Baş Ağrısı Terleme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Baş Ağrısı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Terleme, Baş ağrısı kronik olabileceği gibi sonradan geçirilen çeşitli hastalıklar ile çevresel etkilere de bağlı olabilir. Bu durum beraberinde terlemelere de sebep olmaktadır. Baş ağrısının çok sayıda türü vardır. En yaygın görüleni ise gelirim tipi baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı kaslardaki gerilmelerin kaynaklanmaktadır. Stresten kaynaklandığıyla ilgili yaygın olan kanının aksine aslında bu baş ağrısı tipi stresi arttıracak bir faktörtür. Bu baş ağrısı insanı günlük hayatını pek fazla etkilemeyen tüm başı kapsayan bir ağrıdır. Terleme, halsizlik gibi belirtileri olsa da bu baş ağrısı tipinde bulantı, ışıktan rahatsız olma, kusma olma gibi migrene has özellikler taşımaz. Genellikle doktora gitmeye gerek duyulmadan ufak ağrı kesiciler ile gevşeme teknikleri sayesinde baş ağrısını engellemeye yardımcı olur.

Baş ağrısının ortadan kaldırılması için birtakım ilaçların kullanılmasının yanı sıra psikolojik terapiler, kasların gevşemesine yönelik çeşitli egzersizler ilaç kullanılmadan bu rahatsızlığın giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Baş ağrısının iyileştirilmesinde özellikle stres faktörü oldukça etkilidir. Stresli bir yaşam süren insanların hayatında sıkça karşılaştıkları bu sorun beraberinde aşırı terleme rahatsızlığına da sebep olmaktadır. Sürekli olarak terleme yaşayan bireylerin bu duruma dikkat etmesi gerekir. Özellikle de gece terlemeleri sonucunda meydana gelen baş ağrıları oldukça tehlikeli boyutlar alabilmektedir.


Baş ağrılarıyla beraber oluşan terlemelerin erken tanısı nasıl konulur?


Genellikle gece geç vakitlerde bireylerin uyanmasına sebep olan aşırı terleme rahatsızlığı bireyde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bununla birlikte birey kendini halsiz hissedebilir. Baş ağrılarının yanı sıra mide bulantıları ve baş dönmeleri yaşaması mümkündür. Böyle durumlarda dikkat etmesi gereken en önemli konu bu durumunun ilerisi için sağlığını tehdit edebilecek bir durum teşkil etmesi sebebiyle ihmal edilmeden bir an önce doktora görünmesi gerektiğidir.

Aşırı terleme ile meydana gelen baş ağrılarının erken tespit edilmesi ve tanısının konulması ileride yaşanacak hastalıklar için bu hastalıkları önleyici nitelik taşımaktadır. Bunun yanı sıra erken tanının konulmasıyla birlikte hastalığın ilerlemesi de engellemiş olur. Hastanın kendi sağlığını tehlikeye atacak bir davranışta bulunmaması gerekmektedir.


Baş ağrısı ile oluşan terlemelerin tedavisi nasıl yapılır?


Aşırı derecede terleme rahatsızlığı bulunan bireylerin terleme sebebinin araştırılması oldukça önem taşımaktadır. Aşırı terlemeyle beraber meydana gelen baş ağrıları için Uzman bir doktora danışmak uygun bir davranış olacaktır. Bu sayede doktorun bize tavsiye ettiği öneriler doğrultusunda hareket etmemiz rahatsızlığımız tedavi edilmesi sürecinde en önemli yapı taşlarından birisidir.

Uzman doktor tarafından önerilen ilaçları düzenli bir biçimde kullanmak gerekmektedir. Bu sayede baş ağrılarında büyük bir ihtimalle kurtulmuş olacağız. Böylelikle aşırı terleme rahatsızlığının da önüne geçmiş oluruz. Bu ilaçların yanı sıra alınması gereken birtakım önlemler de bulunmaktadır.

Bu önlemlerde birisi de düzenli ve dengeli beslenmektir. Sağlımızı tetikleyen her türlü tehlikeye karşı (Baş ağrısı ile terleme de bu duruma dahil) düzenli beslenmek oldukça önemli bir durumdur. Ancak bunu yapacağımız sırada unutulmaması gereken bir husus ise beslenmemizi kontrol altına almaktadır. Ne tür yiyecekler tüketip tüketmeyeceğimize karar verirken Uzman bir diyetisyenin fikirlerinden yararlanmak da önemli bir husustur.

Alınması gereken bir diğer önlem türü ise spor yapmaktır. Yapılacak olan birtakım sportif faaliyetler kişinin baş ağrılarından kurtulmasını sağlayacaktır. Sürekli hareketsiz halde bir iş hayatı bulunan bireyde sıklıkla yaşanan aşırı terleme durumu ile baş ağrılarını giderilmesi konusunda spor ve egzersizler yapmak oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Baş Ağrısı Terleme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Kafa Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kafa Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Avuç İçi Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Avuç İçi Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme Bitkisel Çözüm

Aşırı Terleme Bitkisel Çözüm

El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm

El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm

Güncel

Koltuk Altı Aşırı Terleme

Koltuk Altı Aşırı Terleme

Doğum Sonrası Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Doğum sonrası terleme, Doğum biz kadınları ömür boyu unutmayacağı bir anı olarak ömrümüzün, son anına kadar asla unutmayarak duygulandığımız ve dünya tatlısı [...]

Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı terleme neden olur, genellikle çok sıcak aylara bağlı olarak veya herhangi bir rahatsızlık sebebiyle aşırı terleme olabilmektedir. Terleme, aslında vücudun diğ[...]

Soğuk Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk terleme, günümüzde herkeste en az bir kez bile olsa görülmüş olan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak ortaya çıkan bu durum herhangi bir yaş fark etmeden birçok[...]

Hamilelikte Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte gece terlemesi, Hamilelikte terleme genelde vücudun değişmesi ve kilo almasıyla kaynaklıdır. Hamilelikte ateş basması ve terleme en çok ikinci ve üçüncü ay[...]

Aşırı Yüz Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Yüz Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Yüz Terlemesi, Yüz ya da baş terlemesinin bireyin gün içerisinde yaptığı faaliyetleri, sosyal yaşamını, eğitimini, iş yaşamı ve psikolojisini bozacak kadar [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6