Çocuklarda Avuç İçi Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Avuç İçi Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda avuç içi terlemesi, Genel olarak psikolojik kaygı, stres ve hiperhidroz durumlarında ya da tamamen ter bezlerinin aşırı çalışmasından dolayı olan bir durumdur. Özellikle on üç yaşlarında çocuklarda kendisini gösteren avuç içi terleme olayı başladıktan sonra tüm yaşam boyu devam eder. İyileşme gibi bir durum söz konusu değildir. Vücudumuzdaki sıcaklığın ve toksinlerin atılmasında terleme en önemli faktördür. Özellikle avuç içerisinde vücudun tamamında bulunan ter bezlerinin yarısı kadar vardır. Bu yüzden stres ve kaygı gibi psikolojik baskıyı üzerinde çok hisseden çocuklarda görülme olayı çok yüksektir.

Çocuklarda avuç içi terlemesini engellemek için öncelikle aşırı terleyeceği yerlerden uzak tutulmalıdır. Bunun için çocuktaki kıyafetlerin hava akışını engellemeyen pamuklu kumaşlarla giydirilmesi gerekir. Cildi örten kışın bile olsa eldiven gibi kıyafetlerin giydirilmemesi gerekir. Bazen çocuklar avuç içi terinin gözükmemesi için böyle bir yola başvurabilir ama bu daha çok terlemesine neden olacaktır.


Çocuklarda avuç içi terlemelerini önlemenin ya da azaltmanın yolları

 • İçeriğinde petrol bazı olan losyonlardan uzak durdurulmalıdır.
 • Deri ürünler kullanmamalıdır.
 • Elleri için vazelin kullanmalıdır.
 • Koltuk altı ter önleyicileri elleri için kullanabilirler.
Özellikle çocuklardaki avuç içi terlemelerinde içeriğinde zirkonyum ve alüminyum bulunan koltuk altı ter gidericiler iyi gelir. Genellikle strese kaygıya dayalı avuç içi terlemelerinde rahatlamak amaçlı egzersizler çocuklara yaptırılmalıdır. Üzerindeki baskıyı ve stresi bu yolla aşabilir ve avuç içi terlemeleri en aza indirilebilir. Şu ana kadar anlattıklarımız tamamen kendi kendinize üretebileceğiniz önlemler ve uygulamalardı. Bir de bunun tıbbi olarak kullanılan ürünleri vardır, ileride derecede avuç içi terleyen çocuklarda kullanılır.


Çocuklarda avuç içi terlemesinde kullanılan medikal ürünler

 • Oral ilaçlar: Hastaya antikolinerjik ilaçlar verilerek bu ilaçların yan etkileri sayesinde hasta terlemeyi durdurur. Ancak hastada ağız kuruluğu yapma gibi durumlar oluşabilir.
 • Sempatektomi: bu yöntem bir çeşit ameliyat yapılarak göğüs ucundaki terlemeye neden olan sinir kesilir. Terlemeye neden olan sinir sinyalizasyonu ortadan kalkmış olur. Bu işlem sayesinde avuç içi terleme tamamen son bulur ama bu işlem aynı zamanda başka bir yerin daha şiddetli terlemeye maruz kalmasına neden olabilir.
 • İyonoforez: bu medikal tedavi yönteminde hastaya su içerisinde elektrik akımı verilerek avuç içi terlemesi geçici olarak engellenir. Eller elektrik akımı suya verildiğinde suyun içerisine sokularak işlem gerçekleştirilir. Bu aşama gerçekleşirken hafif bir karıncalanma ellerde hissedilse de ağrıya neden olmaz.
 • Botulinum toksin enjeksiyonları: Medikal yöntemlerden yine kalıcı olmayan bir yöntemdir ama uzun bir süre avuç içi terleme engellenmiş olur. Terlemeye neden olan sinir uçlarına enjeksiyon yolu ile uygulanır. Ayrıca diğer yöntemlere göre çok ağrılı bir süreci vardır.
Medikal ürünlerin avuç içi terlemeleri için ürettiği ilaçların hiç birisi tam anlamıyla bir tedavi oluşturmaz. Sadece geçici çözümler oluşturan bu ilaçların bazıları acılı bazıları acısızdır. Çocuklarda avuç içi terlemelerinde medikal yöntemler yerine daha çok doğal yöntemlerin kullanılmasında fayda vardır. Zaten kaygılı, gergin ve strese çabuk kapılacak olan çocuklar için oldukça zor biri durumdur. Anne babalar olarak çocuklarına stres ve kaygıya neden olan şeylerden uzak tutacak ya da onları kaygı etmeyecek şekilde rahatlatmaları daha iyi bir sonuç verecektir. Ayrıca günübirlik bakımlarla da rahatlatılabilir. Ellerine soğuk suyla yıkamak bu rahatlamalardan sadece bir tanesidir. Sağlıkla kalın.

Çocuklarda Avuç İçi Terlemesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Menopozda Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Menopozda Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Terlemesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Terlemesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hamilelikte Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Terlemenin Faydaları Nedir?

Terlemenin Faydaları Nedir?

Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme, olayı insan vücudunun ter bezlerinden dışarı çıkan vücuttaki fazla suyun tuzlu bir sıvı olarak salınması olayıdır. Özellikle yaz mevsimiyle birlikt[...]

Bebeklerde Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde ayak terlemesi, bebekler yapı itibariyle hassastırlar. Çünkü daha gelişimlerini tam olarak tamamlayamamışlardır. Bu sebeple bebeklerde ayak, el hatta baş terle[...]

Boyun Bölgesinde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Bölgesinde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Boyun bölgesinde terleme, genellikle insanlarda sık karşılaşılmayan sorunlardan biridir. Terleme, insan vücudunda artmış olan sıcaklığın düşürülerek vücut sıcakl[...]

İshal Terleme Belirtileri ve Tedavisi

İshal Terleme Belirtileri ve Tedavisi

İshal Terleme, En sık rastlanan bağırsak rahatsızlıklarından biri de ishaldir. İshal bireylerde karın ağrısı ve sık tuvalete çıkma gibi orunlar nedeniyle olan bir ra[...]

Terlemek Zayıflatır mı?

Terlemek Zayıflatır mı?

Terlemek zayıflatırmı, terlemek özellikle yaz aylarında birçok kişinin şikâyetçi olduğu durumlardan birisidir. Her ne kadar şikâyet edilse de terlemek vücudumuz için[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6