Çok Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çok Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Çok aşırı terleme, terleme olayı bedenin ter bezleri yardımıyla salgılamış olduğu tuzlu sıvının dışarı salınması sonucu meydana gelmektedir. Genellikle yaz mevsiminde sık sık yaşanan ve şikâyetçi olduğumuz bu durum aslında beden için oldukça önemli bir işlevi olduğu söylememiz gerekmektedir. Terleme bedenimizin soğumasında yardımcı olan önemli bir olaydır. Dış çevreden gelen sıcak havaya rağmen terleme yapma sonucunda beden ısısının yükselmemesi ile belli bir bölümde kalması ve dengelenmesi sağlanmış olur. Ayrıca bedenden birtakım toksinlerin atılmasını da sağlamaktadır. Aşırı terleme durumu genellikle koltuk altında, avuç ve ayaklarda iç kısımlarında meydana gelmektedir.

Bir birey dünyaya gözünü yaklaşık olarak 3 milyon sayıda ter beziyle doğarak açmaktadır. Çocukluk döneminde bu durum kendini pek fazla belli etmese de ergenlik dönemi geldiğinde bu ter bezlerinin aktifleşme aşaması hat safhaya ulaşmaktadır. Cinsiyet yönünden ise kadınlarda daha fazla ter bezi bulunmasına rağmen erkeklerde ter bezleri kullanımı daha aktif bir biçimde gerçekleşmektedir.

Sinir sistemimizde yer alan otonom adlı bölüm terlemenin kontrol edildiği kısımdır ve hiçbir şekilde bu durum üzerinde bizim bilinçli olarak kontrol edebileceğimiz bir durum söz konusu değildir. Terleme olayı bizim bedenimizin doğal yollardan farklı bir biçimde ısı ayarını düzenlediği bir yöntem olması sebebiyle özellikle de havaların sıcak olmasıyla birlikte ister istemez daha çok terlemeye başlarız. Bunun yanı sıra sportif faaliyetlerde bulunduğumuz esnada oldukça fazla efor sarf ettiğimiz için ya da heyecan, korku ile sinirlenme gibi durumlarda da terleriz. Aşırı derecede terlemeye neden olan bir diğer sebep ise kadınlarda menopoz döneminin görülmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu dönemlerde oldukça hassas olan kadınların ter bezi çalışması oldukça yüksek olması sebebiyle çok fazla ter salgılanması meydana gelmektedir.

Fakat yukarıda söylemiş olduğumuz bütün bu durumların hiçbiri söz konusu değil iken, ortada hiçbir sebep bulunmaz iken çok aşırı derece ve sürekli olarak ter döküyorsanız, aşırı terlemeniz sebebiyle de diğer insanlardan temas konusunda özgüven kaybı yaşıyorsanız ve de ter kokusunun önüne geçemiyorsanız eğer tıp literatüründe Hiperhidroz adıyla anılan çok aşırı terleme sorunu rahatsızlığı bulunabilir. Bu hastalık türünün birçok farklı tipleri bulunmaktadır. Bunlar;

Birinci tür hiperhidroz oluşumunda genellikle kalıtsal yapılı ve genetik faktörlerin etkili olduğu hastalık tipidir. Bu hastalığın oluşmasında en etkili durum ter bezlerinin durumudur. Bu tür sorunlarda genellikle olması gereken terleme durumundan çok daha aşırı terlemeler meydana gelmektedir. Bu tip rahatsızlıklarda ter bezleri için normal zamanlarda salgılaması gereken ter salgılarının normalden yaklaşık olarak 4 ile 5 kat daha da çok çalışmasına neden olmaktadır.

İkinci tür hiperhidroz rahatsızlığı durumu ise terleme olayının altında yatan bir hastalığının var olduğunu bize göstermektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasındaki nedenleri birazdan aşağıda belirteceğiz. İkinci tür hiperhidroz durumu sıklıkla koltuk altlarında ya da tüm vücutta oluşan aşırı terleme durumu söz konusudur.


Çok aşırı terlemenin altında yatan nedenler


Hiperhidroz rahatsızlığı ya da diğer hastalıklarda dahil olmak üzere aşırı terlemenin altında yatabilecek birçok neden bulunabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Alkol gibi zararlı maddelerin tüketilmesi sonucundan
 • Uyuşturucu maddelerin yoksunluğu durumunda
 • Bir takım akciğer rahatsızlıkları yaşamanız durumunda
 • Aşırı ateş yükselmeleri yaşamanız durumunda ya da enfeksiyon kaptığınızı düşünüyorsanız
 • Baharatlı yiyeceklerin sürekli olarak çokça tüketilmesi durumunda
 • Diyabet rahatsızlığı bulunduğunda
 • Stresli ya da duygusal durumlar yaşadığınızda
 • Düşük kan değeri oluşması durumunda

Çok aşırı terlemede Uzman bir doktora görünmenin önemi


Çok aşırı terlemenin meydana gelmesiyle birlikte hastalıklı bireyin vücudunda birtakım rahatsızlıklar (Göğüste meydana gelen ağrılar, yüksek ateşin çıkması, hızlı bir şekilde nabzın atması, nefes darlığı yaşama sorunu ile kilo kaybı yaşamak gibi durumlarda) görülmesiyle birlikte bir an önce bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Bir enfeksiyon ya da hipertiroidiiiiii rahatsızlığınız söz konusu olabilir. Bu tür durumları tedavi edebilmek adına doktora gidilmesi gereken durumları da bilmek gerekmektedir. Bu durumlarda bazıları şunlardır:
 • Çok aşırı terliyorsanız ya da uzun bir süre boyunca terinizin akışı durmuyorsa ya da meydana gelen terlemenizin sorununu fark edemiyorsanız eğer mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir.
 • Terlemenin oluşmasıyla beraber ya da terleme devam ettiği süre boyunca göğsünüzde basınç ya da ağrı hissettiğiniz durumlar söz konusu ise doktora gidilmesi gerekir.
 • Çok aşırı terleme sorununun yanı sıra çok aşırı kilo kayıpları yaşamanız durumunda da bir doktora başvurmanız gerekir.
 • Son olarak uykunuzda terliyor iseniz ya da uykunuzdan terleyerek uyanıyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.
Bu sorunu yaşadığınızda Uzman bir hekime başvurmanız ileride meydana gelebilecek her türlü rahatsızlığında önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Çok Aşırı Terleme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Gece Terlemeleri Neden Olur?

Gece Terlemeleri Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm

El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm

Güncel

Gece Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Gece Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk terleme, günümüzde herkeste en az bir kez bile olsa görülmüş olan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak ortaya çıkan bu durum herhangi bir yaş fark etmeden birçok[...]

Bebeklerde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Terleme, genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Bebeklerin metabolizması yetişkin insanlardan daha hızlı çalışır ve kalp atışları daha yüksektir. Bebek[...]

Aşırı Terleme ve Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme ve Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme ve Mide Bulantısı, bu rahatsızlık daha çok kendisini kaygı ya da stresin yaşandığı durumlarda göstermektedir. Aşırı terleme durumu vücutta herhangi [...]

Aşırı El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı El Terlemesi, Aşırı el terlemesi kişinin günlük yaşantısını, çalışma hayatını, gerçekleştirdiği sosyal aktivitelerini, öğrenimini ve psikolojik durumun[...]

El Terlemesi İçin Krem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

El Terlemesi İçin Krem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

El terlemesi için krem, sağlığımız hayatımızda en önemli nedenlerden biridir. İnsanlarınvücudu ile yaşadığı sağlık sorunları oldukça sıkıcı ve üzücü durum[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6