Bitkilerde Terleme Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bitkilerde Terleme Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bitkilerde Terleme, durumuna verilen bir diğer isim Tarnsprasyon olarak da anılmaktadır. Bitkilerde terlemeye yardımcı olan en temel organ yapısı yaprak kısımlarıdır. Bu sebepten ötürü yapraklara büyük bir görev düşmektedir.

Terleme olayının baş aktörü olan yaprak kısımlarda yer alan ve stoma adı verilen yapı sayesinde terleme olayının meydana gelmesi sağlanmış olur. Bu bahsetmiş olduğumuz stomalar bitkilerin gaz alışverişlerinde önemli görevi olan ve aralıklı yapıya sahip olan bir yapıdır. Bu yapı bitkilerde gözle görülmesi zor olan ve sayısız miktarda yer alan noktacıklardan meydana gelmektedir. Suyun stomaların etkin olması durumunda buhar haline gelerek dış çevreye atılması olayına bitkilerde terleme adı verilmektedir. Bu sebepten ötürü de terleme olayında stomalara önemli bir görev düşmektedir. Stomalar sayesinde bitkilerde terleme olayı aktif bir biçimde yürütülmesi sağlanmaktadır.

Bitkilerde terleme meydana gelmesinde stomaların oldukça etkili olduğu söyledik. Ancak bitkilerde meydana gelen terlemenin tek sebebi bu değildir. Bitkilerde terleme meydana gelmesinde birçok neden bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden birkaçını açıklayacağız.


Bitkilerde Terlemeye neden olan etkenler

 • Bitkinin gövde kısmı ile kökü arasındaki oran ilişkisi
 • Kütikula kalınlığının farklılık göstermesi
 • Bitki yaprağında yer alan tüy miktarının fazlalığı
 • Yaprak damarlarının oranı
 • Bitkinin dallanma miktarı
 • Bitkinin atoma ile yaprak sayısı
 • Yaprak yüzeyinin kök için uygun genişliği
 • Toprakta yer alan su miktarının derecesi
 • Rüzgâr düzeyinin uygunluğu
 • Havada yer alan nem oranının derecesi
 • Işık miktarında görülen etki
 • Havanın sıcaklığının artması ya da azalması durumu bitkilerde terlemeye neden olan etkenler olarak sayılmaktadır.
Nem miktarı: Havada yer alan nem miktarı bitkinin terlemesinde oldukça önemli bir husustur. Havada yer alan nem miktarının artmasıyla beraber bitkilerde terleme artmaktadır. Nem artması bitkinin terlemesinde önemli bir etkendir. Artan nemle birlikte bitkide oldukça yüksek derecede terlemeler meydana gelebilir. Bu durum bitki için olumlu sonuçlar yaratmaktadır. Nem oranı düşük olması durumunda bitki terleme olayı gerçekleştirmekte zorlanabilir. Bitkinin kendisine ait olan suyunu nemin azalmasıyla birlikte kaybetmesi sonucunda terleme olayı gerçekleşmesi mümkün değildir. Bunun tam tersi durumda ise yani ne oranının oldukça yüksek bir derecede artması sonucunda bitkinin kendisinde yer alan suyunda dışarıya atılımı terleme olayı sayesinde oldukça kolay olacaktır. Ancak şu da unutulmamalıdır ki hava soğuk olması durumunda bu bahsetmiş olduğumuz durum ters etki yaratabilir yani havanın soğuk ve nemli olması durumunda bitkide terlemeye sebep olacak bir durum söz konusu olmaz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus nem oranının yanı sıra sıcaklık değerinin de hesaba katılması gerekmektedir.

Işık ve sıcaklık: Yeterli ışık miktarının alınması bitkinin gelişimi için oldukça önemli bir husustur. Bitki güneş ışınları sayesinde almış olduğu ışık sayesinde fotosentez olayını gerçekleştirir. Işığın olmadığı yerde bitki ne fotosentez yapabilir ne de bitkide terleme olayı meydana gelmektedir. Bu sebepten ötürü bitkinin terleme yapmasında ışık etkeni oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra bitki yeterli sıcaklık değerlerini de dış çevreden (Güneşten) alması gerekir. Ancak sıcaklığın aşırı derecede yükselmesi sonucunda bitki yapısı itibariyle olumsuz etkilenebilir. Bu olumsuz etkilenmeye maruz kalmamak adına terleme olayını gerçekleştirir. Böylelikle gövdesinde yer alan suyun dışarı atılması sağlanmış olur. Bunun gerçekleşebilmesi içinde güneş ışınlarının etkisi oldukça yüksektir. Bitki güneş sayesinde hem ışık ihtiyacını giderir ve hem de yeterli sıcaklığı güneşten sağlar. Bu sebepten ötürü bitkinin terlemesinde ışık ve sıcaklık oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Sıcaklık konusunda unutulmaması gereken bir husus da sıcaklık miktarı ile nem oranının dengesidir. Bitki bu dengeyi sağlayamadığı sürece terleme olayının meydana gelmesi çok daha yüksektir.

Yaprak damarı sayısı: Bitkinin terlemesinde en önemli organın yaprak olduğunu belirtmiştik. Bu sebepten ötürü de bitkinin yaprak kısmında yer alan damar sayısının oranı da terleme olayında oldukça önemli bir husustur. Çünkü yaprak damar sayısı arttıkça bitkide terleme olayının meydana gelme ihtimali de oldukça yüksektir.


Bitkilerde Terlemenin bitkiye sağlayacağı yararlar

 • Bitkilerde terleme olayının yaşanması ile ısının kontrol altına alınması sağlanmış olur.
 • Topraktan yer alan minerallerin emilmesiyle birlikte toprak yapısına yeni minerallerin eklenmesi sağlanmış olur. Bu sayede tekrardan emilimin yapılmasına imkân bulunur.
 • Bitki gövdesinde yer alan ve metabolizma neticesinde meydana gelen fazla miktarda suyun dışarı atılması da bu terleme olayı sonucu dışarı atılmış olur.
 • Bitkilerde oluşabilecek aşırı ısınmalarında önüne terleme yoluyla geçilmiş olunacaktır.

Bitkilerde Terleme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Üstü Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Üstü Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Gece Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Gece Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Terleme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Terleme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kafa Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gece Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Gece Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Terlemek Zayıflatır mı?

Terlemek Zayıflatır mı?

Terlemek zayıflatırmı, terlemek özellikle yaz aylarında birçok kişinin şikâyetçi olduğu durumlardan birisidir. Her ne kadar şikâyet edilse de terlemek vücudumuz için[...]

Soğuk Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk terleme, günümüzde herkeste en az bir kez bile olsa görülmüş olan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak ortaya çıkan bu durum herhangi bir yaş fark etmeden birçok[...]

Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı terleme neden olur, genellikle çok sıcak aylara bağlı olarak veya herhangi bir rahatsızlık sebebiyle aşırı terleme olabilmektedir. Terleme, aslında vücudun diğ[...]

Ayak Altı Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak altı terlemesi, sağlıklı insanlarda çok sık karşılaşılmayan bir durumdur. Fakat farklı sağlık problemlerine ya da farklı durumlara bağlı olarak insanlarda ayak[...]

Bacak Arası Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arasında Terleme, genellikle yaz aylarında kilolu insanların karşılaştığı bir sorun olarak göze çarpar. Terleme metabolizmanın aşırı sıcak havalarda kendi ken[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6