Yüz Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüz Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Terlemesi, Toplumda her 100 kişiden iki kişide görülen, genellikle alın, yüz ve saç bölgesinde meydana gelen yüz terlemesi, yalnızca yüzde oluşabileceği gibi yüzle beraber çoğunlukla el ve ayaklarda ve koltuk altı bölgesi terlemesiyle beraberde olabilir. Yüz terlemesi bazen de yüz kızarmasıyla birlikte kendini gösterebilir ve kişinin günlük, sosyal ve iş hayatını, eğitimini ve psikolojisini olumsuz olarak etkileyecek duruma geldiğinde hastalık haline dönüşür. Genellikle ergenlik döneminde başlayan yüz terlemesi, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür. Çoğunlukla uykuda olmayan uyandıktan bir süre sonra başlayan yüz terlemesi, heyecan ve stres gibi durumlarda daha da artabilir. Her mevsimde olan ancak sıcak mevsimlerde daha da artan yüz terlemesi, yaş ilerledikçe biraz da olsa azalır. Ancak ömür boyu devam edecek olan bir sorundur.

Yüz terlemesinin nedenleri, yüz terlemesi genellikle terlemeyi ayarlama görevli olan sempatik sistemde oluşan bozukluklardan kaynaklanır. Yüz terlemesi yaşayan kişilerin sempatik sistemleri aşırı çalışmasından dolayı ter üretimi artar ve aşırı yüz terlemesi olur.
 • Genetik yatkınlık
 • Aşırı şişmanlık yani obezite
 • Beynin düzensiz işlemesi
 • Aşırı derecede sıcakta kalma
 • Hormon bozuklukları aşırı egzersiz yapma yüz terlemesinin diğer nedenleri arasında sayılabilir.
Yüz terlemesi tedavisi, yüz terlemesi aşırı derecede değilse yüzdeki teri önleyen birtakım krem, losyon, sabun ve jel gibi ürünler her gece yüze uygulanıp terleme azaltılabilir.

İlaç tedavisi, doktorun önereceği terlemeye sebep olan sempatik sistemi baskılayan antikolinerjik ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu ilaçların etkisi geçicidir ve belirli aralıklarla yeniden alınması gerekir. Ayrıca bu ilaçların kabızlık, çarpıntı, ağız ve boğaz kuruluğu gibi birtakım yan etkileri bulunmaktadır.

Botoks tedavisi, alın ve saçlı deri olan bölgeye ter bezlerini geçici olarak felç etkisi yaratan botoks enjeksiyonları uygulanabilir. Etkisi geçici olan botoks uygulamasının 6-7 ayda bir yenilenmesi gerekir ve maliyeti oldukça yüksektir.

Cerrahi yöntem, kişide aşırı yüz terlemesi varsa bu konuda yapılacak olan en kalıcı tek tedavi yöntemi, klipsli ETS ameliyatıdır. Yüz terlemesinin damlayacak kadar ileri noktaya geldiği durumlarda geçici yapılan yöntemler yetersiz olur. Klipsli ETS ameliyatı endoskopik olarak yapılan cerrahi bir yöntemdir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu yöntemde hastanın koltuk altı kıl çizgisi seviyesine tek seferde 1-2 tane 1,5 cm'lik açılan çalışma deliklerinden tarakoskomik aletlerle yapılır. Bu yöntemde yüz bölgesine giden sempatik zincir seviyeleri bulunur ve bu bölgeye titanium klipsler yerleştirilerek sempatik deşarj yolu kapatılarak kimyasal değişim yolu ortadan kaldırılmış olur. Yarım saat kadar süren bu ameliyat oldukça etkilidir. Yalnızca 100 kişiden 1 kişide etkisiz olabilir ya da yenileyebilir. Diğer durumların tamamında kalıcı bir etki sağlanır. Bu ameliyat yönteminden sonra hastalar ameliyatın sebep olabileceği semptomlar düşünülerek bir gün hastanede yatırılır ve ertesi gün evine taburcu edilir.


Yüz terlemesini önlemek için neler yapılabilir?

 • Aşırı yüz terlemesinde öncelikle terlemeyi tetikleyen etkenler bulunup bu durumlardan uzak durulabilir. Örneğin baharatlı yiyecekler ve asitli içecekler yüz terlemesine sebep olabilir. Bu nedenle bu yiyecek ve içecekleri tüketmemeye özen gösterilmelidir.
 • Belirli aralıklarla soğuk su ile yüzünüzü yıkamak yüz terlemesine iyi gelecektir.
 • Sık sık soğuk su içip, pamuklu giysiler tercih edin. Güneşten kendinizi koruyun ve bulunduğumuz ortamı belirli aralıklarla havalandırın.
 • Yüzde kullanılacak olan talk pudra fazla teri emme özelliğine sahip olduğu için yüzünüze kaliteli bir pudra kullanırsanız terlemeyi önlemiş olursunuz.
 • Yüzünüze terleme oluşturacak olan ağır losyon ve kremler kullanmayın. Eğer krem kullanmanız gerekiyorsa su bazlı olanları kullanabilirsiniz.
 • Bol miktarda meyve ve sebze tüketin.
 • Küçük bir buz parçasını pamuklu bir bezin içine sarıp cildinizi uygulayarak aşırı yüz terlemesi önüne geçebilirsiniz.
 • Günde 1 fincan adaçayı içmek vücuttaki harareti alıp yüz terlemesini önleyebilir.
 • Aloe vera yaprağı cildi yatıştırıp terlemenin giderilmesine yardımcı olabileceği için aloe vera yaprağını ikiye keserek içinde bulunan jeli çıkarıp yüzünüze uygulayabilirsiniz.
 • Kurutulmuş adaçayı yaprağını bir gün boyunca suda bekletip bu suyu yüzünüze sürmek yüz terlemesine iyi gelir.

Yüz Terlemesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı Terleme Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Uykuda Terlemek Belirtileri ve Tedavisi

Gece Uykuda Terlemek Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Gece Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Gece Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Terlemesine İyi Gelen Bitkiler?

Koltuk Altı Terlemesine İyi Gelen Bitkiler?

Koltuk altı terlemesine, Koltuk altı terlemesi birçok insanın günlük hayatta özellikle de havaların ısınmasıyla sıkça karşılaştığı bir durumdur ve çoğu insan b[...]

Aşırı Terleme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı terleme hastalığı, vücutta ısı kontrolü yapılması için gerekli terlemenin çok fazla olması durumudur. Bu aşırı terleme ya da hiperhidroz olarak tanımlanır[...]

D Vitamini Eksikliği Terleme Belirtileri ve Tedavisi

D Vitamini Eksikliği Terleme Belirtileri ve Tedavisi

D vitamini eksikliği terleme, D vitamini eksikliği özellikle çocuklarda ve yaşlılarda görülür. Kalsiyumun bağırsaklarda emilimini ve kan dolaşımına geçmesini sağlay[...]

Karın Ağrısı ve Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı ve Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı ve Terleme, Karın bölgesi Arapça kökenli bir kelime olan batın olarak da adlandırılır. Karın ağrısı ile gelişen terleme başlıca bir hastalık değil[...]

Popo Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Popo Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Popo terlemesi, genellikle herkes tarafından oldukça şikâyet edilen bölgesel terleme yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Çoğu kişiler farklı olarak çözüm yolları ar[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6