Aşırı Terleme Bitkisel Çözüm
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aşırı Terleme Bitkisel Çözüm

Aşırı terleme bitkisel çözüm, Terleme vücut sıcaklığının dengelenmesi için vücudun gösterdiği doğal bir tepkidir. Efor gerektiren yorucu çalışmalar, ortamın fazla sıcak olması, öfke, korku duyguları aşırı terlemeye yol açabilmektedir. Normal bir süreçte normalden aşırı terleme söz konusu ise aşırı terleme olarak tanımlanmaktadır. Aşırı terlemeye genelde stres, obezite, Dengesiz beslenme, kan dolaşım bozuklukları rahatsızlıklarından kaynaklandığı gibi bazı tıbbı rahatsızlıklardan da kaynaklanabilmektedir. Bu rahatsızlıklar başlıca şunlardır. Şeker hastalığı, kalp hastalığı, tansiyona bağlı rahatsızlıklar ve menopoz dönemi ateşe bağlı terlemeler. Bu terlemeler genelde avuç içleri, boyun bölgesi saç dipleri hatta tüm vücutta gerek uyku halindeyken gerekse uyanık olduğunda artış gösterebilmekte ve yaşamın kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Terlemenin bir de yan etkisi koku yayması olayı da hem kişiyi hem çevresini rahatsız edebilmektedir.


Aşırı terlemede kullanabileceğiniz doğal ilaçlar

 • Elma sirkesi, terleme sorununuz için en güzel doğal ilaçlardan birisidir. Vücudunuzun en çok terleyen bölgelerini önce güzelce yıkayın ve pamuk yardımı ile elma sirkesi uygulayın, ertesi sabah güzel bir duş alın, talk pudrası sürün. Diğer bir yöntemde, bir su bardağı suya iki çay kaşığı elma sirkesi ve bal karıştırın aşırı terleme yapan bölgelerinize günde bir defa uygulayın.
 • Hamur kabartma tozu, kabartma tozu terleme sorununa doğal çözümlerden birisidir. Bir çay kaşığı kabartma tozunu yeterli miktarda su ile karıştırın bununla bir maske hazırlayın, içerisine uçucu kokulu yağlardan ekleyin terleyen bölgelerinize uygulayın 10-15 dakika bekledikten sonra yıkayın, bu işlemi günde birkaç kez uygulayabilirsiniz. Diğer bir yöntem de hamur kabartma tozu ile mısır nişastasını eşit oranda karıştırıp bir şişede saklayın, aşırı terleme durumlarında bunu kullanabilirsiniz.
 • Adaçayı, ter bezlerini daraltarak terlemeyi en aza indirmeye yarayan bir bitkidir. İki su bardağı suya bir tutam adaçayı ekleyip kaynatın ve ortam sıcaklığında soğumaya bırakın. Aşırı terleme yapan yerlerinizi bu suya temiz bir bez batırmak sureti ile güzelce silip temizleyin ve bunu birkaç gün süresince günde üç kez uygulayın. Diğer bir yöntem ise iyice kaynatılmış sıcak suya bir tutam ada çayı ekleyip beş dakika kadar bekletin, bu demlenmiş adaçayına birkaç damla limon suyu ilave edip günde iki, üç sefer için ve yemeklerinize mümkün mertebe adaçayı ilave etmeye çalışın.
 • Siyah çay, terlemeyi azaltma konusunda içerisinde bulundurduğu asitler vasıtası ile terlemeyi önlemekte oldukça etkili çözümdür. Üç, dört su bardağı sıcak suya bir veya iki poşet siyah çay ekleyip on dakika kadar demlenmeye bırakın, içerisine pamuklu bir bez batırarak en çok terleyen bölgelerinizi 20 dakika kadar ovalayın, bu işlemi birkaç hafta süresince günde bir kere uygulayın ve ayrıca günde birkaç bardak siyah çay tüketin.
 • Güvercin ağacı, aşırı terleme sorunu için bir başka çözümdür. Biraz pamuk üzerine güvercin ağacı jeli döküp aşırı terleyen bölgelerinize uygulayın. Diğer bir yöntem ise bir miktar suya bir çorba kaşığı güvercin ağacı tozu ekleyin bu karışımla aşırı terleyen bölgelerinizi silin ve bir saat kadar bu bölgeleri açık bırakın, daha sonra bu uyguladığınız bölgeleri soğuk suyla temizleyin, bu yöntemi en az iki hafta uygulayın.
 • Domates suyu, bir hafta süresince her gün bir çay bardağı taze sıkılmış domates suyu için. Banyoya girmeden önce aşırı terleyen bölgelerinize on dakika süresince domates suyu uygulayın duş alın, günde en az bir kere bu yöntemi uygulayın.
 • Limon, bir su bardağı suya bir limon sıkın, bu suya bir pamuklu Bey batırıp tüm vücudunuzu bu suyla silin, 30 dakika bekleyip soğuk su ile duş alın.
Aşırı terlemeyi önlemek için vücut ısınızı dengede tutun, bunun içinde soğuk su için, düzenli olarak soğuk veya ılık duş alın, bitkisel özlü uygun sabunlar kullanarak terlemeyi en aza indirin, terlemeyi artıracak naylon veya polyester gibi giyecekler yerine pamuklu giyecekleri tercih edin ve terlemeyi artıracak baharatlı yiyecek tüketiminden kaçının.

Aşırı Terleme Bitkisel Çözüm Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Terlemenin Faydaları Nedir?

Terlemenin Faydaları Nedir?

Güncel

Çocuklarda Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Terleme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Terleme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Terleme hastalığı, çok sık duyulan bir hastalık olmadığı için birçok kişinin dikkat etmediği durumlardan biridir. Dünyada birçok insanı etkilemiş olan terleme hast[...]

El Terlemesi İçin Krem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

El Terlemesi İçin Krem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

El terlemesi için krem, sağlığımız hayatımızda en önemli nedenlerden biridir. İnsanlarınvücudu ile yaşadığı sağlık sorunları oldukça sıkıcı ve üzücü durum[...]

Öksürük Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Terleme, şikâyetlerinin mutlaka ihmal edilmemesi ve tedavi edilmesi gerekir. Çoğunlukla, göğüs, boğaz ve ses tellerinde meydana gelen bir rahatsızlığın belir[...]

Bebeklerde Emerken Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Emerken Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde emerken terleme, terleme insan vücudu içerisinde bulunan ürik asitlerin ve toksitlerin atımına yardımcı olan ve ter bezlerinden salgılanan bir durumdur. Bebekler[...]

Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme, olayı insan vücudunun ter bezlerinden dışarı çıkan vücuttaki fazla suyun tuzlu bir sıvı olarak salınması olayıdır. Özellikle yaz mevsimiyle birlikt[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6