üzerinizden atmalısınız. Eğer gerekirse kendinizi iyi hissedeceğiniz doğal ortamlara ya da sosyal alana yaklaşabilirsiniz. Bu gibi durumlar üzerinizdeki stresi ve kaygıları atmanızı sağlayacaktır. Bunun haricinde sürekli olarak uyuduğunuz ortamlarda değişiklikler yaparak odanızın atmosferini değiştirebilirsiniz. Odanızın fiziksel görüntüsünün yanında ayrıca hava sıcaklığını ve odanın nem seviyesini de dengeleyin.

Soğuk Terleme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ense Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ense Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Terleme Önleyici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Terleme Önleyici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm

El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm

Tiroid Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Tiroit terleme, tiroit bezlerinin hızlı çalışması sonucu terlemeler meydana gelir. Kandaki aşırı miktarda olan tiroit hormonu metabolizmayı arttırdığı için, ter bezl[...]

Erkeklerde Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkekler Gece Terlemesi, durumunun ana sebebi andropoz adı verilen ve erkek menopozu olarak bilinen sendromdur. Bayanlarda menopoz dönemi süresince hormon üretim olayı durmakt[...]

Baş ve Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Boyun Terlemesi, günümüzde insanların yaşadığı büyük bir problemdir. İnsanlar bunu çok önemsemezler. Ancak bu terlemeler normal düzeyi geçerse bazı hastalı[...]

Öksürük Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Terleme, şikâyetlerinin mutlaka ihmal edilmemesi ve tedavi edilmesi gerekir. Çoğunlukla, göğüs, boğaz ve ses tellerinde meydana gelen bir rahatsızlığın belir[...]

Ayak Terlemesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Terlemesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Terlemesi Ameliyatı, kişide gündelik hayatı etkileyen aşırı ayak terlemesi durumunda başvurulan bir yöntemdir. Ayak terlemesi çok yaygın olmamakla birlikte özellik[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6