Koltuk Altı Aşırı Terleme
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Koltuk Altı Aşırı Terleme

Koltuk altı aşırı terleme, yazları oldukça rahatsız edici bir durum olmasıyla birlikte aynı zamanda koku olarak çok kötü bir durum olarak bilinmektedir. Koltuk altlarının olabildiğinden fazla terlemesi pek çok kişi için de oldukça rahatsız edici bir durum olduğundan dolayı birçok farklı engelleyici çözümler bulunmaya başlanmıştır. Aşırı koltuk altında olan terleme gün içinde değişik markalar olarak kullanılan deodorant ile koku bastırarak aslında daha kötü kokuya sebebiyet vermektedir. Bu aşırı terleme için çok farklı teknikler botoks ve bitkisel çözümler uzmanlar tarafından oldukça önerilmektedir. Tabi ki öncelikle evde doğal yapıp uygulanabilir ürünler daha da sağlıklı ve doğal sonuçlar verebilir, eğer evde uygulanan çözümler aşırı terlemeye yanıt vermiyorsa hemen profesyonel olarak farklı çözüm yolları aramak oldukça daha iyi bir yöntem olacaktır. Koltuk altı aşırı terleme olayı için lazerli tedavi yöntemlerinin yanı sıra bununla birlikte gün içerisinde bir çay bardağı ada çayı içmek oldukça doğal yöntem ile sorunu çözmeye yardımcı olacaktır. Oldukça bilindik bir marka veya kalitesine inandığınız terlemeyi engellemek amacıyla kullanılan deodorant kullanmak kötü kokuyu oldukça en aza indirmeye yardımcı okurken aynı zamanda dışarı çıkmadan yaklaşık olarak on dakika önce koltuk altına pudra sürmek terin elbiseye çıkmamasını sağlayacaktır.


