Gece Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gece Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Gece Aşırı Terleme, özellikle gece geç vakitlerde ve çocuklarda sıklıkla yaşanmaktadır. Bu sebepten ötürü gece yaşanan aşırı terlemelerin çocuklar üzerindeki etkisi ve çocuklarda verdiği rahatsızlıklardan bahsetmemiz gerekmektedir. Ancak bu olay genel itibariyle ortada çok tehlikeli bir durum olduğunu göstermez. Genellikle çocuklarda elbiselerinin ve çarşaflarının her tarafı sırılsıklam olma durumu söz konusudur. Bu durumda gece terlemesi yaşar. Bunun sebebi ise küçük çocuklarda uyuma esnasında bedenlerinin çok fazla hareket halinde olmasından kaynaklanmaktadır. Fakat, bazı durumlarda ise çocuklarda yaşanan gece terlemeleri tehlikeli hastalıkların belirtisi de olabilmektedir.

Çocuklar gece uyudukları sırada üzerinde aşırı derecede kalın giysi ya da örtü bulunuyorsa ve yatak örtüsünün her tarafını kapatmış ise yine aşırı terlemeler görülebilmektedir. Kışın dahi alınan bu önlemler terlemelerin yaşanmasına neden olmaktadır. Genellikle çocukların ayakları kapalı halde bulunan pijamaların kullanılması da olumsuz bir etki yaratmaktadır. Hava alamayan çocuğun bedeni sürekli olarak terlemektedir.

Sürekli hareket halinde olan çocukların gece aşırı derecede terlemesini anlayabilmek için çocuğunuzu yatağa yatırdıktan birkaç saat sonra bedenindeki ısının ve vücut neminin fazla olmasından fark edebilirsiniz. Eğer çocuğu yatağa yatırmadan hemen öncesinde bahsetmiş olduğumuz durum söz konusu değilse ve uyku esnasında aşırı derecede terleme meydana geliyorsa uyku apnesi ya da başka farklı hastalıklar meydana gelebilmektedir. Uyku apneleri genellikle çocuk uyuduğu sırada ara ara nefes durmaları biçimde oluşmaktadır.

Gece yaşanan aşırı terlemelerde meydana gelebilecek sağlık sorunları arasında birkaç şunlardır: Zatürre, sinüs enfeksiyonu ve bronşit gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını örnek verebiliriz.


Gece aşırı terleme ile oluşan hastalıklar


Çocuklarda görülen aşırı terleme durumu çeşitli nedenlerde açıklanabilmektedir. Çocuklarda yaşanan bu terlemeler neticesinde sabah saatlerinde ya da uykudan uyandıkları sırada sırılsıklam olmaları sebebiyle susuzluk hali olacaktır. Çocuğunuzda yaşanan terlemenin boyutunu normal olarak görmüyorsanız eğer yapmanız gereken ilk şey bir an önce çocuğunuz doktora göstermek olacaktır.

Aşırı yüksek olan ateş çıkmalarında da sıklıkla gece aşırı terlemeler görülmektedir. Terlemeye sebep olan rahatsızlıklardan birisi bu yüzden ateşin yükselmesini gösterebiliriz. Aynı zamanda çocuklarda salgılanan tiroit hormonunun aşırı salgılanması aşırı terlemeye neden olacaktır. Yaşanan hipertiroidiiiiii problemlerin neticesinde çocuk kendini yorgun hissedecektir. Bundan ötürü de aşırı kilo kayıpları yaşamakla birlikte karın ağrılarının da görülmesi mümkündür.

Gece aşırı terleme hastalığı aynı zamanda Hodgkin adı verilen hastalığında (İyi huylu kanser türlerinden birisi) belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda yaşanan bu terlemeler çocukta birtakım akciğer tümörü rahatsızlığının da belirtisi olabilir. Yine çocuklarda görülen malign adı verilen deri kanseri meydana gelmiş ise gece aşırı terleme rahatsızlığı söz konusudur. Bunun yanı sıra Tüberküloz rahatsızlığı da çocuklarda özellikle geceleyin aşırı terleyemeye yol açan hastalıkların başında gelmektedir.

Normal şartlarda çocuklarda AIDS hastalığı olduğunu düşünmeyiz fakat çocuklara uygulanan ilaç, iğne ve kan gibi bazı nedenlerden ötürü AIDS virüsü geçme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda gece yatarken aşırı terlemeye neden olmaktadır.

Yaşanan beyin problemlerinde de çocuklarda gece aşırı terleme söz konusu olabilmektedir. Mesela Serebral palsili hasarı (Bir çeşit beyin hasarı olarak bilinmektedir) çocukların terlemesine enden olur. Reflü hastalığı da çocuklarda yorgunluk, halsizlik, aşırı terleme ve kan değerinin düşmesine neden olmaktadır. Bunun gibi daha sayabileceğimiz birçok hastalık çocukların gece aşırı terlemesine neden olmaktadır.


Gece aşırı terleme ile meydana gelen hastalıkların erken teşhisi ve tedavi yolları


Görüldüğü üzere çocuklarda birçok hastalıktan kaynaklanan gece aşırı terleme rahatsızlıkları söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda erken önlem almak oldukça önemli bir noktadır. Ayrıca geceleyin meydana gelen aşırı terlemenin anlaşılmasıyla birlikte yukarıda bahsedilen hastalıkların kendini göstermesine fırsat vermeden bir an önce en yakındaki sağlık kurumuna gidip çocuğunuzu muayene etmek oldukça önemli bir husustur. Bu sayede meydana gelebilecek hastalıklara karşı erken teşhis konularak hastalığın ilerlememesi konusunda önemli bir adım atılmış olunacaktır. Sizin yapmanız gereken en temel görev çocuğunuzda gece meydana gelen aşırı terlemelere karşı bir an önce çocuğunuzu Uzman bir doktora götürmek olacaktır.

Gece Aşırı Terleme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Altı Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme ve Üşüme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme ve Üşüme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme ve Üşüme, Aşırı terlemek vücutta sempatik sistemde bulunan sinirlerin oldukça fazla çalışması ile meydana gelmektedir. Aşırı terleme durumunun eşli[...]

Çocuklarda El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda el terlemesi, en az yetişkinlerde olduğu kadar sık karşılaşılan bir durumdur. Fakat çocuklar bu durumdan yetişkinler kadar büyük şikâyetlerde bulunmazlar. [...]

Gebelikte Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte gece terlemesi, normal bir durumdur. Hamile olan bir kadının vücudu karnında gelişen bebeğin gelişimini ve gereksinimlerini karşılamak için %50 daha fazla kan v[...]

Aşırı Terleme ve Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme ve Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme ve Mide Bulantısı, bu rahatsızlık daha çok kendisini kaygı ya da stresin yaşandığı durumlarda göstermektedir. Aşırı terleme durumu vücutta herhangi [...]

Öksürük Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Terleme, şikâyetlerinin mutlaka ihmal edilmemesi ve tedavi edilmesi gerekir. Çoğunlukla, göğüs, boğaz ve ses tellerinde meydana gelen bir rahatsızlığın belir[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6