Koltuk altı aşırı terlemesini engellemek için yapılması gerekenler


Terleme vücut için özellikle sıcaklığın korunması ve toksinlerden kurtulmak için oldukça gereklidir. Toksinler vücuttan ilk olarak ter ve idrar yoluyla giderler. Terlemeyi azaltmak yani en aza indirmeye çalışmak ve düzenli olarak tuvalet ihtiyacını karşılamak ve çıkabilmek için gün içerisinde en az 5 bardak su içmek gerekir. Gün içerisinde yeteri kadar su içildiği zaman toksinlerin ter yerine geçerek büyük bir miktarının idrarla atılması olayı gerçekleşmiş olacaktır.
 • Alkol tüketimi toksin olduğu için koltuk altı aşırı terlemeyi oldukça etkileyen durumlar arasında yer aldığı için alkolden olabildiğince uzak kalınması gerekir. Bu nedenden dolayı özellikle çok sıcak olan yaz aylarında alkol kullanımı oldukça en aza indirmeye çalışılması gerekir veya hiç tüketmemek daha doğru bir karar olacaktır.
 • Aşırı koltuk altı terlemesinin önüne geçebilmek için yenilen gıdalara da oldukça dikkat edilmesi gerekir. Çok aşırı baharat içeren yemeklerden, kahve ve kola gibi içeceklerden olabildiğince uzak kalınması gerekir. Sindirimi çok zor olan gıdalardan ve rafine şekeri olabildiğince az tüketmek gerekir. Ayrıca sarımsak, soğan, acı biber vücut ısısını oldukça yükselten besinler olduğundan dolayı gün içerisinde oldukça az tüketimi olması gerekir. Çok miktarda yeşil sebzeler, tam buğday gıdaları ve bulunduğunuz mevsime ait meyveleri tüketmek olabildiğince aşırı terlemenin önüne geçmiş olacaktır. Hem sağlıklı bir beslenme takibi yapmaya yardımcı olacağı gibi hem de aynı zamanda aşırı terlemeye etki ederek gün boyu daha çok rahat etmeye yardımcı olacaktır.
 • Fazla kilolar her zaman sorun olduğu gibi aşırı terlemeye de etki etmektedir. Çok fazla kiloda olan kişilerin çok daha fazla terledikleri bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Fazla kiloya sahip kişiler günlük işlerini yaparken bu sırada vücudun daha çok enerjiyle çalışmasına ve efor kaybetmesine etki ederek, bu zorlanma sonucunda oldukça vücut sıcaklığının artmasına sebep olmaktadır. Vücut fiziksel yapı olarak aktiviteler zamanında normal ısı dengesini oluşturmak için ter bezleriyle birlikte çalışır. Fazla kilolardan kurtulmak oldukça terlemeyi en aza indirmeye yardımcı olacaktır.
 • Gün içerisinde koltuk altı kapalı olan kıyafetler vücudun nefes alıp vermesini engelleyerek koltuk altı terlemesini oldukça artırır ve aynı zamanda gözenekleri kapatması ile sağlığa oldukça zarar vermeye başlar. Kapalı kıyafet içerisinde ter buhar olup uçamadığından dolayı gün boyu kıyafete nüfus ederek oldukça kötü bir kokuya dönüşür. Bu nedenden dolayı vücudu tamamen saran kıyafetlerden çok olabildiğince daha bol ve pamuklu giysiler tercih etmek aşırı terlemeyi oldukça en aza indirmeye yardımcı olacaktır.
 • Stres aşırı terlemeye bir diğer etki eden nedenler arasında yer almaktadır. Stres ve kaygı halini kontrol altına alabilmek için olabildiğince düzenli olarak egzersiz yapmak, yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı etkinliklerde bulunmak, eğlenceli bir zaman için hobiler geliştirmek ve aşırı beyin yoran işlerden uzak kalmak olabildiğince terlemeyi azaltacaktır. Kahve, kola ve alkol gibi içecekler içerisinde kafein bulundurması sebebiyle olumsuz duygu haline getirebilir ve bu yüzden bu içeceklerden uzak kalmak stresin azalmasına etki ederek terlemeyi de en aza indirmiş olacaktır.
 • Koltuk altı aşırı terleme için temizlik oldukça önem taşır. Bu yüzden her gün duş almak terlemeyi ve ter kokusunu engelleyerek aynı zamanda daha dinç kalınmasına etki ederek hijyen sağlanmış olur. Koltuk altında oluşan tüylerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Çünkü gün içerisinde oluşan ter kıl içerisine nüfus ederek daha kötü bir kokuya sebebiyet vermektedir. Günlük olarak alınan duş koltuk altında bulunan ölü deri hücrelerinin temizlenmesini sağlar ve kötü kokulara neden olan bakterilerden kurtulmaya oldukça yardımcı olur.

Koltuk Altı Aşırı Terleme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uykuda Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Terlemesine İyi Gelen Bitkiler?

Koltuk Altı Terlemesine İyi Gelen Bitkiler?

El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Terlemek Zayıflatır mı?

Terlemek Zayıflatır mı?

Güncel

Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı Terleme Neden Olur?

Güncel

Ayak Terlemesi ve Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Terlemesi ve Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Burun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Terlemesi, Öncelikle terleme vücudun kendisini korumak için yapmış olduğu bir reaksiyondur. Bu amaçla burun terlemesi, vücudun ter bezlerinden dışarıya atan tuzlu [...]

Aşırı Terleme ve Üşüme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme ve Üşüme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme ve Üşüme, Aşırı terlemek vücutta sempatik sistemde bulunan sinirlerin oldukça fazla çalışması ile meydana gelmektedir. Aşırı terleme durumunun eşli[...]

Boyun Bölgesinde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Bölgesinde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Boyun bölgesinde terleme, genellikle insanlarda sık karşılaşılmayan sorunlardan biridir. Terleme, insan vücudunda artmış olan sıcaklığın düşürülerek vücut sıcakl[...]

Baş Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Terlemesi, kendiliğinden de oluşabilir ya da başka bir hastalığın habercisi olarak da ortaya çıkabilir. Aşırı baş terlemesinin sebebinin belirlenmesi kişiye uygun[...]

Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak terlemesi, makul ölçülerde olduğu sürece normal kabul edilir. Ancak terlemenin fazla olması halinde yani kişinin yaşamını etkiliyorsa, psikolojik sorunlar yaşaması[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6